2023’ün en iyisi: Netflix Beef dizisi hakkında tüm merak edilenler

Netflix Beef dizisi meraklıları buraya!

Nisan ayının başında, A24 işbirliğiyle Netflix’te yayınlanan Beef’i henüz izlemediyseniz bile mutlaka duymuşsunuzdur. Çünkü başrollerini Steven Yeun, Ali Wong, Young Mazino, Joseph Lee, Patti Yasutake ve Maria Bello’nun paylaştığı 10 bölümlük bir dizi olan Beef, şimdiden yılın en iyi işleri arasında gösteriliyor. Bir intikam hikayesini ele alan ve kara komedi olarak sınıflandırabileceğimiz bu harika dizi hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz! Hadi, hemen başlayalım.

Beef dizi konusu (IMDb: 8.2)

BEEF | Official Trailer | Netflix

Kısa bir süre önce yayınlanmasına rağmen hem seyirci hem de eleştirmenler tarafından büyük beğeni ile karşılanan Beef’te, Steven Yeun ve Ali Wong, düşmanlıklarında bir amaç bulan, umutsuzca kaybolmuş iki yetişkin olarak karşımızda. Dizinin hikayesi, bir trafik kazası sonucu kavga eden başarısız müteahhit Danny ile kendi kendini yetiştirmiş bir girişimci olan Amy’nin birbirlerine karşı giderek artan düşmanlıklarını konu alıyor. İkilinin intikam dansı, bir otoparkta geçen çok kötü bir günün ardından başlıyor. Kendi yaşamlarındaki öfkeyi bir çıkış yolu olarak kullanan, aralarındaki farklılıklara rağmen aslında aynı kişiler olan Amy ve Danny, birbirlerine zarar vermeye çalışırken kendi hayatlarını da mahvediyor. Beef zekice yazılmış senaryosuyla, adeta bir boşluğa dönüşen iki hayatı gözler önüne seren, kara komedi içeren bir trajedi.

Beef dizi oyuncuları

Netflix Beef dizisi başrollerinde, sevilen dizi The Walking Dead’in Glenn’i olarak tanınan Steven Yeun ile Always Be My Maybe, Baby Cobra gibi projelerde yer alan komedyen Ali Wong var. Joseph Lee, Young Mazino, Patti Yasutake, David Choe, Maria Bello, Ashley Park, Rek Lee ise diğer oyuncular arasında. Eleştirmenler, Beef’in Netflix’te Squid Game’den itibaren yapılmış en iyi yeni dizi olduğunu söylüyorlar ve senaryonun yanında oyunculuklar nedeniyle de bu başarılı yapımı takdir ediyorlar. Unutmadan söyleyelim; Beef’in senaristliğini Lee Sung Jin, yapımcılığını ise Matthew Medlin üstleniyor.

Netflix Beef dizisi hakkında ilginç bilgiler

Beef dizi konusu ve Beef dizi oyuncuları hakkında bilgi verdikten sonra, iziye daha yakından bakalım. Beef’in ilk bölümünü izlediğinizde, gerçek bir kara komedi içinde olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ama aslında dizi, daha derin temaları uyandırmayı amaçlıyor: Hayatta bir anlam bulmak ve bugün olduğumuz berbat yetişkinler için ebeveynlerimizi suçlamaya devam etmek ya da etmemek.

Beef’in bölümlerinin her biri, canlı resimler gibi. Tamamına baktığınızda ise hayatlarının o kadar da hoş olmayan ayrıntılarının dayanılmaz bir şekilde etraflarını sardığı iki kişinin büyük bir tuvalini görüyorsunuz. Netflix Beef dizisi hakkında daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

1. Steven Yeun ve Ali Wong arasında inanılmaz bir kimya var

Beef’i tüm bu övgülere layık kılan şey, Yeun ve Wong’un performanslarından yayılan, aralarındaki saf elektrik. Dizideki en komik anlardan, sizi ağlatacak dokunaklı itiraflara kadar pek çok farklı sahne arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapıyorlar. Performanslarında, daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen bir karakter kimyası var. Danny ve Amy başlangıçta birbirinden çok farklı iki insan olarak başlasalar da sonunda birbirlerinin aynası haline geliyorlar. Yeun ve Wong, karakterlerindeki bu değişime o kadar çok özgünlük katıyorlar ki; düşmandan arkadaşa, sonra tekrar düşmana dönüşerek diğer herkese karşı zafer kazanıyorlar. Beef’in cazibesi, işte tam burada! Danny ve Amy’nin tıpkı bir kutup tarafında dönen iki mıknatıs gibi, aradaki küçük bir mesafeyle sürekli olarak birbirlerine direnecekleri anları izlemek.

