Mutlu olma garantisi veren 7 alışkanlık

Yoğun geçen günlerde ağaçları, ormanı özlemek ve aslında günlük mutluluğu bir anda etkileyecek fırsatları tümden gözden kaçırmak son derece normal. Aslında hepimizin hayatını daha mutlu kılacak davranış değişikliklerini hayata geçirmek o kadar da zor değil.

Uplifers olarak daha mutlu bir hayata kavuşmanızı sağlayacak bu stratejilerden bazılarını derledik. Hemen başlamak sizin elinizde…

1. Yaptığınız işin anlamını keşfedin

Eğer siz yaptığınız işi sadece bir iş olarak görmek istiyorsanız, öyle de olur. Oysa aslında yaptığınız iş bundan çok daha fazlasını hak ediyor. Her iş bir şeye hizmet eder. Her işte aslında yeteneklerinizi sergileyebilecek bir şeyler bulabilirsiniz. Her iş, başkalarına yardım etmek için bir fırsattır. Her iş, dünyayı değiştirebilecek bir şans sunar. Yaptığınız işin anlamını keşfetmek sizin elinizde. Öğretmen de olsanız, temizlikçi de olsanız, astronot da olsanız, girişimci de olsanız işinizin sizde yarattığı anlamı bulmalısınız. Böylelikle her gün işe gittiğinizde bir amacınız olduğunu fark edersiniz.

Mutlu olma garantisi veren 7 alışkanlık
Bir konuda berbat olmak, o konuda çok iyi olmanın ilk adımı olabilir.

Yaptığınız işi sevin çünkü bir şeyi sevdiğiniz sürece yapabilirsiniz. Olduğunuz yeri sevin çünkü bir yeri sevdiğiniz sürece orada kalabilirsiniz. Birlikte olduğunuz insanları sevin çünkü onları sevdiğiniz sürece birlikte olabilirsiniz. Mutluluğu bu şekilde bulabilirsiniz.

2. Ustalaşmak için zorlukları kucaklayın

Mutlu insanların genellikle usta oldukları bir konu vardır. Oysa bir konuda uzmanlaşma, ustalaşmak sandığınızdan çok daha zor ve stresli bir süreç. Buna rağmen bu stres pozitif bir sonuca götürüyor. Uzmanlaşma süreçleri insanları strese sokarken, sonradan geçmişe dönüp baktıklarında kendilerini mutlu hissettikleri bir gerçek. İlerlemeyi gördükçe, kendini tatmin olmuş ve memnun hissetmenin tarifi olamaz.

Kendinize karşı dürüst olun; bir konuda berbat olmak, o konuda çok iyi olmanın ilk adımı olabilir. Mücadele, ilerlemenin kanıtıdır. Bir konu üzerinde çalışmak için ne kadar fazla zaman harcarsanız, o kadar çok şey öğrenirsiniz.

3. Hatalara ve başarılara takılıp kalmayın

Kendini beğenme, dış etkenlere bağlı olduğu için hiç ummadığınız anda kaybolabilir. Örneğin bir okuldan aldıkları kabul mektubuyla kendine güveni artan öğrenciler, bir başka yerden kabul alamadıklarında aynı şekilde hüsrana kapılır. Oysa bu öğrencilerin unuttuğu şey; başarısızlığın onların kişiliğine ait bir şey olmadığı, sadece başlarına gelen bir deneyim olduğu.

Mutlu ve başarılı insanların uzun vadede mutlu ve başarılı olmalarının tek bir nedeni var; o da başarı ve başarısızlığı farklı algılamaları. Onlar yolunda gitmeyen şeylerin hepsini kişisel algılamadıkları gibi, yolunda giden her şeyi de kişisel algılamazlar. Sizin de yapabileceğiniz en iyi şey hayata karşı mütevazı olmak ve uzun vadede bir öğrenci olduğunuzu unutmamak. Başarının hiçbir zaman ayaklarınızı yerinden kesmesine izin vermediğiniz gibi başarısızlıkların da kalbinizi kırmasına izin vermeyin.

