Mutluluğun sırrı: Yoga, doğa ve çikolata!

Yoga anlam olarak akıl, beden, ruh bütünlüğünü ve kişinin özünün evrenin tümüyle birleşmesini ifade eder…

Bu bir olma halini içselleştirmek adına olsa gerek, yoga pozlarının hemen hemen hepsi adını doğadan ve hayvan isimlerinden alır. Aşağı bakan köpek, kedi, deve, kobra pozu derken sanki hayvan dostlarımızın ve doğanın rehberliğinde yoga pratiğini uyguluyoruz… Pozların içinde kedi, kobra ya da bir ağaç gibi davranarak hem o pozla şifalanıyor hem de kedi, kobra ya da ağaç olmanın nasıl bir his olduğunu deneyimliyoruz… Doğal olarak diğer canlılara yakınlaşarak, onları algılayıp hissedebiliyoruz. Tıpkı bizim gibi onların da yaşamlarını mutlulukla sürdürebilme hakları olduğunu, buna saygı duymayı ve bu saygının sorumluluğunu almayı hatırlıyoruz ya da öğreniyoruz…

Yoga anlam olarak akıl, beden, ruh bütünlüğünü ve kişinin özünün evrenin tümüyle birleşmesini ifade eder.

Yoga Felsefesine dair en önemli eserlerden biri olan Patanjali’nin yoga sutralarında bahsi geçen Yama (başkaları ile ahlaki davranışı gösteren değerler) beş isimle ifade edilir.

  • Ahimsa / şiddetsizlik, ilk olarak kendimize ve çevreye uyguladığımız şiddetten vazgeçerek sevgi ve şefkat aracılığı ile tüm canlılara kendi varlığımızı gösterebileceğimizi anlatır.
  • Satya / dürüstlük, ise her canlının mutluluğu yaşama hakkı ve isteği olduğunu hatırlatır. Yediğimiz gıdalar, kullandığımız eşyalar bizden başka bir canlının yaşam hakkını ya da mutluluğunu elinden alıyor mu? Kendimize bu konuda dürüst olabiliyor muyuz?
  • Asteya / çalmamak, bize ait olmayan, bize verilmemiş bir eşya, yiyecek ya da giyeceği çalmamak gibi bize ait olmayan bir hayatı da çalmamayı hatırlatır.
  • Brahmacarya / dengeli davranmak, yaşam enerjimizi doğru yönlendirmeyi, tercihimizi gerçek ve şifalı olandan yana kullanmamızı ifade eder.
  • Aparigraha / aç gözlü olmamak, hırstan, kavgadan uzak olmayı, hiçbir şeyi sahiplenmemeyi ve gerçekten ihtiyacımız olanın ne olduğunu, isteklerimizi, arzularımızı sorgulamamızı vurgular.
Yoga sırasında diğer canlılara yakınlaşarak, onları algılayıp hissedebiliyoruz.

Yaşadığımız yerkürede şiddet gerçeğini değiştirmek için işe kendimizden başlayarak, kişisel farkındalıklarımızı geliştirebilir, sevginin gücünü ortaya çıkarabiliriz.

Bu anlayışla ortaya çıkan iki güzel çalışmadan bahsetmek isterim…

Şık ve özgür tasarımlarıyla Solo Uno
Özgün ve her biri birbirinden farklı tasarlandığından markanın adı Solo Uno İspanyolca ‘sadece bir tane’ anlamına geliyor.

Sevgi ve sorumluluk bilinciyle gerçekleştirilmiş harika bir çalışma olan Solo Uno markası, tasarımcı İskender Uprak tarafından ve birlikte yaşadığı Efe isimli Yorkshire Terrier’in motivasyonu ile kurulmuş. Özellikle zor şartlarda ve barınaklarda yaşayan hayvan dostlara yardım edebilmek adına tamamen artık / artık tekstil malzemelerden tasarlanan ürünler Solo Uno’nun ruhunu oluşturuyor… Özgün ve her biri birbirinden farklı tasarlandığından markanın adı İspanyolca “sadece bir tane” anlamına gelen Solo Uno’yu yakından tanımanızı öneririm. Tasarımları İskender Uprak tarafından yapılan kıyafetler, ayakkabılar, çantalar, aksesuarlar son derece şık, özgün, tek ve harika bir amaca hizmet ediyor…

Solo Uno’nun tasarımlarına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Lezzetli vegan çikolatalarıyla Cocoas Chocolat
Vegan çikolata markası Cocoas Chocolat

Kahvenin yanında yiyebileceğiniz hem keyifli, hem sağlıklı, hem de vegan bir çikolata markası. Cocoas Chocolat’ın vegan çikolataları… Hiçbir hayvansal gıda ve bal içermeyen truffle’lar, vegan bitter çikolatayla tatlandırılmış… El yapımı, sağlıklı, vegan truffle’ların içinde sindirimi kolaylaştırıcı kayısı, kolesterolü kontrol eden badem gibi gıdalar kullanıldığından tatlı ihtiyacınızı hem keyifli hem de sağlıklı karşılamanızı sağlıyor. Ayrıca tok tutan pirinç patlağı, antioksidan goji berry, doğal antidepresan yaban mersini, enerji veren kaju, fıstık, vişne gibi birçok sağlıklı kuruyemiş Cocoas Chocolat’ın vegan bitter çikolatasıyla birleşerek, bol seçenekli keyifli atıştırmalıklar sunuyor…

Cocoas Chocolat’ın lezzetli çikolataları hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Memnuniyet yogası Santosha ve bir meditasyon deneyimi

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Şebnem Sürücü Pilates Eğitmeni
Spor hayatıma ortaokul döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü’nde voleybol ile başladım. 1998 senesinde Los Angeles Madonna Grimes Fitness And Dance Company bünyesinde düzenlenen eğitim programına ... Devam