Mutluluğa giden yol kalabalık sofralardan geçer: Ailenizle yemek yemeniz için 7 neden

İster kısıtlı imkanlarla kurulmuş olsun, ister binbir çeşitten oluşsun, sofralarda aileleri bir araya getiren bir büyü var. Beslenmekten çok daha fazlasını ifade eden yemekler, aynı zamanda aile bireylerini birbirine yaklaştırıyor, bağları güçlendiriyor. Gelin, ailecek oturulan sofraların mutluluğa olan katkısına birlikte bakalım.

Tablet bahane değil!

Birlikte yemek yemek, beraber vakit geçirmenin en iyi yoludur. Günlük koşuşturmalardan uzak, ailenizle kaliteli vakit geçirebildiğiniz bu anlar, aile bağlarını güçlendirme potansiyeline sahiptir.

Rutin aile yemekleri küçük çocuklarda güvenlik ve aidiyet hissini sağlar. Daha büyük çocuklar ve gençler de birlikte yemek yemeyi tercih ederler.

Çocuklarımız tabletten başını kaldırmıyor” diyenleri duyar gibiyiz, bu bahaneyi kabul etmiyoruz! Columbia Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara göre, gençlerin yüzde 71’i aile bireyleriyle daha fazla zaman geçirmek, onları daha fazla tanımak istiyor. Haydi şimdi onunla kaliteli vakit geçirmeye bir adım atın.

Aile yemekleri ile sağlıklı seçeneklere yönelim artıyor

2000 yılında yapılan bir araştırmada, aileleriyle birlikte akşam yemeği yiyen 9 ila 14 yaşındaki çocukların daha fazla meyve ve sebze, daha az gazlı içecek ve kızarmış yiyecekler tükettiği sonucuna ulaşıldı. Ayrıca besin değerlerinde kalsiyum, demir ve lif gibi birçok önemli besin maddesi yüksekti. Anketin baş araştırmacısı Matthew W. Gillman, aile yemeklerini hem beslenmeyle ilgili sohbetlerin yapıldığı, hem de sağlıklı yemek yemenin sağlandığı bir fırsat olarak görür.

Ortalama bir restoran yemeği, ev  yapımı bir yemeğe göre yüzde 60 oranla daha fazla kaloriye sahiptir. Restoranlarda servis edilen porsiyonların genişlemeye devam ettiği gerçeğini bilerek, daha fazla yiyecek sunulduğunda, daha fazla yemek yeme olasılığımız yükselir ve bunun sonucunda da yine evde yemek yemenin çok daha sağlıklı olduğu sonucuna varırız.

Aileler birlikte yemek yediğinde, küçük çocukların aşırı kilolu veya obez olma olasılığı daha düşüktür, çünkü bu çocuklar düzenli, besleyici, evde pişmiş yemekler yerler ve ayrıca bu yemeklerin yapılmasına veya servis edilmesine yardımcı olurken, motor becerilerini geliştirebilirler.

Aile sofralarından akademik başarıya

Araştırmalar, aile ile beraber yenilen yemeklerin akademik performans ile arasında önemli bir bağ olduğunu kanıtladı. CASA’nın bir raporu, haftada beş ila yedi aile yemeği yiyen gençlerin, haftada üçten az ile yemeği yiyen gençlere kıyasla, çoğunlukla daha iyi notlar aldığını ve rapor etme becerilerinin iki katı olduğunu tespit etti. Ayrıca rapora göre, aileleriyle sık sık yemek yiyen gençlerin yalnızca yüzde 9’u okulda yetersiz kalmıştır.

Damak zevki ailede gelişir

Ebeveynler çocukları farklı yiyeceklere yönlendirmeleri ve damak  zevklerini genişletmeleri için mükemmel fırsatlar yaratır. 2003 Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nde yapılan bir çalışmada, çocuklara tatlı kırmızı biber teklif edildi ve ne kadar sevdiklerini derecelendirmeleri istendi. Daha sonraki sekiz gün boyunca, istedikleri kadar biber yemeye davet edildiler. Bu deneyimin sonunda çocuklar biberi daha yüksek puanladılar ve daha sık yiyorlardı.

Ne kadar sofra, o kadar mutluluk

5000 genci inceleyen araştırmalar, çocuklar ebeveynler ile düzenli olarak yemek yediklerinde, duygusal olarak güçlü olmalarının ve zihinsel sağlıklarının korunmasının daha olası olduğu sonucuna varılmıştır. Düzenli aile yemeği yiyen gençlerin de iyi davranış ve iletişim becerileri olması daha olasıdır. Bu etki çocuklarla sınırlı değildir, aileleriyle birlikte yemek yiyen annelerin, yemeyen annelere kıyasla daha mutlu ve daha az stresli olduğu öğrenilmiştir.

Yemekte aile terapisi

Zorlu bir işiniz ve stresli bir hayatınız varsa, ailenizle yemek yemek için zaman bulmak daha az stresli hissetmenize neden olabilir. 2008’de Brigham Young Üniversitesi’ndeki araştırmacılar IBM çalışanları üzerinde bir araştırma yaptılar ve aileyle birlikte yemek yemenin, çalışan ebeveynlerin ofiste uzun saatler boyunca yaşadığı gerginliği azaltmasına yardımcı olduğu sonuca vardılar.

Paranız cebinizde kalsın!

Amerika’daki rakamlar gösteriyor ki, 2007 yılında ev dışında yemek başına 8 $ ve evde yapılan her yemek için yalnızca 4.50 $ dolar harcıyor.

Referans: https://www.goodnet.org/articles/9-scientifically-proven-reasons-to-eat-dinner-as-family

İlginizi çekebilir: İstikamet mutfak: Çocuğunuzla yemek pişirmenin 10 faydası

Hecha
Hecha'nın doğuşu, lezzet kaşifi Yağız İzgül'ün 2006 yılında gittiği bir restoranda dökme demirde pişen etleri tatması ile başladı. Tadına duyduğu hayranlığı baba mesleği olan ... Devam