Mutlu bir yaşlılık için: Yaşlılığın sigortası Pollyanna olmak olabilir mi?

Bugünlerimizden geleceğimize yatırım yapıyoruz. Bireysel emeklilik sistemleri, sağlık sigortaları vb. ödüyoruz. Başımıza bir şey gelirse diye tedbirler alıyoruz. Gelecek planımızda, özellikle yaşlılıkta, maddiyatla kendimizi korumaya, garanti altına almaya çalışıyoruz.

Elbette buna karşı değilim. İhtiyaç anında illa ki can kurtaran simidi gibi yetişiyor bu araçlar… Sadece sağlıklı yaş alma ve sağlıklı yaşlılık dönemi için çok daha ekonomik ve kolay, hatta bedava bir yol varsa? Bu düşünceme ne dersiniz?

Bu düşüncemi yapılan araştırma sonuçları kanıtlıyor zaten… 

Güzel ilişkiler yaşamak, güzeli görebilmek sağlık demek!

Şimdiyi yaşarken pozitif olursak, hayata, yaşadıklarımıza, olumlu bakarsak, kısacası POLLYANNA olabilirsek, sosyalleşirsek, sevgi dolu ilişkiler kurar ve sürdürebilirsek yaşlılıkta rahat ederiz. Sağlığımız yerinde olur.

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırrını her geçen gün daha fazla merak ediyoruz, araştırıyoruz. Belki de yaşlılık dönemimizden içten içe korkuyoruz. Kendimize, bize empoze edilen ürünleri, hizmetleri satın alıyoruz. Bunlar için bedeller ödüyoruz.

Bunlarla birlikte çok daha kolay ve rahat bir yolu deneyimlesek nasıl olur?

  • Ruhumuza iyi gelen bir hobimiz olabilir
  • Keyifli ilişkiler yaşayabilir
  • Sosyalleşebiliriz

Hiç düşündünüz mü?

Bu kadar basit mi?” dediğinizi duyar gibiyim. Varsın basit olsun ne olur ki?
Zoru başarmanın hazzıyla beslenen egocuğumuza ters mi düşeriz?
Bu kadar basitse bunca zaman niye böyle yaşamadım, bardağın dolu tarafını görmedim diye pişmanlık mı duyarız? Kendi kendimizi yargılar, kendimize kızar mıyız? Yoksa yaşamda hep başkalarını mı suçlarız? Mağduru mu oynarız? Başkalarının bizi Pollyanna olmakla ilgili eleştirmesinden mi çekiniriz?

Sorulara cevaplar herkesin kendi içinde…
Hayatı sağlıklı yaşamak hepimizin elinde…

Seversek, güzeli görürsek, güzel ilişkiler yaşarsak
Olan güzeldir diyebilirsek…

Cehennem'deki Cennet – Alice Herz Sommer

Sevgilerimle…

İlginizi çekebilir: İçinizdeki savaşa son verin: Duygularımızla yüzleşmek

Hande Akın Kişisel Dönüşüm Danışmanı & Yazar
5 Şubat 1977 İstanbul doğumluyum. Şişli Terakki Lisesi’nde okudum. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü’nden mezun oldum. 15 yıl reklam sektöründe prodüksiyon ve ... Devam