Nisan ayında kaçırmamanız gereken 10 etkinlik

Soğuk günleri geride bıraktığımız ve baharla birlikte kendimizi de yenilemeye başladığımız şu sıralar sokağa çıkmanın ve hayatı keşfetmenin tam zamanı. Sizi besleyecek ve ruhunuza iyi gelecek etkinlikleri ajandanıza not etmeye başlayın!

MAGNUM – KONTAKT BASKILAR

magnum

İstanbul Modern’e son bir aydır yolunuz düşmediyse, havaların güzelleşmesini fırsat bilip dünyanın en prestijli fotoğraf ajanslarından Magnum Photos’un geçtiğimiz yüzyıldan bu yana görsel kültürde iz bırakan fotoğraflarının yaratım süreçlerini kontakt baskılar üzerinden keşfe çıkan Magnum – Kontakt Baskılar sergisine mutlaka uğramanızı öneririz. Robert Capa imzalı Normandiya çıkarması, Bruno Barbey’in 1968 Paris ayaklanmaları, Stuart Franklin’in Tiananmen Meydanı, Philip Jones Griffiths’in Vietnam Savaşı ve Thomas Hoepker imzalı 9/11 gibi 70 yılı aşkın bir dönemin görsel tarihine ait yapıtlar sergide bir araya gelirken, Che Guevara ve Malcolm X’ten Miles Davis ve The Beatles’a birçok siyasi figür, oyuncu, sanatçı ve müzisyenin portreleri de yer alıyor.

 34. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ // 4-19 Nisan

film_fest

Nisan ayının belki de en çok konuşulacak olan etkinliği İstanbul Film Festivali 4-19 Nisan tarihleri arasında sinemaseverleri bekliyor. Dünya sinemasının yeni örneklerinden ödüllü filmlere, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklerine, yeni keşiflerden başyapıtlara toplam 62 ülkeden 222 yönetmenin 204 filmin izleyiciyle buluşacağı Festival’de, aynı zamanda ücretsiz olarak katılabileceğiniz usta sinemacıların söyleşileri, atölye çalışmaları, sinema dersleri ve özel etkinlikler de bulunuyor. Biletler ise çoktan satışa çıktı. Vakit kaybetmeden film listelerinizi hazırlayıp biletlerinizi alın.

İSTANBUL BLUE NIGHT // 11 Nisan

İSTANBUL_BLUENİGHT

Festival sezonu İstanbul Blue Night ile KüçükÇiftlik Park’ta 11 Nisan’da başlıyor. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan ve İstanbul gece hayatı ile sokak hayatını bir araya getiren festivalde alternatif müzik gruplarından Rudimental ve Fatboy Slim konserlerinin yanı sıra Bora Uzer ve Orkun Bozdemir’in performansları da yer alıyor. Etkinlik 17:00’de başlıyor.

THE PHANTOM OF THE OPERA // 14 Nisan

PHANTOM

Nisan ayının Film Festivali kadar heyecan uyandıran bir diğer etkinliği ise Cats ve Evita gibi müzikallerin bestecisi Andrew Lloyd Webber’in ölümsüz eseri Operadaki Hayalet. 25 yılı aşan geçmişiyle Broadway’in en uzun soluklu ve en büyük prodüksiyonuna sahip olan Operadaki Hayalet, bugüne kadar dünya çapında 110 şehirde, 65 bin performansla 80 milyonluk bir izleyici kitlesine sahip. Kıskançlık, çılgınlık ve ihtirasın bir arada yaşandığı bu büyülü hikayeye siz de şahit olun.

MESUT SÜRE // 17 Nisan

MESUTSURE

Gündemden ve iş hayatının omuzlarınıza yüklediği stresten kahkaha atarak uzaklaşmak istiyorsanız, kaçırılmayacak bir etkinlik karşınızda. Yedi yıldır Rock FM’deki Rabarba programıyla büyük bir hayran kitlesine sahip olan Mesut Süre, Siz Hepiniz Ben Tek adlı sahne performansıyla saat 22:00’de BKM Mutfak Sahne’de sizleri bekliyor olacak.

HINDI ZAHRA // 20 Nisan

pht2

Yarı Fransız yarı Faslı sanatçı Hindi Zahra, caz ve dünya müziğini bir arada harmanladığı şarkılarıyla 20 ve 21 Nisan’da Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında Babylon’da sahne alıyor. Beautiful Tango, Imik Si Mik gibi aşk kokan şarkılarıyla kendine has üslubunu, caz ve Fas kökenlerinden gelen enstrümanlarla zenginleştiren Zahra’nın sizi bambaşka diyarlara götürecek olan konseri 21:30’da başlıyor.

ACI TATLI – AYRILIK // 21 Nisan

Aci+Tatli+Gorsel

İlişkilere erkeklerin gözünden bakmaya ne dersiniz? Hele bu erkekler usta oyuncu Levent Özdilek ve yazar-danışman Aret Vartanyan ise… Gerçek yaşam kesitlerine yer verilen ve ayrılık olgusuna bambaşka bakış açıları getiren gösteri ayrılık korkusu, ayrılık acısı ve ayrılık sonrası yaşamın devam edişini başarılı bir şekilde sahneye taşıyor. Bo Sahne’de gerçekleşecek olan etkinlik saat 20:30’da başlıyor.

ORMANLARDAN HEMEN ÖNCEKİ GECE // 25 Nisan

1933_1_galeri-976x644

Çağdaş tiyatronun kült yazarı Koltès’in tek kişilik oyunu olan Ormanlardan Hemen Önceki Gece, genç ve başarılı oyuncu Rıza Kocaoğlu’nun performansıyla hayat buluyor. Melis Tezkan ve Okan Urun’un yönettiği oyun, içinden yalnızlık, aşk ve başkaldırı geçen bir gecede, karşısındaki kaçıp gitmeden her şeyi anlatmak isteyen bir adamın hikayesini anlatıyor. Nisan ayı boyunca her cuma ve cumartesi 20:30’da sahnelenen oyunu kaçırmamanızı öneririz.

DÜNYA DANS GÜNÜ // 28 Nisan

dansDersi

En son ne zaman dans ederken, etrafınızdaki her şeyi unutup bütün stresinizi attınız? İşte bunu gerçekleştirebileceğiniz, en çok kutlanası günlerden biri sizi bekliyor. Dünya Dans Günü için Akbank Sanat’ta düzenlenecek olan özel etkinlikte konuk koreograf ve dans hocası Andrew Wojtal’ın yeni trio’sunun prömiyeri de gerçekleşecek. Etkinlik 20:00’de başlıyor. Dansa meraklıysanız, hazır Wojital İstanbul’a gelmişken, 29 Nisan’da yine Akbank Sanat’ta gerçekleşecek olan atölye çalışmasına ve açık provaya da katılmanızı öneririz.

MSA WORKSHOP’LARI // 29 Nisan

workshop

Birbirinden lezzetli yemekler yapan içinizdeki başarılı aşçıyı ortaya çıkarmaya hazır mısınız? Mutfak Sanatları Akademisi’nin kurslarına henüz katılmadıysanız, baharla birlikte kolları sıvayın. Pasta yapımından bıçak kullanım tekniklerine kadar geniş bir yelpazedeki workshop’lar size mutfakta harikalar yaratmanız için çeşitli öneriler sunuyor. Profesyonel şefler eşliğinde hazırlayacağınız ‘Parizyen Tatlılar’ı paket yapıp evinize götürebilir ve sevdiklerinizle küçük bir ziyafetin tadını çıkarabilirsiniz. 4 Nisan-4 Ağustos tarihleri arasında birçok farklı workshop’a da katılabilirsiniz.

YÜZYILLARIN YÜZYILI

yuzyıllar

Yolunuz İstiklal Caddesi’ne düşerse, mutlaka Salt Beyoğlu için kendinize vakit ayırın. Çünkü yankıları halen süren ve bugünü şekillendiren tarihsel dönüşümler, travmatik deneyimler ve toplumsal geçişlere karşılık olarak üretilmiş sanatsal ifadelerden oluşan Yüzyılların Yüzyılı sergisi sizi tarihte çarpıcı bir yolculuğa çıkarmak için bekliyor.

Zeynep Sipahi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!