Mutsuz insanların sahip olduğu 10 alışkanlık

Hiç hayatınızda bir şeylerin eksik olduğunu düşündüğünüz oldu mu? Kendinizi mutsuz, daha da ötesi sefil bir halde hissettiğiniz? Ya da kendi hayatınızı yaşamaktan sıkıldığınız dönemleriniz?

Hepimizin hayatında böyle zamanlar olmuştur… Üstelik bazen böyle zamanlardan geçtiğimizin farkında bile olmuyoruz. İşte mutsuz insanların veya mutsuz bir dönemden geçerken insanların sahip olduğu 10 davranış…

Kendinizi mutsuz, daha da ötesi sefil bir halde hissettiğiniz hiç oldu mu?
1. Her şeyin netleşmesi için beklerler

Mutsuz insanlar iyi hissetmek için her şeyin netleşmesini beklerler. Bazen insan sevdiği ve mutlu olduğu şeyleri yapabilmek için, ne yöne gittiğini bilmesi gerektiğini düşünür. Oysa gerçekte işler böyle yürümez. Kafanız karışıkken bile elinizden gelenin en iyisini yapabiliyorsanız, bunu her zaman yapabilirsiniz. İyi ve mutlu bir adım atabilmek için belirsizliklerin ortadan kalkmasını beklemeye gerek yok.

2. Başkalarının onayını isterler

İnsan mutsuzken, bir şeyi doğru yapıyorsa başkalarının bunu onaylamasını ister. Oysa bu beklenti arttıkça, insanın içindeki boşluk hissi de artar çünkü içindeki potansiyel gücü, kendinden başkasına verir. “Yanlış bir şeyler yapıyorum” endişesine kapılmak yerine, kendinize güvenmeyi ve bununla tatmin olmayı öğrenmek gerekiyor.

3. Gelecekte her şeyden kurtulacağına inanırlar

Mutsuz insanların sergilediği bir başka davranış da gelecekte yaşamak, hedeflere ulaşmanın mutluluk vereceğini sanmak. Oysa mutluluk gelecekten veya ulaşılan hedeflerden değil, insanın içinden gelir.

4. Büyük sıçramalar yakalamak isterler

Gelecekte elde edilecek başarıların kendisini mutlu edeceğini düşünen bir insan, geleceğe hızla ilerlemek ister, acele eder. Bu da hayatı özensizce yaşamayı ve bencilliği beraberinde getirir. Oysa işleri biraz da kendi haline bıraktığınızda, her şeyin uyum içinde işlediğini ve kendi içinde bir huzura kavuştuğunu görmek mümkün.

Mutsuz insanlar, hayatlarındaki ilişkileri, işleri, finansal durumlarından sadece birinde sorunlar yaşandığı zaman ona odaklanır ve kendilerini daha da mutsuz eder.
5. Yanlış beklentilere kapılabilirler

Hayatta her an mutlu olmak, her günü mutlu geçirmek zorunda değiliz. Ancak mutsuz insanlar, bu beklentiye kapılarak mutlu olmadıkları her anı daha da zorlaştırabiliyorlar. Oysa hayat bazen mutsuzluklarla, bazen zorluklarla, bazen hayal kırıklıklarıyla geçen bir yolculuk.

6. Düşüncelerini fazla ciddiye alırlar

Hepimizin aklından zaman zaman kendimizle ilgili olumsuz düşünceler geçer. Mutsuz insanlar bu tür olumsuz düşünceleri fazlasıyla ciddiye alır. Oysa çoğu zaman bunların sadece birer düşünce olduğunu kabul edip yola devam etmek gerekiyor.

7. Güvenli sularda yüzmek isterler

İnsanlar konforlu bölgesinin sınırlarını zorladığında, kendisini gergin, stresli ve mutsuz hissedebilir. Oysa hayatta tatmin duygusunu yaşayabilmek için, konforlu bölgenin dışına çıkmak, sınırları zorlamak, risk almak gerekir.

8. Sorunlara odaklanırlar

Mutsuz insanlar, hayatlarındaki ilişkileri, işi, finansal durumu, aile yaşantısından sadece birinde sorunlar yaşandığı zaman ona odaklanır ve kendilerini daha da mutsuz eder. Oysa hayatta her zaman yanlış giden bir şeyler, sorunlar yaşanıyor. Önemli olan bunlara odaklanmak yerine, onlarla yaşamayı öğrenmek…

9. Engellere direnirler

Engellere direnip kendinizi mutsuz etmek yerine, bu engellerden neler öğrenebileceğinizi araştırmalısınız. Hayatta karşımıza çıkan her şeyin bir sebebi var. Önemli olan bu sebebi öğrenebilmek.

10. Kendi isteklerini ihmal ederler

Mutluluğun önündeki en büyük engel, insanın kendi isteklerini ihmal etmesinden kaynaklanıyor. Kendi yüreğinizden geçenleri, hedeflerinizi, iç sesinizi ihmal ettiğiniz zaman mutsuz olmaya başlarsınız.

Mutlu olmak için bunları yapabilirsiniz:

Mutsuzluğun belirtilerinin farkına vardıktan sonra, mutlu olmaya çalışmak daha kolay. Durup mutluluğun gelmesini beklemek yerine, ona ulaşmak için siz de çaba harcayabilirsiniz. İşte mutlu olmak için günlük rutininize ekleyebileceğiniz birkaç alışkanlık:

  • Egzersiz yapın. Vakit ayıramamaktan şikayet etmek yerine evde uygulayabileceğiniz 5 veya 7 dakikalık egzersiz rutinlerine göz atın.
  • Düzenli uyku uyuyun. Uykunun bir lüks değil, bedeninizin en önemli ihtiyacı olduğunu unutmayın ve onu bu ihtiyacından mahrum bırakmayın.
  • Sevdiklerinizle vakit geçirin. Sosyalleşerek de mutluluğu artırmak mümkün. Sizi seven insanlarla birlikte olmak, kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar.
  • Dışarı çıkın. Evde oturarak mutluluğu yakalayamazsınız. Mutlu olabilmek için dışarı çıkmanız, insanların arasına karışmanız, hayatın farklı yönlerini keşfetmeniz gerek.
  • Başkalarına yardım edin. Başkalarına faydanız dokundukça, bu dünyada geçirdiğiniz sürenin daha anlamlı olduğunu fark edebilirsiniz.
  • Gülümseyin. Bazen kendinizi zorlasanız da gülümsemeye çalışın. Bir süre sonra kendiliğinden gülümsediğinizi fark edeceksiniz.
  • Seyahat edin. Dünyada yeni yerler görmek, yenilikleri keşfetmek ve bunu planlamak sizi mutlu eder. 

 

Kaynaklar:
Tinybuddha
Huffington Post
INC.com

 

İlginizi çekebilir: Hayatınızı daha huzurlu ve mutlu yaşamanızı sağlayacak 52 pozitif olumlama

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!