Mutlu olmak için kullanabileceğiniz en iyi strateji: Minnettarlık

Mutlu olmak için ihtiyacın olan en önemli unsurlardan birini bilmek ister misin? Cevabın evetse okumaya devam et!

Bugün sana çok özel bir güçten bahsetmek istiyorum: Bu öyle bir güç ki sayesinde hayattan daha tatmin hissediyorsun, ilişkilerin daha iyi hale geliyor, içsel kaynaklarının tahmin ettiğinden çok daha fazla olduğunu fark ediyorsun (“Vay be! Bende bu özellikler de varmış” diyorsun), yeni arkadaşlar kazanıyorsun, daha az öfkeleniyorsun, zihinsel gücün ve kendine saygın artıyor. Bu özel güç nedir bilmek ister misin?

Bu özel gücün adı “minnettarlık”. Kısaca sahip olduklarımızın ve bize verilenlerin iyi anlamda farkında olma durumu diyebiliriz. Minnettarlık gün içinde en çok hissedilen 10 olumlu duygudan biri ve aynı zamanda bir karakter gücü. Minnettar hissederken kötü hissedemiyoruz. O yüzden minnettarlık olumsuz duyguların pan zehiri, uzun vadede ise mutluluk seviyelerinde artışın garantisi.

Bu özel karakter gücüne doğal olarak sahipsen şanslısın. Çünkü kendisi mutluluk için bilinen en iyi strateji olarak tanımlanıyor. Şimdi gel dürüst olalım, gün içinde genelde olumsuz bir şey olduğunda odağımızı ona çok daha fazla veriyoruz. Olumlu ve kanıksadığımız şeyler ise çok fazla dikkatimizi çekmiyor. Oysa olumsuzluklardan çok daha fazlalar. Sen de çoğu kişi gibi bardağın boş tarafını görmeye eğilimli biriysen minnettarlığı bir alışkanlık olarak kazanıp, beyninin minnettarlık kaslarını güçlendirmen ve dengeye gelmen mümkün. Nasıl mı?

Şimdi minnettarlığı alışkanlık haline getirmek için 4 küçük adımdan bahsedeceğim. İster bunlar arasından birini seç ve zamanla minnettarlık alışkanlığı kazan, ister birkaçını seçip çok daha güçlü kaslara sahip ol.

Sıradan bir şeyin içindeki güzelliği bulma alıştırması yap

Her gün sıradan bir şey seç ve onunla ilgili minnettar olduğun bir şey bul. Bu, sabah içtiğin kahveden, not aldığın defterine, iş yeri manzarandan, bilgisayarına kadar aklına gelebilecek her şey olabilir. Bunun için her gün belli bir zaman dilimine alarm kurabilirsin. Pazartesi 11.00’de başladıysan salı 12:00, çarşamba 13:00 diye gidebilir. Böylece o an alarm çaldığında her ne yapıyorsan o durumun içindeki sıradanlıkla ilgili bir minnettarlık bulabilirsin.

Dekorasyonunu minnettarlıkla zenginleştir

Uzun süre vakit geçirdiğin alanı minnettar olduğun, sana güzel şeyler hatırlatan görsel ve eşyalarla doldur. (Ofis, masan, araban vs.) Sevdiklerinin fotoğrafları, güzel bir kalemlik, çok hoşuna giden bir hatıra gibi… 

Teşekkür et

Her teşekkür etme fırsatını değerlendir. Teşekkür ettiğin kişilerin de başkalarına teşekkür etme olasılığını yükseltiyorsun. Ayrıca yapılan araştırmalar teşekkür edilen partnerlerin ilişkilerinden daha tatmin olduklarını gösteriyor. Minnettarlık için “ilişki tutkalı” da diyebiliyoruz.

3 iyi şey alıştırmasını yap

Her akşam yatmadan önce o gün başına gelen 3 iyi şeyi yaz. “Ne oldu? Ne hissettirdi? Bu durum neden yaşanmış olabilir?” sorularını her bir madde için yanıtla. Örneğin: Ne oldu? “Bugün yoldan geçen biri arabadan eve kadar torbalarımı taşımama yardım etti.” Bu bana nasıl hissettirdi? “Minnettarlık ve sevgi duygularını hissettim.” Bu durum neden yaşanmış olabilir? “Hala nazik ve iyi niyetli, yardımsever insanlar var ve ben onlara rastlayacak kadar şanslıyım.”

Bu alıştırma düzenli yapıldığında mutluluk seviyelerini artırdığı bilinen, hayatına katabileceğin en önemli alışkanlıklardan biri. Gece yatmadan yaptığın için olumlu duygular hissederek uykuya dalıyorsun ve uyku kaliten de artmış oluyor.

BONUS: Evet, son olarak çok iyi hissedeceğini ve bağlarını güçlendireceğini garanti ettiğim bir alıştırma daha. Minnet mektubu: Bu alıştırmayı ne sıklıkta yapacağın sana kalmış ama önerim en az ayda bir yapman. Minnettar olduğun birini düşünüp onunla ilgili neden böyle hissettiğini, ona minnettar olduğun konuları yazıyorsun. Sadece yazmak dahi kendini daha iyi hissettiriyor ancak mektubu göndermen ya da sesli bir şekilde okuman harika hissetmeni sağlıyor. Okuduğun kişinin de aynı şeyleri yaşadığını tahmin edersin…

Sen minnettarlıkla ilgili ne düşünüyorsun? Hayatında minnettarlığın yeri ne? Yaşadığın için minnettar olduğun bir anını paylaşmak ister misin? Yorumlar kısmında minnettarlıkla ilgili fikir ve tecrübelerini bizlerle paylaşabilirsin.
Kocaman sevgiler…

İlginizi çekebilir: 6 basit yöntemle olumsuz düşüncelerle baş edebilirsiniz

İrem Ülgü Orhan Profesyonel Koç
Berkeley, North Carolina ve Pennsylvania Üniversitelerinde bulunan Pozitif Psikoloji kürsülerinde, Pozitif Psikoloji alanında eğitimler almış olan İrem Ülgü Orhan, bu eğitimlerini şamanik öğretiler ile ... Devam