Nasreddin Hoca’dan rüyalarımıza sembollerin hayatımızdaki anlamı

“Dünya insanı hiçbir zaman yalnız bırakılmamıştır. Çok çeşitli yollar ve yöntemlerle her an gözetilmiş, korunup bilgilendirilmiştir. Bu bilgilendirme, geniş halk kitlelerine hep sembollerle açıklanmıştır. Ve görüp gözetme fonksiyonunu yöneten ilahi eller kendilerini hiçbir zaman açıkça belli etmemişlerdir. Ama görünmeyen kutsal elleri hep üzerimizde olmuştur.

Ardında ve önünde insanoğlunu takip edenler vardır; Allah’ın emriyle onu gözetirler…”
RAD:13/11 

Sevgili Ergun Candan’ın Sufi Bilgesi Nasreddin Hoca adlı kitabından aldığım bu değerli anlatımla rüyalar yazıma başlamak istedim. Bu toprakların bilgelerinden biri olan Nasreddin Hoca da sembollerle çok şey anlatmıştır.

Kısacık fıkralarında birden fazla mesajı vardır aslında. Sadece anlamak ve fark etmek isteyenlere… Geriye kalanlarımız ise sadece bir fıkradan ibaret olduğunu düşünerek gülüp geçmeye devam edecektir.

Örneğin kullandığı sembollerde yağmura Allah’ın rahmeti demesi; şefkat, sevgi kelimelerinin yanında yağmurun gökyüzünden gelmesi nedeniyle ilahi bilgi anlamına da gelmektedir.

Ye Kürküm Ye fıkrasında da mevki, makam yerine koyduğu sembol, kürktür.

Nasreddin Hoca sembolleri belirlerken yaşadığı toplumu çok iyi gözlemlemiş, değerleri ifade eden sembolleri analiz etmiştir.

Bizler de ailemizden, yaşadığımız çevreden ve bu topraklardan çoğu sembolü bilinçdışımıza kayıt almışızdır. Daha önce görmediğimiz bir sembolü rüyamızda görmemiz mümkün. Burada ona verdiğimiz bizim ya da toplum tarafından yüklenilen anlamının ne olduğu önemlidir. Yaşadığımız ailenin ve toplumun katkısı burada göz ardı edilmemelidir. Aynı inançlara ve bakış açısına sahip olmasak bile ilk öğrendiğimiz anlam bilinçdışı kayıtlarında bize kendini daha rahat ifade eder.

Bildiğiniz ve öğrendiğiniz anlama göre sembolleri birleştirirken hayatınızda ve sorgulamalarınızda  arayacağınız alanları, davranışları da düşünmelisiniz.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda eğitim almak isterseniz Instagram hesabımı takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyada bir şeylerden kaçtığını görmek ne anlama geliyor olabilir?

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam