Öğle uykusunun karşı konulamaz faydaları neler?

Gün içinde kestirmenin faydalarını yıllar önce keşfetmiş olan birçok Avrupa ülkesinde öğlen saatlerinde iş yerleri kapanır ve insanlar gün ortasında uykuya dalar. Çalışanlar bu kısa uykunun ardından enerjik bir şekilde işlerine geri döner. Ancak Türkiye, ABD gibi ülkelerde öğle uykusu bırakın lüks olmayı, birçok kişi tarafından tembellik olarak görülüyor.

Oysa araştırmalara göre sadece 15-20 dakikalık bir öğle uykusu, yaşam kalitesini artırıyor, farkındalığı ve verimliliği yükseltiyor. Colorado Boulder Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre öğle uykusuna yatmayan çocuklarda mutluluk ve ilgi oranı düşüyor, anksiyete artıyor, problem çözme yeteneği zayıflıyor. Aynı sonuçlar yetişkinlerde de görülüyor. Berkeley Üniversitesi’nden araştırmacılar ise düzenli olarak öğle uykusuna yatan yetişkinlerde öğrenme ve hafıza yeteneğinin daha gelişmiş olduğunu söylüyor.

Peki öğle uykusu neden bu kadar önemli? Çünkü öğle uykusu beyin sisteminizde yeniden başlat tuşuna basılmış gibi bir etki yaratıyor. Böylelikle kısa dönem hafıza siliniyor, beyniniz tazeleniyor ve yeni şeyler için alan açılıyor.

İdeal öğle uykusunun süresi ne kadar olmalı?

Öğle uykusunun tüm bu faydalarından yararlanabilmek için süresi de çok önemli. Uzmanlara göre gün ortasında zihninizi tazelemek ve enerjinizi yükseltmek için 10-20 dakikalık kısa bir kestirme yeterli. Öğle uykusunun süesi uzadıkça, uyanıp günün geri kalanına devam etme kabiliyetiniz azalıyor. Örneğin 30 dakikalık bir öğle uykusundan sonra 30 dakika da uyku mahmurluğu çekebilirsiniz çünkü tam bedeniniz derin uykuya geçmeye çalıştığı sırada uyanmış oluyorsunuz. Ancak geceleri yeterince uyuyamıyorsanız, 90 dakikalık bir uyku döngüsü süresinde öğle uykusuna yatmak sizin için daha faydalı olabilir. Bir uyku döngüsünü tamamladığınız sürece öğle uykusundan istediğiniz faydayı sağlayabilirsiniz.

İlgili yazı: Uykunuzda kullanabileceğiniz muhteşem güçleriniz

Peki öğle uykusunun faydaları neler?

Öğle uykusu dikkatinizi güçlendirir

Öğle uykusundan sonraki o mahmurluğu üzerinizden attıktan sonra, dikkatinizin güçlendiğini fark edebilirsiniz. NASA tarafından yapılan bir araştırmada, 40 dakikalık öğle uykusuna yatan pilotların diğerlerine göre çok daha yüksek dikkat seviyesine sahip oldukları tespit edilmişti. Harvard Men’s Health Watch da 20 dakikalık öğle uykularının bile vardiyalı işçilerin dikkatini artırdığını söylemişti. 10 dakikalık kısa kestirmeler bile insanın kendini daha dikkatli hissetmesini sağlıyor.

Öğle uykusu hafızayı ve öğrenme yeteneğini güçlendirir

Derin REM uykusunun bilişsel süreçlerle doğrudan ilişkili olduğu biliniyor. Bu yüzden gün ortasında REM uykusuna dalabileceğiniz bir öğle uykusunun bilişsel faaliyetler üzerinde fayda sağlaması bir sürpriz değil. Ancak 60 dakikalık uykular bile zihinsel yorgunluğun azalmasına yardımcı oluyor. 2008 yılında yapılan bir çalışma kapsamında öğle uykusuna yatanlarla yatmayanların fMRI sonuçları karşılaştırılmış ve öğle uykusuna yatanların beyinlerinde daha fazla aktivite olduğu tespit edilmiş.

İlgili yazı: Uyku düzeniniz sağlığınızla ilgili ne tür ipuçları veriyor?

Öğle uykusu yaratıcılığı artırır

Sabahtan beri düşünüp bulamadığınız çözümü, öğle uykusu sırasında birden gözlerinizi açıp bulmanız pek de şaşırtıcı değil. Bir grup araştırmacı, öğle uykusundan sonra neden insanların beyinlerinde bir ışık yandığını tespit etmeye çalışmış ve bunun sonucunda öğle uykusuna yatan insanların beyinlerinin sağ yarısındaki aktivitenin daha fazla olduğu tespit edilmiş. Beynin sağ yarısı, yaratıcılıkla ilgili faaliyetlerin yürütüldüğü alan olarak bulunuyor.

Öğle uykusu verimliliği artırır

Uzmanlar, öğle uykusunun tembelliği değil, tam aksine verimliliği artırdığını söylüyor. Uyku uzmanı Sara Mednick, bir seferinde Businesweek’e verdiği röportajında kısa süreli öğle uykularının en yorgun işçilerde bile verimliliği artırdığını söylemişti.

İlgili yazı: Gündüz uykusu beyninizi güçlendirip temizliyor

Öğle uykusu moralinizi yükseltir

Öğle uykusunu almamış bir çocuğun ne kadar huysuz olabileceğini düşünün. İşte uykusuzluk ve bunun yarattığı huzursuzluk yetişkinlerde de aynı etkiye neden oluyor. Kısa bir kestirme, moralinizi yükseltir ve keyfinizi yerine getirir.

Öğle uykusu stresi azaltır

Öğle uykusunun insanın yüzünü gülümsetmesinin sebebi, rahatlamayla ilişkili olabilir. Kısa süreli bir uyku, sizi stresten uzaklaştırır ve rahatlamanızı sağlar. Bunu, gün ortasındaki kısacık bir tatil gibi düşünebilirsiniz.

Kaynaklar:
HealthSpiritBody
Huffington Post

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!