4. Üretken olun ama aceleye getirmeyin

Bir şeyleri aceleye getirmek sizi hata yapmaya sevk eder. Ancak hiçbir şey yapmamak da üretkenliğinizi yok eder. Hem konforlu bir ortam sağlayıp hem de üretken olmayı sağladığınızda, dengeyi tutturmuş olursunuz. Yani, zaman zaman konforlu bölgenizin dışına çıkmalı ancak bunun sizin kontrolünüz dışında olmasına izin vermemelisiniz.

Mutlu olma garantisi veren 7 alışkanlık
Her işte aslında yeteneklerinizi sergileyebilecek bir şeyler bulabilirsiniz.

Dengeyi sağlamaya çalışırken şunu da unutmayın; herkesin isteklerini karşılamak zorunda değilsiniz. Bazen insanlara sınır koymayı bilmelisiniz. Hepimizin zorunlulukları var ancak konforlu alanınızı belirlemek için önce bunun sınırlarını çizmeniz gerekir. Bazı şeylere “hayır” cevabı vererek, aslında gerekli “evet” cevapları için yer açmış olursunuz.

5. Uygun olduğunuzda verin

Bazen kendinizden bir şeyler vermek, alan kişiden çok veren kişi için faydalı olabilir. Bir başka deyişle, herhangi bir şeye sosyal açıdan destek vermek, bu konuda destek almaktan çok daha faydalı olabilir. Belki de herkesin ihtiyacı olan da bu; başkalarına destek olmak. Böylelikle elde ettiklerimizden değil, verdiğimiz şeylerden mutluluk duyar hale geliriz.

Aslında bu duygunun arkasındaki nedenleri anlamak oldukça kolay. Herhangi bir kibarlık göstergesi, beyinde serotonin hormonunun salgılanmasına neden oluyor. Sağlık açısından birçok faydası olan serotonin, sizi aynı zamanda daha mutlu hissettiriyor. Üstelik, bu durum sadece size kendinizi daha iyi hissettirmekle kalmıyor, bu durumu gören başkaları da kendini daha iyi hissetmeye başlıyor.

6. En yakın ilişkilerinizi besleyin

Yapılan bazı araştırmalar, etrafında önemli sorunlarını tartışabildiği arkadaşları olan kişilerin yüzde 60 daha mutlu olduklarını söylemeye meyilli olduklarını gösteriyor. Ayrıca, yalnız olan insanların ölüm oranlarının, diğerlerinin iki katı daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?

İyi ilişkiler kurmak gerçekten de altın değerinde. Önemli olan sahip olduğunuz arkadaşların sayısı değil, ilişkiniz için ne kadar çaba gösterdiğiniz. Ayrıca ne kadar yakın arkadaş olursanız olun, yeterince ilgi göstermediğinizde arkadaşlıklarınızı zamanla kaybedebilirsiniz. Yakın çevrenizle her görüştüğünüzde, onlarla ilişkinizi güçlendirecek bir şeyler yapmanız gerekir. Bunun illa ki büyük planlar olarak düşünmeyin. Göstereceğiniz ufacık bir çaba bile ilişkinizi kuvvetlendirecektir.

7. Kendinize karşı dürüst olun

İnsanın kendine karşı dürüst olması, mutluluğu yakalamak için en önemli kural. Siz ne kadar çaba harcasanız da yaptıklarınız mutlaka birilerini hayal kırıklığına uğratacaktır. Bu yüzden en iyisi kendi istediklerinizi yapmak. Kararsız kalmayın ve zamanınızı başkalarına açıklama yaparak harcamayın. İnsanlar zaten sadece duymak istediklerini duyacaktır. Etrafınızdakiler size nasıl biri olmanızı söylemeden önce kendinizin nasıl biri olduğunu hatırlıyor musunuz? Mutluluk, ancak kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçtiğinizde sizi bulur. Bu yüzden başkalarının düşüncelerine göre yaşamayı bırakın. Kendinize karşı dürüst olun. Kendi hayatınızdan siz sorumlusunuz. Yanıtını düşünmeniz gereken tek soru: Hayatta ne yapmak istiyorum?

Kaynak:
Motivational Schools

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Mutluluk algınızı değiştirecek 50 önemli hatırlatma

Mutluluk neden toplumsal bir çaba gerektiriyor?

Deneyim kazanmanın parayla satın alınamayan bir mutluluk verdiğine dair 7 bilimsel gerçek

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!