Niyazi Erdoğan’dan “Performansım Stilimdir” koleksiyonu

Türkiye’nin önde gelen genç tasarımcılarından Niyazi Erdoğan ile hem Asics için tasarladığı “Performansım Stilimdir” koleksiyonu hakkında, hem de paylaştığı stil önerileri ve erkek giyiminde dikkat edilmesi gereken noktalar üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

parti kolaj 630x500

1. Öncelikle sizi biraz tanımak isteriz. Kaç yıldır moda sektörünün içindesiniz?

2003 yılında İTKİB’in düzenlediği Genç Moda Tasarımcıları yarışması ile moda sektörüne adım attım. 11 yıldır ihracat firmalarına ve markalara danışmanlık vermekteyim. Bunun yanında 2009 yılında kendi adımla imza markamı kurdum. 11 sezondur erkek koleksiyonlarımla moda severlerle buluşmaktayım.

2. Asics ile işbirliğiniz nasıl gerçekleşti?

Son iki sezondur koleksiyonlarımda, Niyazi Erdoğan markası için sporu önemli tasarım girdilerinden birisi olarak değerlendiriyorum. Sporu yaşam biçimi haline getiren insanlar yakın markajımda. 2014 Sonbahar-Kış koleksiyonumda bisiklet ile başladığım bu yönelim, 2015 İlkbahar-Yaz sezonunda da koşu ile devam etti. MBFWI kapsamındaki defilemizi izlemeye gelen ASICS ekibinin de ilgisini çeken bu eğilim, her iki taraf için de akıllara “Ortak nasıl bir proje üretebiliriz?” sorusunu getirdi. 2015 İlkbahar-Yaz sezonu ayakkabılarının renklerini ve modellerini görünce heyecan duydum. Sonuç olarak performansını stiline yansıtan, desenlerinde Asics 2015 İlkbahar-Yaz renklerinden ve logosundan ilham alan 16 parçadan oluşan bu özel koleksiyon çıktı ortaya. Hayat bir performans. Şehrin temposunda oradan oraya savrulurken stilimizden de vazgeçmek istemiyoruz. ASICS ile stilimizden ödün vermeden performansımızı gösterebiliyoruz. Koleksiyondaki her parça birbiriyle kombine edilebiliyor. Stili kadar esnekliği ve dayanıklılığı da ön planda tutan koleksiyon için çıkış noktamız “Form fonksiyonu takip eder” oldu.

Niyazi koleksiyon 630x500

3. Koleksiyonu birkaç kelime ile tanımlarsanız…

Şehirli, genç, dinamik, stil sahibi ve performansı destekleyici.

4. Koleksiyonda ne tarz modeller mevcut?

Koleksiyon iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm, performansı günlük temponun içinde destekleyen kadın ve erkekler için hazırlandı. Denim ve denim hissi yaratan altlar ile bu altlarla uyumlu tişörtler düşündük. Kadınlar için tasarladığım tişört ve sweatshirt’ler özellikle kısa ve daha dökümlü. Geçen yazın favorilerinden crop-top’ların da özellikle olmasını istedim. İkinci bölüm ise, tamamen aktif spor giysilerinden oluşuyor. Özellikle yoğun desenli olan bu bölümdeki kumaşlar ter tutmayan, performansa dayalı kalitelerden seçildi. Koleksiyonun renk paletine de, bu yaz bulabileceğiniz ve benim de tasarım sürecinde ayağımdan çıkarmadığım Asics Gel Lyte modelleri ilham verdi.

5. Türkiye’de erkek modası dendiğinde akla ilk gelen birkaç isimden birisiniz, onun için hemen soralım: Türk erkeğinin moda alışkanlıklarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Genel olarak baktığınızda Türk erkeğinin giyim stilinde ve aksesuar kullanımında gözünüze çarpan en büyük hatalar neler?

Türkiye’de erkekler, kadınlara göre daha geç moda ile buluştu. Hala sektörü oluşturma aşamasındayız ama genç nesilin sokak stiline baktığımızda durum umut vadedici. Ama bunun yanı sıra, ne yazık ki belirgin ya da ortak bir stil anlayışından bahsetmek çok zor. Gözüme çarpan en büyük hatalar ise erkeklerin bedenlerini tanımadıkları ve doğru kıyafetleri seçmedikleri. Giyinirken ya büyük ya da küçük bedenleri tercih ediyorlar. Kalıplar ise, onları olduklarından daha şişman ya da orantısız geliyor. Genelde bir renk uyumu çabası yakalama kaygısı var, ama bunun yanında renk kullanımını abartıp odak dağıtan bir çok erkek görüyorum. Benim tavsiyem her zaman bir odak üzerine yoğunlaşmak. Eğer giyinirken dikkati üzerinizdeki tek bir parçaya çeker ve diğerlerini odağa uyumlu hale getirirseniz hata yapma riskiniz azalır.

6. Tasarımlarınızı yaparken en çok nelerden ilham alıyorsunuz? Kullanmayı sevdiğiniz renkler ve dokular neler?

Hayatın kendisi benim için ilham kaynağı, hele bu topraklarda yaşayıp ilham sıkıntısı çekmek imkansız. Tarihi ve kültürü ile çok zengin bir ülkede yaşıyoruz. Ayrıca alanında fark yaratmış, lider erkekler de koleksiyonlarımın ilham kaynağı oluyor. Sedat Hakkı Eldem, İlhan Koman gibi isimler bunlardan bazıları… Renk kullanmayı ve hikayeleri renklerle desteklemeyi seviyorum. Antrasit ve lacivert en çok kullandığım renkler. Yün ve denim vazgeçemediğim materyaller. Birinin zarafeti ve şıklığı ile diğerinin asi duruşunun yarattığı tezat çok hoşuma gidiyor.

7. Geçtiğimiz haftalarda MBFWI’de yeni koleksiyonunuzu tanıttınız ve hazırlamış olduğunuz parçalar oldukça ses getirdi. Koleksiyonunuzla ilgili kısaca bilgi verir misiniz?

2015 Sonbahar-Kış sezonu için, yine işinde öncü bir isim bana ilham kaynağı oldu. Türkiyenin Da Vinci’si olarak adlandırılan İlhan Koman’ın eserleri ve tasarıma olan matematik bakış açısı koleksiyonu şekillendirdi. Onun en önemli eserlerinden birisi olan “Sonsuzluk heykeli” desenlere yansıdı. Bu sezon daha öncekilere göre, daha sakin daha net bir koleksiyonla karşınızdayım.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!