Ne kadar egzersize ihtiyacımız var?

Spora yeni başlayanların genelde aklından aşağı yukarı aynı sorular geçer: Vücudumuz için en faydalı spor dalı veya egzersizler nelerdir ve ne kadar aralıklarla devam etmek gerekir?

Bu konuda, foodnetwork.com yazarlarından, beslenme uzmanı Dana Angelo White’ın önerilerini dikkate aldık ve sizlere egzersiz konusunda işe yarayacağına inandığımız genel hatlarıyla bir kılavuz hazırladık.

Egzersizle ilgili en merak edilenlerin başında genelde “Ne kadar süre spor yapmalıyım?” sorusu gelir. American College of Sports Medicine’a göre haftalık orta hızda 150 dakika kadar egzersiz yapmak gerekiyor. Tabi bu süre farklı şekilde bölünebilir. Örneğin; 5 gün için 30’ar dakikalık bir egzersiz programı veya 3 gün için 30-60 dakika arası şeklinde uygulanabilir. American Heart Association’ın raporuna göre, özellikle yürüyüş insan hayatını uzatan en etkili sporların başında geliyor.

Vücudunuz için yapacağınız en iyi spor kardiyovasküler ve dayanıklılık egzersizlerinin birleşiminden oluşur. Yani yürüyüş, koşu ya da bisiklet ile birlikte yapılan ağırlık çalışmaları ya da yoga oldukça iyi bir egzersiz kombinasyonu olur.

Devamlılığı sağlayabilmek için ipuçları

Eğer spor yapma alışkanlığını kazanmakta ya da devam ettirebilmekte sıkıntı yaşıyorsanız, aşağıdaki önerilere kulak vermenizi tavsiye ederiz:

  • Aynı zamanda eğlenebileceğiniz bir spor dalı bulun .
  • İşe yavaştan başlayın, zamanla temponuzu arttırmayı deneyin.
  • Spor konusunda bilinçli ve size motive edebilecek insanlarla iletişim halinde olun.
  • Egzersizlerinizi çeşitlendirin, hem daha çok eğlenir hem de bu sayede vücudunuzun her noktasını çalıştırmış olursunuz.
  • Haftada bir gün egzersize ara verin ve dinlenin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!