Nostaljik rüzgar: Arabalı açık hava sineması

Herkese selam! Bugün pandeminin bunaltıcılığından biraz olsun uzaklaşalım. Sizlere çok güzel bir blog ile geldim. Bugünün konusu arabalı açık hava sineması. Tabii buna değinmişken arabalı konserleri de incelemeliyiz!

Arabalı açık hava sineması nedir?

Arabalı açık hava sinemasını betimlemek gerekirse, büyük bir sinema perdesi, bir projeksiyon ve geniş bir otopark alanından oluşmakta. Üstelik bu kapalı alanda, izleyiciler kendileri için çok rahat bir ortam yaratabilmekte. 1915 yılında keşfedilen bu etkinlik kısa süre içerisinde evrensel bir popülerliğe sahip oldu. Yıllar geçtikçe popülerliğini yitiren arabalı açık hava sineması unutulmaya yüz tutmuştu. Ta ki pandemi sürecine kadar! Evde sıkılan insanlar açık hava sineması ile nostaljik anlar yaşadılar. Bunun beraberinde arabalı konserler de yerini aldı. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!
Hadi gelin, sizlerle arabalı açık hava sinemalarını ve arabalı konserleri inceleyelim!

Starlight Arabalı Açık Hava Sineması – Kanada

Starlight Drive-In 1949’da açıldığında, sinemaseverlerin en yeni filmleri görmek için akın ettiği dev bir ekran sergilendi. Kanada’da bulunan bu alan yeşilliklerle kaplı ve art-deco tarzındadır. 1980’lerin başlarında birçok hard-top tiyatro, daha küçük ekranlı çok katlılara dönüşmeye başladı. Bu yüzden 1983’te talebi karşılamak için 4 ekran daha eklendi ve ünlü Swap Meet açıldı. 70 yıldan fazla süren harika arabalı filmlerle Starlight bir Atlanta simgesi haline geldi. Sizler de Starlight’ı ziyaret edin ve yıldızların altında film izlemenin ne kadar eğlenceli olduğunu deneyimleyin!

Romantik nostalji – Arabalı açık hava konseri

Korona virüsü nedeniyle içinde bulunduğumuz pandemi sırasında, müzik endüstrisi de bir çöküş yaşadı. Bunun için en iyi çözüm tabi ki de arabalı konserler idi! Bu nostaljik çözümle, dünyanın dört bir yanından insanlar müzikle yeniden bir araya geldi. Gelin sizlerle Türkiye’de gerçekleşmiş bir etkinliğe göz atalım!

Park Et Seyret! – Türkiye

Tedbirler kapsamında Türkiye’de ilk kez Kerki Solfej tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile düzenlenen “Park Et Seyret” adlı etkinlik serisinde çeşitli konserlerin yanı sıra sinema ve tiyatro gösterimleri Yenikapı İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi’nde İstanbullularla buluştu. İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi’nde gerçekleşen bu etkinlik pandemi sürecinde oldukça talep görmüştür. Güz dönemine girilmesiyle son bulan etkinlikler için maalesef ki geç kaldık…

Umarım arabaya ihtiyacımız olmayan günler yakındır ve beraber şarkılar söyleriz! Maskelerinizi takmayı ve sosyal mesafeyi korumayı unutmayın, evde ve sağlıcakla kalın!

İlginizi çekebilir: 2020’nin sağlıklı yaşam trendleri: Bitkisel beslenme, meditasyon ve kırmızı ışık terapisi

Duygu Ateşoğlu Psikolog Seyyah
Merhaba ben Duygu, 1993 doğumluyum. 2016'da Yeditepe-Psikoloji'den mezun olduktan sonra, çeşitli seminerler için yurt dışına çok fazla seyahat gerçekleştirdim. Seyahat etmek hem işim hem ... Devam