Mutluluğun sırrı tek bir şeyde saklı olabilir: Otonomi

Hayatta mutlu olmanın anahtarı tek bir şeyde gizli olabilir mi? Belki de evet… Hepimiz mutlu olmak istiyoruz. Ancak yalnızca mutluluk vereceğini düşündüğümüz şeylere odaklanarak ya da pozitif düşünerek mutluluğa kavuşmak mümkün olmayabilir. Tam aksine; mutluluğu yakalamaya bu kadar odaklanmak, mutsuzluğu artırabilir… Positive Psychology dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre mutluluğun sırrı otonom olmakta gizli.

Yani bir diğer deyişle özerk olmak, bağımsız olmak, kişinin kendi hür iradesinin sesini dinlemesi mutlu olmasını sağlıyor. Araştırmanın başındaki Claremont Üniversitesi’nden psikoloji uzmanı Atsushi Kukita’ya göre otonomi, kişide bir şeye bağlı olma duygusu değil, harekete geçme duygusu uyandırıyor. Bu durum da toplumda daha fazla değer görüyor ve hem bireysel hem de toplumsal mutluluğu destekliyor.

Otonomiyle mutluluk arasındaki bağlantının incelendiği araştırmada, deneyim örnekleme metodu kullanıldı. Bu kapsamda katılımcılardan yedi gün boyunca, günün farklı saatlerinde (günde 6 defa olmak üzere) not almaları istendi. Bu notlarda için katılımcılardan o sırada ne yaptıkları ve kendilerini nasıl hissettikleri gibi sorulara yanıt vermeleri talep edildi.

Araştırma sonucunda mutluluğu belirleyen şeyin; kişilerin o sırada ne yaptıkları değil, söz konusu aktiviteye kendi özgür iradeleriyle mi katıldıkları olduğu tespit edildi. Araştırmadan çıkan bir diğer ilginç sonuç da dinlendirici aktivitelere kişiler kendi özgür iradeleriyle katıldıklarında daha anlamlı olduğu şeklinde. Yani örneğin, meditasyon yapmak kişinin anlam ve farkındalık arayışına katkıda bulunsa da; ancak ve ancak kişi bunu otonom bir şekilde ve kendi özgür iradesiyle gerçekleştirdiğinde farkındalığını artırabiliyor.

Nasıl otonom olunur?

Otonomiyi hayatın içine dahil etmek, uzun vadede mutluluk sağlıyor. Ancak herkesin hayatta bazı zorunlulukları olduğu kesin. İşe gitmek, çocuklarla ilgilenmek, evle ilgilenmek… Elbette sorumlulukları yerine getirerek de mutlu olmak mümkün. Böyle durumlarda mutluluğu aramak değil, yapılan şeyle mutlu olmayı bilmek gerekiyor.

Eğer çalıştığınız iş size sayısız imkanlar sağlamasına rağmen sizi tatmin etmiyorsa, orada mutlu olmanız neredeyse imkansız. İşinize aşık olmak zorunda değilsiniz, ancak işinizle mutlu olmak istiyorsanız sizi tatmin edecek unsurlar bulmalısınız. Yaptığınız şeyin ilginizi çeken bir iş olması gerekiyor.

Her şeyden önemlisi; kendi bireyselliğinizi keşfetmelisiniz. Birey olduğunuzu, kararlarınız ve tercihleriniz olduğunu ve bunların bir değeri olduğunu kendinize hatırlatmalısınız. Otonomiyi hayatın her alanında araştırabilir, ona ulaşmaya çalışabilirsiniz. İşiniz, ilişkileriniz, hayattaki tercihleriniz, boş zaman aktiviteleriniz bunlardan birkaçı…

Seçenekleriniz olduğunu kendinize hatırlatmalısınız. Bazen hiçbir seçeneğiniz olmadığını düşündüğünüz anlarda bile kendinizi geliştirerek, yeni beceriler kazanarak kendinize çıkış yolu yaratabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey algınızı açıp tutup, çevrenize bakmak.

Kaynak: Psychologytoday

İlginizi çekebilir: Mutluluk mu başarıdan çıkar, başarı mı mutluluktan?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!