Mutluluk neden birçok insan için en değerli duygudur?

mutluluk
Mutluluk neden insanlar için değerlidir?

Günümüzde bireyler bir ilişkiye girmeyi ve bir partner edinmeyi aslında çok yanlış bir beklentiyle istiyorlar: Mutlu olmak. Bu durum, birçok ilişkinin kısa soluklu olmasına ve tarafların bir süre sonra mutsuz olmalarına neden oluyor.

Mutlu olmak için başka bir insana ihtiyaç duyuyor olmak, kişilerin mutlu olabilmek için seçtikleri yollardan biri; ancak sonunda gerçek mutluluğa ulaşılması çoğu zaman mümkün değil.

Gerçekçi olmak gerekirse, eğer zaten mutlu değilseniz başka bir insanın sizi mutlu etmesini beklemeniz ütopik olacaktır. Çevrenizdeki insanlar sizi daha mutlu kılabilir, ancak bunun için mutlu bir hayat sürüyor olmanız ve önce kendi kendinizi benimsemiş olmanız gerekiyor. Aksi taktirde yaşadığınız anlık mutluluklar bir süre sonra ortadan kalkacak ve sizi, mutsuzluğunuz nedeniyle çevrenizdeki insanları suçlamaya itecektir. Eğer birlikte olduğunuz kişi mutluluğunuzun tek kaynağıysa, gelecekte mutsuzluğunuzun da kaynağı olabilecek potansiyele sahiptir.

Hayatınızda gerçekten sizi mutlu edebilecek insanlar olmasını istiyorsanız, önce yaşam tarzınızda değişikliğe gitmeli ve hayatınızdaki insanlardan önce kendinizi değiştirmelisiniz.

Mutlu olmak sizi görünür kılar

görünür kılar

Yeni insanlarla tanışmak istediğimizde genelde içine kapanık ve mutsuz gibi görünen değil, mutlu ve enerjik görünen kişilere yöneliriz. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta var: Mutlu insanlar çevrelerinde mutlu insanları barındırmak isterler. Yani, enerjik insanlarla beraber olabilmenin ve hayatınızı daha mutlu kılmanın en önemli kuralı, öncelikle kendinizin mutlu olmasıdır. Mutluluk aynı zamanda değişime ve gelişime açık olmayı gerektirir.

Mutlu olmak özgüven verir

özgüven

Gerçek mutluluk kendi kendine ortaya çıkmaz. Bireyler mutlu olabilmek için sevdikleri aktiviteleri yapmaya, farklı şeyler denemeye ve yeni insanlar tanımaya çalışırlar. Uzun süreli bir çalışmanın ürünü olan mutluluk, kimsenin kaybetmek istemeyeceği bir şeydir. Bunu sağlamak da mutluluğu mümkün olabildiğince uzun süreli ve kalıcı kılmaktan geçer.

Kalıcı mutluluğu yakalamış olan insanlar, kendileri ve yapabilecekleri konusunda yüksek farkındalığa sahiptir ve bu nedenle bu kişilerin özgüveni diğer insanlara göre daha yüksektir.

Mutlu olmak sizi çekici kılar

mutlu insanlar çekicidir

Bir bireyin mutlu olup olmadığını dış görünüşüne bakarak rahatlıkla ayırt edebiliriz. Özellikle karşınızdaki kişi tanıdığınız biriyse, mutlu olduğu zamanları mimiklerinden, konuşmalarından ya da vücut dilinden anlayabilirsiniz. Mutluluğun tek belirtisi gülmek ya da kahkaha atmak değildir. Mutlu insanlar duygularını vücutlarındaki her harekette, duruşlarında, konuşmalarında taşırlar. Etraflarına daima pozitif enerji yayarlar. Bu enerji nedeniyle de çevrelerindeki insanları kendilerine çekerler ve daima aranılan bireyler olurlar.

Mutlu insanlar güçlüdürler

güçlüdürler

Mutluluk, elde edilmesi kolay olan bir duygu değildir. Beklentilerimizin gerçekleşmesiyle doğrudan ilgilidir ve bu da uzun bir çalışma sürecini beraberinde getirir. Bazı insanlar küçük şeylerle mutlu olabildiklerini iddia etseler de, insanın doğasında daima en iyiyi istemek ve mükemmele ulaşmak arzusu vardır.

Güçlü olmak, istediğimiz şeyleri elde etmekle bağlantılı olan bir durumdur ve isteklerimize ulaşmak beraberinde mutluluğu getirir. “Güçlü olan kişilerin hepsi mutludur” diye bir yargıya varmak doğru olmamakla birlikte; “Mutlu olan kişiler güçlüdür.” demek yanlış sayılmaz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!