Nörobilimcilere göre 15 saniye dinlediğinizde sizi çok daha yaratıcı yapacak müzik

Kim daha mutlu ve yaratıcı hissetmek istemez ki? Eğer siz de kısa zaman içinde mutlu hissetmek ve yaratıcılığınıza pozitif katkıda bulunmak istiyorsanız ses terapisinden yararlanabilirsiniz.

Ses terapisi artık hem stresi azaltmak hem de gevşemeye yardımcı olmak için kullanılıyor ve her geçen gün daha da popüler hale geliyor (Uplifers ekibi olarak deneyimlediğimiz gong ile ses banyosu meditasyon çalışmasının deneyim yazısına buradan ulaşabilirsiniz).

Ses ve müziğin yaratıcılığı artırmak için fayda sağladığı bilimsel olarak da kanıtlandı. Radboud Üniversitesi’nden araştırmacılar, sessizliğin ve farklı tür müziklerin düşünme biçimlerimiz üzerindeki etkisini araştırdı ve ilgi çekici sonuçlar ortaya koydu. 

Hem ruh halinizi yükseltmek hem de yaratıcı fikirleri kendinize çekmek için müzikten yararlanabilirsiniz.

Bilim insanları deneye katılan 115 kişiyi 5 gruba ayırdı. Her gruba, yaratıcılık gerektiren görevler verilmeden önce, rastgele bir şekilde, 4 farklı türdeki parçadan biri dinletildi, bir grup ise sessizlik içinde bırakıldı.

Farklı ruh halleri ve canlılık seviyelerine göre seçilen 4 şarkı şu şekildeydi:

Katılımcılara sunulan testler, yeni fikirler geliştirmeyi destekleyen ve problemlere farklı açılardan yaklaşmayı gerektiren ‘Divergent Thinking’ (aykırı düşünme yani bir sorunu çözerken ona birden fazla sayıda cevapla gelebilmek anlamına geliyor) şeklinde düşünmeyi ölçen türdendi. İkincisi ise Convergent Thinking’ (yani bir noktada birleşen, yakınsak düşünce yani bir problem için en iyi çözümü bulmak) düşünme şekliydi.

Araştırmanın yazarları, aykırı düşünmenin günümüzün bilimsel, teknolojik ve kültürel alanlarında bir anahtar görevi gördüğünü paylaşıyor ve “çünkü inovasyon sık sık benzeşmeyen fikirleri bir araya getiriyor” diyorlar.

‘Convergent Thinking’ (yakınsak düşünce) matematikse, ‘Divergent Thinking’ (aykırı düşünce) iPod’dur.

Bu düşünme şeklini kafanızda daha iyi canlandırabilmek için ise şöyle düşünebilirsiniz… ‘Convergent Thinking’ (yakınsak düşünce) matematikse, ‘Divergent Thinking’ (aykırı düşünce) iPod’dur.

Peki sizce hangi grup, yaratıcılık testlerine en iyi cevapları verebildi? Araştırmacılar, yükseltici ve mutlu eden melodilere sahip Vivaldi’yi dinleyen grubun fikir geliştirme konusunda daha yaratıcı olduğunu açıkladı. Bu grup sessizlik içinde çalışanlara göre daha eşsiz fikirlere sahipti. Bu müziğin esneklik ve akıcılık anlamında ilham vererek, eşsiz fikirlere ihtiyaç duyulan zamanlarda düşünme biçimi için mükemmel bir temel oluşturduğu görüldü. Araştırmacılar aynı zamanda bu mutlu müziğin beyinde, yaratıcı düşünce ve hedef odaklı çalışmayı destekleyen dopamin hormonu seviyesini de yükselttiğini açıkladı.

Araştırmacılar, mutlu melodinin mantık gerektiren yakınsak düşünme biçimi üzerinde yardımcı olmayabileceğini ancak diğer türlü düşünme biçimini desteklemek için birkaç saniye bile dinlenebileceğini belirtiyor.

Siz de şimdi hemen aşağıdaki videodan bu harika melodiyi dinleyin ve farkı kendiniz hissedin.

Vivaldi's Four Seasons – Spring (Part 1)

Yeni fikirlere ihtiyacınız olduğunda 15 ya da 20 saniye kadar Vivaldi’nin bu eserini dinleyin ve yaratıcılık fitilinizi ateşleyin.

 

Kaynaklar:
Inc
New Scientist

 

İlginizi çekebilir: Yaratıcı olmak için uygulamanız gereken 6 stratejik adım

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!