Müzikle mutluluk: 2017 İstanbul festivalleri

Mart ayının da sonuna geldiğimize göre artık baharlık kıyafetlerimizi giymeye başlayabiliriz. Nisan ayı ile başlayacak festival sezonu ile İstanbullular şehrin içerisinde şehirden kaçış yapabilecekleri bir çok etkinliğe katılabilecek. Daha önce deneyimlediğim etkinliklerin bir derlemesini yaptım ve bu sene kaçırmamanız gereken etkinlikleri inceledim. Güneşin ve müziğin tadını bir de bu festivaller ile çıkarın.

XJazz Festival (12-16 Nisan)

Caz müziğini dans, elektronik doğaçlama ve güncel klasik türleriyle bir araya getirerek farklı mekanlarda farklı sanatçılarla gerçekleştirilen XJazz Festivali Berlin’den başlayarak Tel Aviv, Ankara ve İstanbul’a yayılarak büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz sene bazı etkinlikleri iptal edilse de gerçekleşen etkinlikler hem caz hem de elektronik müzik sevenleri memnun etti diyebilirim. Bu sene 12 Nisan’da başlayacak festivalde benim için öne çıkanlar;

  • ÄTNA / RAIN LAB (Idil Mese Music & Da Poet) @Borusan Sanat
  • Lopenstraat / MikadoOfficial @kargART
  • İstanbul x Berlin Ensemble ft. Elif Çağlar-Muslu, Sebastian Studnitzky, Ediz Hafızoğlu Official, Matthew Hall, Tobias Backhaus @Zorlu Performans Sanatları Merkezi Studio
  • Kraak & Smaak @KLEIN
  • Grandbrothers @Babylon Bomonti
  • Ipek Ipekcioglu ft. Petra Nachtmanova & Ceyhun Kaya @KadıköySahne

Detaylar için: XJazz Festival

Parkfest (13 Mayıs)

İstanbul’un bu yılki ilk açık hava festivali Parkfest 13 Mayıs’ta Küçükçiftlikpark’ta.

Elektronik müzik dünyasının kült ismi James Lavelle’in efsane projesi UNKLE’ın başı çekeceği festivalin kadrosunda; yıllar sonra onu çok seven İstanbul seyircisi ile buluşacak olan elektronika ve jazz’ın en güzel birlikteliği KOOP projesiyle Oscar Simonsson, synthpop tarzının ülkemizdeki yüzakı Jakuzi, Tel Aviv merkezli indie-pop grubu Lola Marsh ve kültürlerin birlikteliğinin coşkulu modern zaman kutlaması Anna RF yer alıyor. Parkfest 2017 sahnesinin diğer konukları ise solo projesi Vilette ile Sine Büyüka, Nihil Piraye ve Allen Hulsey, Erdem Tunalı’dan oluşan elektronik proje Monality olacak.

Detaylar için: Parkfest

Chill Out Festival (20-21 Mayıs)

12. senesinde Chill Out Festival bugüne kadarki en geniş kapsamlı müzikal seçkisini hazırladı. Elektronik müziğin farklı tarzlarından bir çok dj 20-21 Mayıs tarihlerinde Lifepark’ta gerçekleşecek festivalde sahne alacak. Şehrin en güzel festivali olduğunu düşündüğüm bu etkinlikte müziğin yanında harika bir şekilde tasarlanmış etkinlik alanındaki sanatsal aktiviteler de güzel zaman geçirmenizi sağlayacak.

Detaylar için: Chill Out Festival

İstanbul Caz Festivali (Temmuz)

İstanbul Caz Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 1994 yılından beri her yıl temmuz ayının ilk yarısında İstanbul’un değişik konser ve etkinlik mekanlarında gerçekleştiriliyor. Bu yılki program henüz açıklanmasa da geçen yıllardaki gibi önemli isimlere ev sahipliği yapacağı kesin. Şimdiden takipte kalmanızı öneririm. Partymag mobil uygulamasından da detayları takip edebilirsiniz.

Detaylar için: İstanbul Caz Festivali

One Love Festival (Temmuz)

Türkiye’nin en uzun soluklu şehir festivali One Love Festival, geçen yıl talihsiz bir şekilde darbe sebebiyle iptal edilmişti. 15. yılına girecekken. Bu yıl temmuz ayında gerçekleşmesini beklediğimiz One Love Festivali, müziğin bir çok türünden sanatçıya ev sahipliği yaparak ve farklı bölümler yaratarak katılımcıların farklı şeyler keşfetmesini sağlayacak. Parkorman’da gerçekleşen etkinlikte  festivalciler,  Sand Zone alanında hem güneşlenip serinleyecek hem de müziğin keyfini çıkarabilecek. Hamaklarda soğuk içeceklerini yudumlarken doğanın tadını çıkaracakları, ağaçların tam ortasındaki Chill Zone’da doyasıya muhabbet edebilecekler. Festivalciler, Cool Zone’da soğuk hava püskürtmeleriyle serinlikle buluşacak. Eğitici, öğretici ve eğlendirici aktivitelerin yer alacağı Nature Zone’da katılımcılar Japon bahçesinin büyülü dünyasında doğayla buluşacak.

Birbirinden güzel tasarım butikleri, plakçılar, festival ürünleri Market Zone’da yer alırken, Market Zone’un yanında bulunan XN Zone’da ise tüm gün DJ’ler tarafından müzik yayını yapılacak. Festival boyunca teknolojiden ayrı kalmak istemeyenler için hazırlanan Tech Zone’da katılımcılar teknolojik deneyimler yaşayacak.

Detaylar için: One Love Festival

Rooftop Festival (Eylül)

Yaz sezonunu İstanbul’un serin ve çok güzel manzaraya sahip mekanlarında elektronik müzik ile sonlandırmak gerçekten de oldukça keyifli. Geçen yıl ilk kez organize edilen Rooftop Festival, 6 farklı mekanda 30 farklı sanatçı ile gerçekleşti. Bu yıl da yaz sezonunu kapatıp kış sezonunu açmak için Rooftop Festivalini takipte kalın.

Detaylar için: Rooftop Festival

İstanbul’da yeni açıklanan festivalleri, konserleri ve partileri takip etmek için Partymag mobil uygulamasını indirebilir ve size en uygun etkinliği kolayca bulabilirsiniz.

Fatih Yıldırım
İstanbul’un en büyük eğlence rehberi olan Partymag platformunun kurucu ortağıyım. Yüzlerce mekanda binlerce etkinliğe katılarak gece hayatı gurmesi olma yolunda da ilerliyorum. Müzik, sanat, ... Devam