Orgazmik yaşam rehberi 6: Duş pratiği

Serinin önceki yazılarında sabah ve akşam rutinin faydaları ve etkin bir rutin yaratmanın püf noktalarından bahsetmiştim. Bu yeni rutinler ile yaşamımızda kendimiz için yeni alanlar açma pratiği kazanmıştık. Bugünkü yazımda ise sizi mevcut rutinlerinizden birine yeni bir gözle bakmaya davet ediyorum. Konumuz: Duş Pratiği

Her gün çoğumuzun hızlı hızlı yaparak otomatik pilota bağladığı bu eylemi bilinçli bir yaklaşımla verimli ve çok keyifli bir deneyime dönüştürmek ister misiniz?

Güne capcanlı bir başlangıç için: Soğuk duş

Dünyanın en saygın yaşam koçlarından Tony Robbins’in de sabah rutininin vazgeçilmez bir parçası olan soğuk duş Iceman Hof olarak da bilinen Wim Hof’un öncülüğünde dünyada epey popüler olmuştu.

Uzun zamandır takip ettiğim, heyecan duyduğum ancak henüz alışkanlık kazanamadığım bu rutini bu hafta yaşamıma dahil ettim ve ilk pratiğimi bu Pazartesi sabahı yaptım. Pazar akşamı biraz geç yatıp sabah erken kalktığım için güne biraz yorgun başlamıştım. Sabah, yoga dersimden sonra duşta bedenime bir süre soğuk duş uyguladım ve kendimi gün boyu capcanlı hissettim. Soğuk duşun bedende çok kısa sürede çok güçlü bir etkisi var. Muazzam bir zindelik yaratıyor. Wim Hof da 25 yıldan fazladır sürdürdüğü bu soğuk duş uygulamasına 17 yaşında böyle bir ilk deneyimle başlamış. Yaşadığı canlılıktan öylesine etkilenmiş ki bu deneyimi yıllarca bırakmadığı bir günlük rutine dönüştürmüş.

3 maddede özetle soğuk duşun faydaları:

  • Soğuk algınlığına karşı koruyucudur
  • Metabolizmayı hızlandırır
  • Cildi sıkılaştırır

Soğuk duş ayrıca başlı başına bir konfor alanı dışına çıkma pratiğidir. Düzenli uyguladığınızda yaşamınızda yapacağınız diğer tüm seçimlerde daha cesur, daha kendine güvenli ve kararlı birine dönüşmenize yardımcı olur. 

Dinlendirici bir uyku için: Sıcak duş

Soğuk duş gibi sıcak duşun da kendine has faydaları var. Bununla birlikte, beden üzerindeki etkileri farklı olduğundan verim almak için doğru zamanlamaları seçmek önemli. Soğuk duş sabah saatlerinde harika bir zindelik verirken, sıcak duş gece uyku kalitenizi fark edilir şekilde arttırıyor. İkisini birden düzenli şekilde uyguladığınızda dinlenmiş, algıları açık ve tertemiz bir zihne ve bedene sahip olabilirsiniz.

3 maddede özetle sıcak duşun faydaları:

  • Bedeni rahatlatır ve uykuya hazırlar
  • Gözenekleri açar ve cildin nefes almasını kolaylaştırır
  • Sinir sistemini sakinleştirir

Soğuk ve sıcak duş uygulaması nasıl yapılmalı?

Soğuk duş uygulamasında suyu ayaklarınızdan başlayarak, başınıza doğru yavaş yavaş ilerletmelisiniz. İsterseniz ilk anda belirli bir soğuklukla başlayabilir veya kademeli olarak ılıktan soğuğa yavaş yavaş geçebilirsiniz. Ben normal sıcaklıkta su ile başlayıp yavaş yavaş soğutmayı tercih ediyorum.

Sıcak duşta ise suyun cildinizi yakmayacak sıcaklıkta olması önemli. Bir küvetiniz varsa içini sıcak su ile doldurup yatmak durgun suyun frekansıyla bedeninizin frekansını eşitleyeceğinden çok daha derin bir dinlenme yaşamanıza yardımcı olacaktır. Küvetinize veya duşunuzun tabanına bir kaç damla lavanta yağı damlatmak da derinden gevşemenin en keyifli yollarından biri. Ayrıca, duş başlığınıza bir tutam okaliptus asarak sıcak duş sırasında faydalı yağların buhar ile bedeninize nüfus etmesini sağlayabilirsiniz. Antiseptik, stresi azaltan ve nefesi açan özellikleri ile okaliptus sıcak duştan aldığınız verimi arttıracaktır.

Duş saatlerinizi meditasyonla zenginleştirin!

Duş saatlerinizi, biraz imajinasyon gücü ile, size hizmet etmeyen şartlanmalardan arınmak için değerlendirmek ister misiniz?

Başınızdan aşağı akan su ile bedeninizi yıkarken tüm şartlanmalardan ve yargılardan arındığınızı hayal edin. Su bedeninizden aşağı süzülürken hafiflediğinizi hissedin. Sonra suyu boğazınıza, göğsünüze, midenize, kollarınıza ve bacaklarınıza tutarak yargı dolu sözleriniz, sevmeye ve sevilmeye dirençli yanlarınız, sizi beslemeyen istekleriniz, yaşamı olduğu gibi alıp-kabul etmeye dirençleriniz ve hayallerinizi gerçekleştirmenizi engelleyen düşüncelerinizin bu suyla birlikte bedeninizden akıp gittiğini hayal edin. Bu akışı, bırakışı beyninizde gerçekten görün. Beyin hayal ve gerçeği ayırdedemediği için imajinasyonunuz ne kadar güçlü olursa elde ettiğiniz sonuç da o kadar gerçekçi olacaktır.

Sizin duş pratiğinizde neler var? Bu yazının altında paylaşmak ister misiniz?

 

*Orgazmik yaşam rehberi yazı dizisinin amacı yaşam kalitenizi ve yaşamdan aldığınız keyfi arttırmak için uygulanabilir pratik bilgiler sunmaktır. Bu yazı dizisini okumaya bu yazı ile başladıysanız tüm seriye göz atmanızı öneririm. Her biri yaşamınızı kolaylaştıracak ve zenginleştirecek harika araçlarla dolu. Okumak, ilham almak, paylaşmak hepsi harika. Bununla birlikte yaşamınızın değişmesinin tek yolunun bu bilgileri yaşamınızda uygulamaktır. Önerileriniz, paylaşımlarınız, sorularınız olursa benimle @digdemgiriciyoga instagram hesabından iletişime geçebilirsiniz.

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam