Orgazmik yaşam rehberi 4: Akşam rutini oluşturmak

Orgazmik yaşam rehberinin bir önceki bölümünde sabah rutininin faydalarından ve etkili bir sabah rutininin nasıl oluşturulacağından bahsetmiştik. Sabah rutinine bayılmakla birlikte siz de benim gibi sabah uyanmakta zorluk çekip düzeni sıklıkla bozanlardansanız akşam rutini içinize su serpen bir pratik olacak. Hem sabah, hem akşam rutinini birlikte sürdürebiliyorsanız bilesiniz ki size bakarken gözlerimden kalpler fışkırıyor.

Akşam rutini nedir? Yaşamına ne katar?

Benim için akşam rutini iki bölümden oluşuyor:

  1. Üretken ve daha az stresli bir yeni gün için planlama yapmak.
  2. Daha iyi bir uyku için bedenimi ve zihnimi yatmadan önce uykuya hazırlamak.

Yaşama hazır olmak stres seviyenizi azaltır

Akşam rutininin en can alıcı kısımlardan biri işte bu! Bir sonraki gün neler yapacağınızı bir kağıda yazmak ve bunları planlamak yaşam kalitesinde muhteşem derecede önemli bir fark yaratıyor. Tabii planlama dediğimizde katı ve kurallı bir planlamadan bahsetmiyorum. Sizinle paylaşacaklarım “planla ve özgür bırak!” mottosundan yola çıkıyor. Bu çalışma esasen sizin için önemli olanları belirlemekle ilgilidir. Sizin için önemli olanları bildiğinizde önemsiz ve acele olanlardan arınmanız da kolaylaşır. Özgür bırak kısmına geldiğimizde ise şunu her zaman hatırlamanızda fayda var: Beklenmedik şeyler her zaman olur ve olacaktır. Yaşamınızda beklenmedik şeyler için her zaman alan açın. Alan mucizeler için de gereklidir ve kim bilir belki de bu alana bir mucize gelir. 

Güzel ve yeterli uyumuş bir beden tüm mucizeleri kucaklayabilir

Yaşam bir enerjiler bütünüdür. Gördüğünüz, dokunduğunuz, kokladığınız, hissettiğiniz, tattığınız canlı ve cansız her şey, her şey bir enerjidir. Aşk, şans, bolluk, neşe… Ve bunun gibi tüm güzel enerjiler yüksek frekanslarda yaşam bulur. Güzel ve yeterli uyumuş bir beden yakıt deposu dolu, harika bir araç gibidir, bir gününüzü muhteşem bir geziye dönüştürebilir. İşte böyle pırıl pırıl ve canlılık dolu bir beden yüksek frekansta enerjiyi taşıyabilir.

Siz uykunuzu aldığınızda daha yataktan kalkar kalkmaz güne yüksek başlarsınız ve gün boyu daha yüksek frekanslara ulaşmanız çok daha hızlı olur. Gününüzün neşe dolu olması böyledir. Bazı günler vardır ya her şey su gibi akar, işte bu gün o günlerden biridir ve evet böyle bir gün tesadüfen yaşanmak zorunda değildir.

Düzenli olarak kendiniz üzerinde çalışarak yaşamla uyum içinde akan birine dönüşebilirsiniz ve evet akşam rutini bile tek başına sizin için güçlü bir dönüşüm aracı olabilir. Bununla birlikte, dinlenerek uyanmanız kaç saat uyuduğunuzla ilgili değildir. Bazen 10 saat uyursunuz ama uyandığınızda üstünüzden tır geçmiş gibidir, bazen de yarım saatte enfes bir yenilenme yaşarsınız. İşte bu ikisi arasındaki fark bedeninizdeki stresten ne kadar arınabildiğinizle ilgilidir. Akşam rutini bedeninizi stresten arındırmanıza yardımcı olur. Bir sonraki yazımda, akşam rutininizde bedeninizi kaliteli bir uykuya hazırlayabilmeniz için sizinle bazı püf noktaları paylaşacağım.

Bir sonraki yazımda, akşam rutininizde özgür bir planlamayı nasıl oluşturabileceğiniz ve bedeninizi kaliteli bir uykuya nasıl hazırlayabilmeniz ile ilgili püf noktaları paylaşıyorum. Lütfen takipte kalın.

Dilerseniz siz de o güne kadar bu konuda araştırma yapabilir ve kendiniz için uygun olan teknikleri deneyerek yaşamınıza katkı sağlayıp sağlamayacağını gözlemleyebilirsiniz.

BONUS: Hep hatırlayın, tüm rutinler bize hizmet etmek için vardır!

Onları abartıp fazla anlam yüklemeyin. Lütfen kendinize boğucu kurallar koymayın ve koyduğunuz kurallara uymak için kendinize şiddet uygulamayın. Yaşamınızda bir rutin oluşturmak, yeni alışkanlıklar kazanmak zaman ister. Deneyeceksiniz, olmayacak, yine deneyeceksiniz. Yürümeyi de böyle öğrenmedik mi? Yavaş yavaş, usul usul her şey olacak. Yeter ki gelişime inanalım, gelişmek isteyelim ve bunun için çalışalım. Ve pek tabii ki her ne yapıyor olursak olalım kendimizle bağlantımızı koparmayalım. Tüm eylemlerimiz, kararlarımız ve sözlerimiz kalbimizden doğsun, yaşama hizmet olsun.

Sizin bir akşam rutininiz var mı? Rutininiz yaşamınıza neler katıyor? Yorumlarınızı bu yazının altında paylaşmak ister misiniz?

 

İlginizi çekebilir: Orgazmik yaşam rehberi 3: Etkili sabah rutini oluşturma

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam