Mucize bitki maydanozun bilinmeyen faydaları

Küçük bir Akdeniz bitkisi olan maydanozu çoğu zaman tabaklarımızda ana yemeklerimizi süslemesi için kullanıyoruz. Fakat 2000 yıldır kullanılan bu faydalı bitkinin şüphesiz çok daha fazla kullanım alanı var. Hatta genel olarak maydanozun bildiğinizden çok daha fazla faydası olduğunu söyleyebiliriz. Yazının devamında bunlara yer vereceğiz:

İlginizi çekebilir: Sindirim sisteminizi saat gibi çalıştıracak besinler

maydanozun faydaları
2000 yıldır kullanılan maydanoz sayısız faydası olan bir Akdeniz bitkisi.
  • Maydanoz tüketmek cilt, sindirim borusu, meme ve prostat gibi kanser türleri riskini azaltır. Maydanoz ayrıca güçlü bir antibiyotik ve antioksidandır.
  • Maydanozun öz yağı, alerjilere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • İltihap ve eklemlerde oluşan yangı ve şişmeyi azaltır. Arterit olarak bilinen eklem rahatsızlığına iyi gelir.
  • İçindeki besin öğeleri sayesinde kalp sağlığını destekler. Diyabetten astıma kadar birçok rahatsızlıktan korur.
  • B vitamini ve folik asit açısından oldukça zengin olan maydanoz, vücutta yüksek oranda bulunduğu zaman damarlara zarar veren homosistein isimli amino asidi dengeler. Bu yolla kalp krizi ve felç riskini de azaltır; kalp sağlığını destekler.
  • Bastyr Üniversitesi yakın zamanda maydanozun idrar yolları enfeksiyonunu tedavide antibiyotiğin alternatifi olarak kullanabileceğini açıkladı. Üniversitenin yayımladığı listede yer alan diğer bitkiler arasında altın başak otu, ısırgan otu ve at kuyruğu yer alıyor.

Maydanoz kürü

Her ne kadar medyada maydanoz kürü ile zayıflamanın mümkün olduğuna dair haberlerle karşılaşsak da  sağlıklı kilo vermenin dengeli beslenme ve egzersiz olmadan sağlanamayacağı hepimizce bilinen bir gerçek. Ancak karaciğer enzimlerinin üretkenliğini arttıran maydanozun, vücuda detoks etkisi de mevcut. Dolayısıyla bir demet maydanozu kaynatıp limon suyu ile tatlandırarak elde edeceğiniz maydanoz kürünü detoks amacıyla kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sonbaharda yenilenmenize yardımcı olacak detoks tarifleri

Maydanozun yan etkileri

Maydanoz fazla tüketildiğinde baş ağrısı, denge kaybı gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bu etkilerle karşılaşıldığında tüketilen maydanoz miktarı azaltılarak, bu rahatsızlıklar giderilebilir. Öte yandan hamile kadınların da fazla maydanoz tüketmemesi gerekiyor. Maydanozda bulunan apiol ve beta bizabolen gibi maddeler, özellikle gebeliğin ilk üç ayında anne adaylarında düşük tehlikesine yol açabiliyor.

İlginizi çekebilir: Maydanoz maskesi ile yepyeni ve ışıldayan bir cilde sahip olun

Kaynak:

naturalalternativeremedy.com

earthclinic.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!