Muhtemelen hiç duymadığınız en ilginç fobiler

Muhtemelen hepimizin bir ya da iki tane küçük çaplı fobisi vardır. Fakat bazı insanların fobileri yaşamlarını sarsacak türden. Bu yazıda, modern toplum insanlarını etkileyen en ilginç fobilere yer verdik. Listemizi incelerken muhtemelen varlığından haberdar bile olmadığınız korku türleriyle karşılaşacaksınız.

İlginizi çekebilir: Fobiler; Neden korkuyoruz?

korku
Herkesin ufak çaplı fobileri vardır. Ancak bazı korkular, insanların yaşam kalitelerini etkileyecek kadar ileri seviyede olabilir.

1- Karşıdan karşıya geçme korkusu

Caddede, anayolda ya da herhangi bir geçiş yolundan kendi başına ya da başkalarıyla geçme korkusu. Şehirde rahatça yaşamayı zorlaştıran bu korkunun İngilizce adı ise ‘agyrophobia’. Özellikle kırmızı ışıkta geçme, kavşaktan geçme ya da küçük caddelere bölünen geniş yollardan geçme gibi türleri bulunan fobinin araba korkusundan bağımsız olduğu düşünülmekte.

2- Yemek yapma korkusu

İngilizcesi ‘mageirocophobia’ olan bu korku, yalnız yaşayanlar için sağlıksız beslenme alışkanlıklarına yol açabiliyor. Bu fobiden muzdarip olanlar, genellikle kendilerini iyi yemek yapan insanlar tarafından sindirilmiş ve yetersiz hissediyorlar.

3- Pedyofobi / Oyuncak bebek korkusu

Bu korkunun temeli, duygulara sahip varlıkların suni şekilde temsil edilmesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla bu fobi, yalnızca oyuncak bebekleri değil robotları ve vitrin mankenlerini de kapsıyor ve alışverişe gitmeyi oldukça zorlaştırıyor.

4- Akşam yemeğinde sohbet etme korkusu

İngilizcesi ‘deipnophobia’ olan bu korku, bazı insanların dışarıda yemeğe çıkmalarını engelleyebiliyor. Bu korkuya sahip olanların, geçmişte, o zamanki görgü kuralları gereği pek zorluk çekmediklerini söyleyebiliriz. Ancak şu an durum ne yazık ki öyle değil.

5- Ayna korkusu

Aynaya bakmaktan çok aynadan çıkacak olan ruhsal bir varlıkla iletişime geçme korkusu olan bu fobi, genellikle batıl inançlardan kaynaklanmakta. Bu fobiye sahip olanlar, her ne kadar bunun mantıksız olduğunu bilse de korkularına engel olamıyorlar.

İlginizi çekebilir: Sanal gerçeklik ile fobilerden kurtulmak mümkün

6- Şeytan veya cin korkusu

İngilizcesi ‘demonophobia’ olan bu fobi, doğaüstü kötücül varlıkların var olduğu ve etrafta zarar vermek için serbestçe dolaştıkları sanısından kaynaklanıyor. Ayna korkusu gibi bu korkuya sahip olanlar da, korkularının geçerli bir nedeni olmadığının çoğunlukla farkındalar.

7- Kayınvalide korkusu

Listedeki fobiler arasında en yaygını bu olsa gerek. Evli insanların birçoğu hayatlarında en az bir kere bu korkuyla karşılaşmıştır. Buna yakın başka bir korku da Külkedisi masalından aşina olduğumuz ‘üvey anne korkusu’.

8- Fıstık ezmesinin damağa yapışması korkusu

Bu korku hakkında bilgiye ulaşmak oldukça zor. Çözümü ise oldukça basit: Fıstık ezmesi yememek. Ne var ki korkusunu ileri seviyelerde yaşayanlar için fıstık ezmesini görmek bile rahatsız edici olabiliyor.

9- Oturma korkusu

İngilizcesi ‘cathisophobia’ olan bu korku; hemoroid gibi sağlık sorunlarından, çocuklukta okulda verilen oturma cezalarından ya da sadece kişi için önemli insanların karşısında rahat hissedememekten kaynaklanabiliyor. Belirtileri ise terlemek, nefes darlığı ve endişe.

Kaynak:

Listverse.com

İlginizi çekebilir: Anksiyete bozukluğu (kaygı bozukluğu) nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!