Omega-3 yağ asitleri kilo vermeye yardımcı oluyor mu?

“Yağ asiti tüketerek bölgesel yağlanmayı azaltacağız” desem, ne derdiniz? Evet, doğru duydunuz. Birçok olumlu metabolik etkisinin olduğunu bildiğimiz omega-3 yağ asitleri yağ yakımına da destek oluyor. Nasıl mı? Gelin, önce omega-3’leri hatırlayalım.

Anti-inflamatuar omega-3 yağ asitlerinin kalp sağlığı, beyin fonksiyonları, bağışıklık fonksiyonları, depresyon ve cilt sağlığı da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağladığı yapılan birçok çalışma ile gösterilmiş. Hal böyleyken “Omega-3 yağ asitleri kilo vermede, bölgesel incelmede de etkili olabilir mi acaba?” diye düşünmeden edemedim ve hemen araştırmalarıma başladım.

Balık yağı iştah duygusunu azaltabilir

Yapılan bir çalışma, omega-3 yağ asitlerini fazla alan grupta tokluk hissinin yemek yedikten 2 saat sonra da önemli ölçüde devam ettiğini göstermiştir. Bu etki sayesinde günlük kalori alımınızı kısıtlayarak kilo vermenize ve egzersizle desteklendiğinde bölgesel incelmenize katkıda bulunabilir.

Balık yağı metabolizmayı hızlandırabilir

Metabolizma hızınız ne kadar yüksekse o kadar fazla kalori yakarsınız ve kilo vermeniz de o kadar kolaylaşır. Yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca uygulanan balık yağı takviyesi sonrasında sağlıklı yaşlı kadınların metabolik hızının yaklaşık %14 arttığı tespit edilmiş. Bu da günde fazladan 187 kalori yakmaya eş değerdir. Daha yakın zamanda yapılan bir çalışmada ise sağlıklı yetişkinlerin yine 12 hafta boyunca balık yağı takviyesi aldıktan sonra metabolizma hızlarının ortalama %5,3 arttığı bulunmuştur. Metabolik hızdaki artışları bildiren çalışmaların çoğunda kas kütlesinde de artış gözlenmiştir. Bu da metabolizma hızımızın artmasına önemli bir destektir.

Balık yağı egzersizin etkilerini artırabilir

Araştırmalar, balık yağı tüketmenin egzersiz sırasında yaktığınız kalori sayısını ve yağ miktarını da artırabileceğini göstermektedir. Bir çalışmada, 12 hafta boyunca günlük olarak balık yağı takviyesi alan kadınların egzersiz yaparken %10 daha fazla kalori ve %19-27 daha fazla yağ yaktığı bulunmuş.

Sözün özü omega-3 yağ asitlerinin kilo verme, kas kazanımını sağlama, metabolizma hızını artırma üzerine etkinliği birçok çalışma ile gösterilmiştir. Omega-3 yağ asitlerinin bu faydalarını bölgesel egzersizlerle desteklediğimizde bölgesel incelme ve zayıflamadan söz etmek mümkün olacaktır. Ayrıca inflamasyon önleyici bir yağ asidi olarak bilinen omega-3 yağ asitleri, egzersiz yaptığımızda vücudumuzda oluşan olası inflamatuar bileşenleri de önleyerek sağlığımızı destekler.

Bunlarla birlikte balık yağı tüketirken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta mevcut. Örneğin herhangi bir kan sulandırıcı ilacı kullanıyorsanız diyetinize balık yağı takviyesi eklemeden önce bir sağlık uzmanına danışmanızı tavsiye ederim. Ayrıca aldığınız takviyenin omega-3, EPA, DHA oranları da sağlık etkilerini gösterebilmesi adına çok önemlidir. Bu konuda da en doğru öneri için mutlaka bir sağlık uzmanına danışmanızı tavsiye ederim.

İlginizi çekebilir: Kış ödemlerini atıyoruz: Ferahlatırken ödem söktüren 2 tarif

Gamze Altınay Diyetisyen
Diyetisyen, aromaterapist, voleybolcu, hemşire, doğal ve organik yaşam aşığı biri olarak %100 burslu olarak okuduğum İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik ile aynı anda ... Devam