Mutlu bir hayata kucak açmanızı sağlayacak eşsiz öneriler

Anksiyete seviyesinin yükselmesinin nedeni genellikle y kuşağının izole bir şekilde yaşamasından kaynaklanıyor. Her ne kadar internet sayesinde birbirimize daha bağlı gibi görünüyor olsak da, aslında her zamankinden daha yalnızız ve bu büyük bir kafa karışıklığı yaratıyor.

Temelde insanlar kabile halinde yaşamaya alışmış olan türlerdir ve doğayla derin bağları bulunur. Bu yüzden doğada ne kadar vakit geçirirsek ve doğayla bağlarımızı ne kadar sıkı tutarsak, anksiyeteyi uzaklaştırmak konusunda o kadar donanımlı oluruz. İşte size bu konuda yardımcı olacak diğer öneriler:

1. Doğayı evinize getirin

Endişeyi uzak tutmak için, evinizde bazı endişe savarlara başvurmanız gerekebilir: Çiçekler, bitkiler, su çeşmesi, rüzgar çanları ve deniz kabukları size bu konuda yardımcı olacaktır. Bu doğal elementler bizi daha dengede ve sakin tutma özellikleriyle bilinirler. O yüzden ev ortamınızı sadece mobilya ve teknolojik aletlerle doldurmayın, doğal olana da yer açın.

Sizi neyin neşelendirdiğine karar verin. Unutmayın ki, dış çevreniz içsel durumunuzu ve içsel durumunuz da dışsal çevrenizi etkilemektedir. O yüzden evinizi ihtiyacınız olmayan ve size ruhsal fayda sağlamayan birçok eşyayla doldurmaya çalışmayın. ‘Etrafı Toplamanın Hayat Değiştiren Büyüsü’ kitabının yazarı Marie Kondo’nun önerdiği gibi evinizdeki her bir eşyaya bakın ve kendinize şunu sorun: ‘Bu gerçekten ortama eğlence saçıyor mu?’

Eğer sizi eğlendiriyorsa, neşelendiriyorsa ya da o eşyanın varlığı sizi mutlu ediyorsa elbette kalsın; ancak bunların hiçbirini sağlamıyorsa o eşyayı atma zamanınız gelmiş demektir.

2. Evcil hayvan besleyin

köpek sevgisi
Köpekler hem sadık bir dostturlar, hem de anksiyeteyi azaltma konusunda size yardımcı olurlar. 

Köpeğinizin siz eve gelince gözlerinde o mutluluğu görmek gerçekten paha biçilemez bir duygudur. Aslında sadakatiyle bilinen köpeklerin rehber hayvan olarak kullanılmasının ayrıca bir nedeni var: Köpekler anksiyeteyi azaltma konusunda oldukça önemlidirler. Köpek sahibi olmak istemiyorsanız bile, evinizin etrafındaki köpekleri beslemek ve onlarla vakit geçirmek bile iyi gelecektir. Eğer köpeklerden korkuyorsanız, bu noktada meyve-sebze ekmek ya da eğer bahçeniz varsa bahçeyle ilgilenmek de size anksiyeteyi yenmede size fayda sağlayacaktır.

3. Doğal ve sağlıklı yiyeceklerle beslenin

Hazır meyve-sebze ekmekten bahsetmişken, doğal, sağlıklı ve işlenmemiş yiyeceklerin sağlığınıza olan katkısından da bahsetmemiz gerekiyor. Anksiyeteyle savaşmada size en çok katkı sağlayan araçlardan biri de diyettir. Tuzlu veya şekerli yiyecekler uyku hali, motivasyon düşüklüğü ve endişe yaratır. Taze meyve ve sebze tüketmek ise uyuşukluğunuzu giderir ve çalışmak için size ilham verir.

İlgili yazı: Anksiyete ile savaşmanıza yardımcı olacak besinler

sebze meyve
Sağlıklı sebze ve meyvelerin dönüştürücü gücünden faydalanın.

4. Topluluk içerisinde yaşayın

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, anksiyeteye en çok izole bir şekilde yaşamak sebep oluyor. Hepimiz topluluk içinde yaşadığımızda kendimizi daha mutlu, sağlıklı ve daha az endişeli hissediyoruz. Her ne kadar her zaman hayatımızda duygusal anlamda biri olmasa da, ev arkadaşıyla yaşamak size bu noktada yardımcı olabilir.

Unutmayın ki, yaşadığımız dönemde toplum içerisinde olmak her zamankinden daha kolay. Airbnb, couchsurfing, myplaceninja gibi siteler ya da overnight gibi aplikasyonlarla ister kısa ister uzun süreli, iyi anlaşabileceğiniz ev arkadaşları bulabilirsiniz.

Kaynak:

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!