Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğü kesen 10 besin

Nezle ve grip, farenjit, astım, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanması gibi hastalıklar öksürüğe neden olur. Bunların yanı sıra sinüzit, bronşit ve sigara kullanımı ise balgamlı öksürüğe neden olur. Bir hastalık olarak değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizması olan öksürük, balgamlı-balgamsız ve kronik-akut olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır.

Birçok kişinin kabusu haline gelen öksürüğü kesen besinler nelerdir, öksürüğe neler iyi gelir gelin birlikte inceleyelim…

Öksürüğü kesen 10 besin

Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğü kesen 10 besin

 1. Ananas
 2. Bal
 3. Ceviz ve badem
 4. Ayva
 5. İncir
 6. Soğan
 7. Limon
 8. Kuşburnu
 9. Zencefil
 10. Karabiber

Dikkat: Eğer bu besinlere alerjiniz bulunuyorsa kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmanız gerekiyor. 

Bu besinleri gerek çay gerekse kür halinde tüketerek yaşadığınız öksürük problemlerine çözümler bulabilirsiniz. Mesela karabiber bu besinler arasındaki en etkililerden biridir. Balla karıştırıp yenileceği gibi içtiğiniz her çorbanın içerisine ekleyerek de karabiberden her öğün yararlanabilirsiniz. Limon, kuşburnu ve zencefil gibi ürünlerse özellikle çay olarak tüketildiğinde son derece etkilidir. Böylelikle hem çayın ılık içimi boğazı rahatlatır hem de bu besinler öksürüğünüzü büyük ölçüde engeller.

Bitki çayları ve bal kadar ön plana çıkmasa da soğan da etkili bir öksürük önleyicidir. Soğan lapası ya da hazırlayacağınız soğan şurubu öksürüğünüzü hızlı bir şekilde azaltacaktır.

Öksürüğe ne iyi gelir?

Kuru, balgamlı ya da alerjik öksürükle uzun süredir boğuşuyorsanız ve öksürük artık sizi rahatsız eden bir aşamaya geldiyse bunu çok uzatmadan harekete geçmeniz gerekmektedir. Eğer öksürüğünüz 3 haftadan uzun bir süredir devam ediyorsa öncelikle bir doktora gitmelisiniz. Öksürük krizlerinin altında yatan nedeni tespit eden göğüs hastalıkları uzmanı, tedaviyi de buna göre gerçekleştirecektir. Örneğin öksürük sebebi mikrobikse enfeksiyon tedavisi uygulanır. Ancak geçmeyen öksürüğün sebep reflü ise doktorunuz size asit giderici tedavi uygulayacaktır. Evinizde alacağınız önlemlerse size pratik çözümler sunarak sizi rahatlatacaktır. Ancak bu sorunlardan biriyle karşı karşıyaysanız muhakkak doktora başvurmalısınız:

 • Öksürük 3 haftadan uzun süredir devam ediyor ve kullandığınız antibiyotik sizi tedavi etmiyorsa,
 • Öksürükle birlikte yüksek ateş ve nefes darlığı sorunu da yaşıyorsanız,
 • Kanlı balgam sorunu yaşıyorsanız.

Özellikle hava değişimlerinde yaşanan öksürük sorunuyla başa çıkmak için uygulamanız gereken belli başlı adımlar bulunuyor. Peki öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğü kesen 10 besin

 • Öksürüğün en yaygın nedenlerinden biri sigara kullanımıdır. Bu sebeple hem öksürüğü önlemek hem de karşınıza çıkabilecek her türlü rahatsızlığın önüne geçmek için olarak sigarayı bırakmak.
 • Gün içerisinde meyvelerden ya da takviyelerle yeterli C vitamini almak.
 • Toz ve kirin yoğun olarak görüldüğü yerlerden uzak durmak.
 • Düzenli uyku uyuyarak vücudu her akşam dinlendirmek.
 • Vücut direncini yükseltmek için düzenli olarak spor yapmak. Günlük yürüyüşler yaparak bu işe başlayabilirsiniz.
 • Gün içerisinde 2-2,5 litre su tüketmek.
 • Evinizdeki kuru hava solunum yollarını kurutup öksürüğünüzü artırabilir. Bu sebeple odanızın nem seviyesini ayarlamanız gerekir. Aynı zamanda soğuk havalarda dahi evi havalandırmak gereklidir.
 • Sıcak bir duş burundaki salgıları düzenleyerek alerji ve astımdan kaynaklanan öksürüklere iyi gelir.
 • Çorba ya da bitki çayı gibi ılık içecekler tüketmek boğazınıza iyi gelecektir ancak bunların kaynar sıcaklıkta olmamasına dikkat edin.
Öksürüğe iyi gelen doğal karışımlar

Karabiber çayı

Balgamlı öksürüğü geçirmek için ideal olan karabiber çayını hazırlamak için bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiberi 2 yemek kaşığı bal ile karıştırın ve üzerine kaynar su ekleyin. 15 dakika demlenen çayı süzdürerek tüketebilirsiniz.

Limon, karabiber, tuz karışımı

Bağışıklığınızı güçlendiren C vitaminin en yoğun bulunduğu besinlerden biri olan limonla yapılan bu tarifte 4’e böldüğünüz limonların üzerine tuz ve karabiber serperek yiyin. Böylelikle nefes alışınız da rahatlayacaktır.

Ayva çayı

Ayva kabuğu, elma kabuğu, ıhlamur çiçeği ve 3 adet ayva çekirdeğini kaynar su içerisinde 10-15 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Bu süre geçtikten sonra çayı süzüp içerisine 1 çay kaşığı bal ekleyip için. Bu çay sabah, öğlen ve geceleri içilebilir.

Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğü kesen 10 besin

Kuşburnu çayı

Öksürük için en yararlı meyvelerden biri olan kuşburnu, ağzı kapalı bir çaydanlıkta suda kaynatılır. Ocaktan alındıktan sonra içine alerjik bir durumunuz yoksa ekinezya ve kabuk tarçın ekleyip çayınızı daha da farklı bir hale getirebilirsiniz. Ağzı kapalı olarak 10-15 dakika demlenen çayı süzerek servis edebilirsiniz.

Limon ve ballı çay

Öksürük denilince akla ilk gelen iki besinin birleşiminden oluşan bu çayı hazırlamak için sıcak suyun içerisine kabuklarıyla birlikte birkaç dilim limon ekleyip 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın. İçerisine birkaç kaşık bal ekleyin ve ister sıcak ister soğuk bir şekilde tüketin. Ancak bu çayı sıcak bir şekilde içmek boğazınızı daha çok rahatlatacaktır.

Ballı ananas suyu

Özellikle iltihaplanmış akciğerler için son derece önemli bir yardımcı olan ananas ile yapılan bu içecek astım türü öksürüklere iyi gelir. Öncelikle ananasın suyunu sıkın ve bu suyu bir süre ocağın üzerinde tutarak ılık hale getirin. Ardından içerisine bir yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın. İçeceği ılık olarak tüketmeniz tavsiye edilir.

Soğan şurubu

İsmi size çok çekici gelmeyebilir ama soğan öksürüğü önlemede önemli bir yardımcıdır. Bu şurubu hazırlamak için soğanları dilimleyin. Dilimlediğiniz soğan parçalarını kavanoza üst üste dizin ve dilimler arasına da bal ekleyin. Sonrasında bu karışımı bir gece boyunca ağzı kapalı bir şekilde kuru bir yerde bekletin. Sonrasında bunu şurup olarak kullanabilirsiniz.

Ballı ılık süt

Özellikle gece yatağa geçtiğiniz anda öksürüğünüz artıyorsa bu tarif hem boğazınızı rahatlatacak hem de iyi bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Ilık hale getirdiğiniz sütün içerisine attığınız bir tatlı kaşığı bal boğazınızı rahatlatıp oluşan gıcığın geçmesini sağlar.

Soğan lapası

Sopan lapası ağızdan alınmak için yapılmaz. Soyulan ve kahverengi olana dek tavada kavrulan soğanı tülbent ya da mendil arasına yerleştirdikten sonra göğsünüzün üzerine yerleştirebilirsiniz. 20 dakikalık bu kür esnasında derin nefesler almayı ihmal etmeyin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!