Mutlaka görülmesi gereken az popüler gezi durakları: Mozart’ın doğduğu şehir Salzburg

Avusturya’nın 4. büyük şehri olan Salzburg, yılın her anında farklı güzellikleriyle ziyaretçilerini kucaklayan bir şehir. Alplerin kuzeyinde konumlanan ve eşsiz bir doğaya sahip olan Salzburg’un ünü genel anlamda Mozart’ın memleketi olmasından kaynaklansa da, şehir aslında bundan çok daha fazlasına sahip. Ancak yine de yolu Orta Avrupa’dan geçen Türk turistlerin önceliği Salzburg olmayabiliyor. Gelin bu çok bilinmeyen güzel şehri birlikte keşfedelim:

Görülmesi gerekenler

Salzburg yürüyerek rahatlıkla gezilebiliyor. Bunun temel nedeni şehrin sokaklarının titizlikle planlanmış olması. Şehrin en önemli özelliğinin Mozart’ın doğup büyüdüğü ve eserlerini verdiği yer olması olduğunu söylemiştik. Bundan dolayı şehrin hemen her köşesinde Mozart’ı görmek, hissetmek mümkün. Nitekim Mozart’ın evi de görülmesi gereken en önemli yerlerin başında yer alıyor.

Mozart'ın doğduğu şehir Salzburg
Şehrin en ünlü alışveriş caddesi Getreidegasse.

Bunun yanı sıra günümüzün Avrupası’nda bulunan en sağlam Orta Çağ kalelerinden biri olan Hohensalzburg‘u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kaleye çıktığınızda karşılaşacağınız manzaradan büyüleneceğinize eminiz. Ayrıca Mirabell Sarayı, Salzburg Katedrali, Mönchsberg ve eğer vaktiniz varsa şehre 40 km mesafedeki buz mağarası Eisriesenwelt’i de görmelisiniz.

Tatmadan gelmeyin

Salzburg, Avrupa’nın bira yapımıyla ünlü şehirlerinden. Bu yüzden alkol kullanıyorsanız, tıpkı bizdeki çay bahçeleri gibi şehirde bulunan bira bahçelerinde bira içebilirsiniz. Ayrıca ünü dünyaya mal olmuş Mozartkugel çikolatasını da mutlaka tatmalı ve dilerseniz sevdikleriniz için de fazladan birkaç kutu almalısınız.

Aşağıda her köşesine tarih ve klasik müzik aşkı sinmiş bu şehrin Citiesin4K ekibi tarafından çekilen muhteşem videosunu bulabilirsiniz. İyi seyirler.

Kaynak:

visit-salzburg.net

lonelyplanet.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!