“Orman Olmak” çocuklara soruyor: Başkaları bizi görmeyince yok olur muyuz?

Görülme çağında yaşıyoruz. Sosyal medya üzerinde ne kadar beğenildiğimiz, kaç yorum aldığımız, kaç defa paylaşıldığımız, kaç kişi tarafından takip edildiğimiz değerimizi belirleyen bir unsur oluyor. Üstelik gözümüze sokulan pek çok başarı hikayesi, bizimkinden daha iyi görünen hayat var. Tüm bunların arasında yetersizlik duygularına kapılmak işten bile değil. Durum yetişkinler için bile böyleyken çocuklar ne yapmalı? Kendi değerlerini nerede aramalılar?

Dürüstçe kabul edelim: Kendi kendimizi onaylamayı, kendi ışığımızla aydınlanmayı unuttuk. Fener balıklarına şaşkınlıkla bakıyoruz. Size tanıtmak istediğimiz kitap tam da bu temalar etrafında dönüyor ve kendi kendine çiçeklenmenin yollarını arıyor.

Orman Olmak, yalnızca kendi için çiçeklenmeyi öğrenen bir Camgüzelinin öyküsünü, şiirsel, derin ve mizahi bir dille anlatıyor. Sahibi Serra Hanım’ın kendisine gösterdiği ilgiyle büyüyüp çoğalan çiçeğin hayatı, bir “ding-dong!” sesiyle aniden değişiyor.

Her gün kapıdan içeri giren yeni bitkilerle hem evini hem de sahibinin ilgisini paylaşmak zorunda kalan Camgüzeli, kıskançlık ve yetersizlik duygularıyla baş etmeye çalışıyor. Acaba yalnızca başkaları bizi görüp, beğendiğinde mi değerliyiz? Günün birinde pencereye konan görkemli Arı kartalı, kahramanımıza daha önce hiç fark etmediği kadim bir gerçeği işaret ediyor.

Bir orman olmaya giden yolun, başkalarını görmeyi öğrenmekten ve kendi biricikliğimizi kucaklamaktan geçtiğini anlatan yaşsız bir hikaye bu! Gizem Gözde Uçar’ın çizimleri ise öyküyü adeta üç boyutlu olarak avuçlarımıza bırakıyor. Balerin Orkideler, cazibeli Begonya, Meksika göçmeni Devetabanı, içinde yaşadığımız “görülme çağı”nda çocuklara başka türlü bir varoluş ihtimalinin kapısını aralıyor. Tabii yetişkinlere de.

Kitabın yazarı Bengisu Gençay, Uplifers’tan tanıdığınız bir isim. Daha önce bizim için Güney Amerika yolculuğunu kaleme almıştı. Peru’da yazdığı ilk çocuk romanı Zem Sesini Arıyor her yaştan okur tarafından oldukça beğenilmişti. Bu, ikinci kitabında ise bizleri bir botanik senfoniye kulak vermeye çağırıyor.

Satın almak için: https://bit.ly/3wS8tfN

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!