Müzik psikolojimizi nasıl etkiliyor: Müziğin size yaşatabileceği 6 duygu

Müzik, hem duygularımızı hem de fizyolojik tepkilerimizi uyandırmaktadır. Belki de temel sebep sadece birilerinin duygularını etkilemek olabilir, kim bilir…

Dr. Shahram Heshmat’ın yapmış olduğu araştırmaya göre müzikten duygularımızın etkilenmesi ve psikolojik değişimlerimiz aşağıda göreceğiniz altı şekilde oluşmaktadır: 

Olumlu duygu

Müziğin genel olarak kişiyi iyi hissettirdiği bilinmektedir. Bununla birlikte yaratıcı düşüncelerin oluşması ve sağlıklı bir zihin gelişiminde müziğin sebep olduğu duyguların rol aldığı düşünülmektedir.

Müzikle senkronize olmak

Kişinin iç ritimlerinin müzikle olan ahenkli dansı kişiyi dengeye getirmektedir. Kişi, müzikle bir ve tek olur ve kalp atış hızıyla onunla uyumlanır. Bu sayede içeride olan ne varsa dışardaki ile bir araya gelir. Bazen iç huzursuzluk bir sükunla huzura dönüşebilir, bazen de geçmişte kalmış, kişiyi mutlu eden duygular uyanıverir.

Şaşırtıcı etki

Müziğin etkisi reflekslerimiz üzerinden şaşırtıcı bir etki yaratabilmektedir. Bu esnada korku, sevinç gibi duygular yaşanmaktadır. Hatta bu durum beyin sapı ile ilintilendirilmektedir. Çünkü bütün sinyaller bu yolu kullanmakta ve burada düzenlenmektedir. Örneğin seslerden gelen ve algılanan sinyaller kişiyi zıplatabilir. Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin buna daha çok duyarlı olduğu ve daha çok zıpladığı gözlemlenmiştir.

Bulaşıcı etki

Duygular birbirinden etkilenmektedir. Hatta kişiler bir diğer kişinin duygusunu yakalamaya daha meyillidir. Bu aynı zamanda başka kişilerin duygularını anlamamız, empati kurmamız içinde faydalı olmaktadır. Tabii ki bu etkilenmelerden ayna nöronlar sorumludur.

Geçmiş deneyim etkisi

Müzik tercihlerinin büyük kısmı kişinin geçmiş öğrenimlerine dayanmaktadır. Hafızayı aktif tutmada müziğin yüksek bir etkisi vardır. Anıların canlanması yaşanılan anılardan kalan müziklerle mümkün olabilmektedir. Hepimizin, duyduğu bir müzikle hatırladığı bir anısı mutlak vardır. Aslında anlardan ziyade akılda kalan, müzikle eşleşmiş duygudur.

Sürpriz etkisi

Olağan bir akışta giden müziğin birden sesinin, ritminin değişimi kişiyi alışık, o an içinde olduğu duygudan çıkarıp gerçek başka bir dünyaya götürmektedir. Bu aslında müzikal bir etkidir. Burada çok güçlü duygular yaşanmaktadır ve psikolojik değişimler yüksektir.

Sadece duyulan bir müzikle, çok az bilinç ve çok fazla yansıma sayesinde sonsuz duygular ve psikolojik değişimler içinde olabiliriz. Bir gün bir çok şeyi unutma ihtimaline karşın birilerine tembihleyin ki sevdiğiniz müziği çalsınlar. İşte o müzik sizi yaşamınızın en güzel zamanlarına götürecek, işlevsellik kazanmanızı sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: İlişkilerinizi pozitif bir deneyime dönüştürmenin yolu: Entegre olun

İdil Arasan Doğan Uzman Psikolog
İstanbul doğumlu olan Öğr. Gör. İdil Arasan Doğan, Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisans programı ile başladığı akademik yaşamını Psikoloji Doktora Programı ile sürdürmektedir. Yüksek ... Devam