Mutluluğun formülü çok açık: Sıfır beklenti, maksimum mutluluk

Hayatla sözleşme yapabilseydiniz, muhatabınız kim olurdu?

Danışanlarımla yaptığım görüşmelerde, konu mutlulukla alakalı olsa da olmasa da, herkese tek tek mutluluğun tanımını sorarım. Bireysel olarak beyindeki mutluluk şartını anlamış olurum böylece. Aldığım cevaplar kişinin hayat görüşünden düşünce şekline, deneyimlerinden şimdisine kadar pek çok bilgi verir hakkında. En sık karşılaştığım yanıtlardan bir tanesi ise beklentilerinin karşılanması yönünde.

Beklentinin tam karşılığı, herhangi bir konuda gerçekleşmesi istenilen veya umulan her türlü olguyu içeren duygudur. İşten, aşktan, ilişkilerden ama en çok da hayattan… Oysa beklentiler karşılansa bile, çoğu zaman mutluluk garanti değildir. Bu durumu hayata bilgisayar yazılım programı gibi davranıp, kendi verilerini girip, istedikleri çıktıyı ya da programı almaya benzetiyorum. Gerçek hayat maalesef bu şekilde çalışmıyor. Beklentileriniz gerçekleşince, mutluluğa ulaşamama hali de bunun kanıtı olmaktadır çoğu zaman.

Diğer bir deyişle beklentilerinizden arındığınızda ve hayatı olduğu haliyle kabul ettiğinizde mutluluk da size kendi bildiği yolla gelecektir.

Beklentilerden arınma ipuçları

  • Olduğu gibi hayatı kabul ederek, çabalayarak ama diretmeyerek.
  • Kıyaslamayarak; başkalarından ilham alarak, kendi yolumuzu bularak.
  • Şu an sahip olduklarımızın keyfini sürerek; olmasını istediğimiz şeyleri takıntı haline getirmeyip hayattan her şeye rağmen keyif alarak.
  • Kimseyi sevmediğimiz kadar kendimizi severek, başardıklarımız ve başaramadıklarımız karşısında KENDİMİZE şefkatli davranıp kendimizden sürekli bir şeyler beklemeyerek.
  • İsteklerimizin olmaması durumunda, hayal kırıklıklarımıza saplanmak yerine, ilahi düzende, bizim için daha hayırlı olduğuna inanıp Allah’a teslim olmak. Günün sonunda ne olduysa sizin hayrınıza olduğu inancı kalbinizi huzurla doldurduğundan, sizi hayata karşı daha pozitif kılacaktır.

Beklentilerden komple arınabilmek, hayatı olduğu haliyle kabul etmeyi gerektirdiğinden yukarıdaki maddeleri uyguladığınızda, hem doyumu yüksek hem de beklentilerin şimdinizi yönetemediği, keyifli ve mutlu bir hayat mümkün olmaktadır. Bir de her gün uygulandığı takdirde farkındalık yaratacak keyifli bir egzersiz paylaşıyorum sizlerle…

Beklentilerden arınma egzersizi

  • Hayata dair beklentilerini bir kâğıda yaz.
  • Bunların haricinde hiçbir şey beklemeden seni mutlu eden şeyleri diğer tarafta listele.
  • Her gün seni mutlu eden en az bir şey yapmaya başla.
  • Mutlu olma olasılığın ile tam şu an mutlu eden şeylerin farkına var.

Mutlu olma halinin verdiği haz, mutlu olma beklentisinden daha gerçek olduğundan bir süre sonra beyniniz beklentileri varolmayan tek taraflı anlaşmalar olarak algılayacak ve mutluluğu sadece “şu an”da arayacaktır. Size de sadece kendiliğinden “mutlu olma” hali kalacak…

İlginizi çekebilir: Sağlam ilişkiler kurmak: Mutluluğa giden kestirme yol

Şeyma Gizem Taşar Yaşam ve Kariyer Koçu
Şeyma Gizem TAŞAR 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ortadoğu Koleji’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nden mezun oldu. Yüksek lisans ... Devam