2. Beef aslında tamamen yaptığımız seçimlerle ilgili

Beef, kendi hayatlarımızda hepimizin tabi olduğu iki temel tercihin sonuçlarını ele alıyor: Çocuk sahibi olmaya karar veren ebeveynlerimiz ve kim olmak istediğimize karar veren biz. Bu kararların ikiliği, aynı zamanda Danny ve Amy’nin güvensizliklerinin ve aralarındaki gerilimin de sebebi. Amy, ailesine dönüşmekten ve onların hatalarını tekrarlamaktan; Danny ise onları hayal kırıklığına uğratmaktan ve asla yeterli olamamaktan korkuyor. Dizi, ebeveyn hayal kırıklığının karmaşasını mükemmel biçimde işliyor ve yaptığımız hiçbir seçimin etrafımızdakileri tamamen tatmin etmeyeceğini ortaya koyuyor. Belki de gerçek cevap, canın ne istiyorsa onu yapmak ve bir gün onu neden yaptığını gerçekten anlayabilecek biriyle karşılaşmak.

3. Beef’in bölümlerinin isimleri edebiyattan

Beef yaratıcısı Lee Sung Jin, karakterlerinin dengesiz davranışlarını yansıtmak için bölümlerde etkili metinlere, konuşmalara ve filmlere atıfta bulunuyor. Dizi etkileyici anlatımının yanı sıra bölümlerden bağımsız olarak çok güzel olan bölüm isimleri ile de dikkat çekiyor. Bazı bölümlerde Kafka, Sylivia Plath ve Joseph Campbell gibi meşhur yazarlardan alıntılar var. Üçüncü bölümün adı olan “Bir çığlık oturur bende” (A cry inhabits me) Sylvia Plath’ın “Karaağaç” isimli şiirinden bir alıntı. Bu harika alıntılara, her bölümün girişinde bir de tablo eşlik ediyor. Tablolar ise dizide “Kuzen Isaac” karakterine hayat veren aktör David Choe’ye ait.

4. George’un heykelleri, kişiliğini temsil ediyor

Joseph Lee’nin canlandırdığı George karakteri, kendisinin ve Amy’nin ev stüdyosunda soyut görünümlü heykeller yapıyor ve yapım tasarımcısı Grace Yun, bunların George’u bir kişi olarak temsil ettiğini söylüyor: “Bu şekiller, George’un hayattaki süzülüşünü ve kendini kısıtlamayışını temsil ediyor. O çok özgür biri ve çevresinde olup bitenlere daima sıcak bakıyor.” Ayrıca, daha az zaman alan başka bir sanat türü yerine heykel yapmayı seçmesi de karakterin “çok zamanı” olduğunu gösteriyor -ki bu da Amy için bir kızgınlık ve kıskançlık noktası.

5. Jordan, Amy ve Danny’nin evleri, karakterlerinin farklılıklarını gösteriyor

Modern malikanelerden apartman dairelerine, karakterlerin evleri aslında birbirlerinden ne kadar farklı olduklarını yansıtıyor. Lee Sung Jin ve Grace Yun, “Amy’nin dünyası çok kaygan, temiz ve ilham vericiyken Danny’nin dünyası çok daha cesur” diyor.

Tüm bu detaylar ve daha fazlasıyla Beef, Netflix’in açık ara en iyi işlerinden biri. Eğer tahmin edilebilir sonlardan, derinliği olmayan işlerden sıkıldıysanız, Beef size kesinlikle kendinizle bir yüzleşme vadediyor. Siz de bu harika diziyi henüz izlemediyseniz TV’nin başına oturun ve Danny ve Amy’nin arasındaki kaosun tadının çıkarın!

İlginizi çekebilir: Netflix Dizi Önerileri: Bir solukta izleyeceğiniz gelmiş geçmiş en iyi Netflix dizileri

Kaynaklar: cosmopolitan, mashable

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!