Onur Yüksel’le kahve arası

Onur Yüksel'le Uplifers söyleşisi
Onur Yüksel’le Uplifers söyleşisi

SokaktaNeModa ve ByWonderland’in kurucu ortağı; sabah kahvesinin yanına en iyi eşlik edecek müziği seçen CoffeePlaylist’in yaratıcısı; müzik, kahve ve tasarım bağımlısı; ve bir Afrika tutkunu Onur Yüksel. Aynı zamanda tasarım ve moda gündemini paylaştığı bir blogu var.

Uplifers olarak kendisine kahve ve seyahat adına tercihlerini sorduk.

Onur Yüksel'le Uplifers söyleşisi
Onur Yüksel’le Uplifers söyleşisi

1. Onur Yüksel kimdir? Neler yapar?

Müzik, kahve ve tasarım bağımlısıyım. Afrika tutkumu da bu üçü arasına sıkıştırırsam kimliğimi ifşa etmiş olurum sanırım. ByWonderland açılalı 2 seneyi geçti hala aynı heyecanla çalışmaya devam ediyorum. Ayrıca SokaktaNeModa ve CoffeePlaylist de gerçekleştirdiğim projeler arasında.

2. ByWonderland, SokaktaNeModa ve CoffeePlaylist’ten biraz bahsedebilir misin?

ByWonderland sadece beğendiğimiz ürünlerin satıldığı farklı bir e-ticaret sitesi. Türkiye Distribütörü olduğumuz Momiji ve Zumreed markalı ürünleri satışa sunuyoruz. ByWonderland nasıl kuruldu hikayesi de burada.

Sokaktanemoda Türkiye’nin ilk Sosyal Moda Platformu. Kullanıcıların stil fotoğraflarını paylaştıkları ve kombinleri etiketledikleri SokaktaNeModa, yeni tarzları, sokak modasını takip etmek ya da sokak modasına ilham vermek isteyen herkes için her gün girip bakılabilecek bir platform. Sistem içerinde Moda Bloglarının yazılarının derlendiği bir bölüm ve stil röportajları da var.

CoffeePlaylist; kahve şarkıları. “Hangi kahve hangi şarkı ile dinlenir” playlistleri sunuyor. Ayrıca her gün sabah kahveniz için bir şarkı öneriyor. Önerilen tüm şarkıları farklı playlistlerde dinlemek mümkün.

3. Keyifli uyandın. Günün nasıl geçer? Nerelerde vakit geçirirsin, hangi aktiviteleri tercih edersin?

Önce bir kahve, o sabah kahve ile dinlediğim müziği www.coffeeplaylist.com’da paylaşmak, sonra yapılaca işlerin planı. Arada zaman bulursam da sahilde bisiklet sürmek.

4. Diyelim o gün canın sıkkın. Nasıl giyinirsin, nereye gidersin?  Gittiğin yer modunu da etkiler mi, yoksa tam tersi mi?

Çok standart bi giyim tarzım olduğu için o günkü ruh halim bu standartı hiç bozmuyor. Kot pantolon – tshirt üzerine hırka ya da trençkot. Ruh halim bu üçüyle çok bağımsız hareket ediyor. Gittiğim her farklı mekan modumu etkiliyor tabii, daha çok iyi yönde. İstisnalar da olmuyor değil.

Onur Yüksel'le Uplifers söyleşisi
Onur Yüksel’le Uplifers söyleşisi

5. İçtiğin kahve mi modunu belirliyor, moduna göre mi kahve seçiyorsun? En güzel kahveyi nerede bulabiliriz?

Güne başlarken genelde filtre kahve tercih ederim, sonrasında moduma göre devam ederim. Özellikle akşamüstü americano. İtalya, Amalfi’de kötü kahve yapan yer yok gibi. Orada içtiğim her kahve mükemmeldi. İstanbul’da Arkeoloji Müzesi bahçesindeki Müze Kafe’de kahve içmek de ayrı bir lezzet benim için. Mekanın da içtiğin kahve üzerinde çok etkisi var. Bu arada Arkeoloji Müzesi bahçesindeki  Müze Kafe dünyanın en pahalı dekorasyonuna sahip kafesi.

6. Yurt içinde ve yurt dışında tatil için kaçış noktaların nereler? Yalnız gezmeyi mi seversin, yoksa iyi bir seyahat arkadaşın var mı?

Kenya mükemmel bir kaçış noktası. Hatta bu kadar kaçmışken dönmek istemiyorsun. Türkiye’de ise Kaş. Oylum ile birlikte seyahat etmek istediğimiz daha çok yer var özellikle Afrika’da. Umarım bu yaz bir tanesini gerçekleştiririz .

Onur Yüksel'le Uplifers söyleşisi
Onur Yüksel’le Uplifers söyleşisi

7. Belli bir tarzı olduğunu düşündüğün, sokak modasını takip edin dediğin şehirler/ülkeler hangileri? Neden? İstanbul bunlara dahil mi?  

Sokak modası denilince aklıma önce kuzey ülkeleri geliyor İsveç, Norveç. Sonrasında ise İngiltere ve Almanya. Daha minimal daha bağımsızlar. Tabi kültür anlayışlarının da çok etkisi var. İstanbul ‘da ise durum daha farklı, çok çeşitli. O kadar çeşitli ki, semte göre bir moda anlayışı söz konusu.

8. Keşiflerin arasında, Uplifers okuyucularına şiddetle tavsiye ettiğin şeyler neler?

Onur Yüksel'le Uplifers söyleşisi
Onur Yüksel’le Uplifers söyleşisi

Şu sıralar gittiğimde en keyif aldığım yer Karabatak, tabii hafta içi daha sakin oluyor. Kahve için farklı bir şeyler denemek isteyenler için, Yeniköy Molka’nın harman kahvesini önerebilirim. Bu sene en beğendiğim marka Tiger of Sweden, Türkiye’de mağazaları yok ama internet üzerinden bulunabilir.

9. Uplifers hakkında neler düşünüyorsun?

Şehir hayatına farklı bir yaklaşım getireceğini düşünüyorum.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!