Beslenme ve mutluluk ilişkisi: Mutluluk veren 7 besin

Ruh halimizdeki değişiklikler günlük yaşantımızdaki her şeyi etkiler. Modumuz düştüğünde ya da depresyondayken, konsantre olmakta güçlük çeker, günü zar zor geçiririz. Mutlu olduğumuzda ise, tam tersine, kendimizi dünyanın tepesindeymiş ve her şeyi başarabilecekmiş gibi hissederiz. Yediğimiz besinlerin de ruh halimiz üzerinde etkisi büyük. Dolayısıyla, iyi görünmek ve hissetmek için tükettiğimiz besinlerin kalitesi büyük önem taşıyor. Aşağıda vermiş olduğumuz listede kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak besinler bulabilirsiniz.

Mutluluk veren besinler

Mary Ward’un önerdiği bu 7 besin moralinizi yüksek tutmaya yardımcı olacak bir diyet planını kapsıyor.

Süt:

Kalsiyum oranı yüksek olan besinler, doğal birer ruh hali yükseltici görevi görüyor. Uzmanlar, özellikle depresyon tedavisinde kalsiyum ve D vitamini takviyesinin önemini vurguluyorlar. Bununla beraber, günlük 1-2 bardak süt tüketiminin ruh halini iyileştireceğini ve üretkenliği artıracağını belirtiyorlar.

Ispanak:  

Koyu yeşil yapraklı besinler sağlığa son derece faydalı. Yani, demir deposu olan ıspanak mutlu olmak isteyenler için doğru reçete! Koyu yeşil yapraklı besinleri daha sık tüketerek hem besin değerlerinden faydalanabilir hem de modunuz üzerindeki etkilerini hissedebilirsiniz.

Somon:

Omega 3 deposu olan somonun ideal tüketimi haftada 2 ya da 3 olup sağlımızı korumaya yardımcı olacak altın değerinde bir besin. Omega 3 yağ asitlerinin sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri de cabası.

Tam tahıllı hamur: 

Karbonhidrat açısından zengin besinlerin başında şüphesiz tam tahıllı ürünler geliyor. Her ne kadar karbonhidratlı besinler “kaçamak” olarak görülüyor olsa da; beyaz unla yapılan ürünleri tüketim alışkanlığınızı kepekli ve tam tahıllı olanlarla değiştirirseniz, yalnızca daha sağlıklı olmakla kalmayıp daha mutlu olarak kendinize büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Ayçekirdeği:

Vücudumuzun ihtiyacı olan lif ve proteinleri karşılamak için ayçekirdeği oldukça iyi bir tercih. Selenyum deposu olan ayçekirdeği sindirime yardımcı olmakla birlikte, neredeyse tükettiğiniz anda kendini gösteren mod yükseltici bir etkiye de sahip.

Tofu:

Soya peyniri olarak da bilinen tofu yüksek nitelikli proteinler açısından zengin; düşük yağ ve kolesterol oranıyla da sağlıklı bir tercih. Aynı zamanda iyi bir B vitamini ve demir kaynağı. Tofu da modumuzu yükseltmeye oldukça faydalı bir besin.

Tahıllar:

Etkili bir diyetin olmazsa olmazı tahıllar tüketildiğinde içerdikleri folik asit sayesinde gerçekten de mutlu ve sağlıklı olmamızı sağlıyorlar.

 

Ward tarafından yazılan makalenin orijinaline buraya tıklayarak ulaşabilir, özgün dilinde okuyabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!