Modunuzu dengeleyen besinler

Mor papatyalar var şu an tam görüş alanımın içerisinde. Mor rengin anlamını biliyor musunuz?  Antik Roma’dan beri krallık ve hükümdarlık rengidir. Liderlik ve güç anlamında, imparatorlar ve krallar tarafından giyilmiştir. Ayrıca hayal gücünün rengidir. Hayal gücüne su verir ve can olur. Yeni fikirlerin doğmasını sağlar. Bedensel enerjimiz ile ruhsal enerjimiz arasındaki dengeyi sağlar. Takıntı ve korkuları yenmeye yardımcı olur.

Hayatın kendisi başlı başına bir denge hali. Kendi hayatını ne kadar yönetebiliyorsun? Bedenindeki dengeyi  sacayağı  olarak  tanımlarsak;  bu ayaklardan biri beslenme, biri egzersiz, bir diğeri de uyku  olur. Beslenmede modunuzu dengeleyen besinleri öğrenmek istemez misiniz?

sağlıksız besin

Stresli ve moraliniz bozuk olduğunda ilk ne yaparsınız? Direkt yağlı, şekerli  ve işlenmiş bir besini mideye indirmek, değil mi? Bu, kalorisi ve şeker  oranı yüksek bir içecek de olabilir. Ya sonra peki? Kan şekeriniz aniden tavan yapar ve aniden inişe geçer. Ve siz midenize ard arda göndermeye devam edersiniz. Sonra onlar adipoz dokunuzda yağ olarak birikir. Demek istiyorum ki kilo alırsınız ve tekrar  aynı girdabın içerisinde bulursunuz kendinizi.

Peki ne yapabilirsiniz? Önce gözlerinizi kapatıp 2 dakika kendinizi dinleyin. Sonra kolunuza en sevdiğiniz parfümünüzden sürün. Eğer fazla şekerli ise sürmeyin. İçebiliyorsanız  yarım bardak su için. Şimdi geldi sıra ne yiyebileceğinize?

Beslenme programınıza ekleyeceğiniz bu besinler  zihninizi berraklaştırmaya, modunuzu dengelemeye ve içinizdeki abur cubur yeme isteğini bastırmaya yardımcı olabilir. Bedensel enerjiniz ile ruhsal enerjiniz arasındaki dengeyi sağlamaya yardımcı olabilirler.

Kakao

Aklınıza hemen çikolata geldi, değil mi? Algıya dikkat. Kakao. Antioksidan besinler Top 10 içerisinde yer alır kendileri. Kakaonun içeriğinde bol miktarda magnezyum ve antioksidan bulunur. Ayrıca demir, lif, krom ve manganezde içerir. Kalp-damar sağlığını korumaya yardımcı olur, enerji seviyenizi yükseltir, libidonuzu artırır, moralinizi düzeltir ve kaliteli yaşamaya teşvik eder. Kakao tozunu smoothielere ve ev yapımı organik pudinglere ekleyebilirsiniz.

kakao

Doymamış yağ asitleri

Özellikle omega-3 yağ asitinden zengin somon balığı başta olmak üzere sardalye, ceviz gibi besinlerin depresif belirtileri önlemeye yardımcı olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Beyin dokusunun büyük bir kısmı yağ asitlerinden oluşur. Omega-3 yağ asidi alımı sinirler arasındaki iletimin daha iyi olmasına ve beynin hacminin korunmasında yardımcı olur. Bu arada 100 gr sadece 16 kalori olan semiz otuda omega-3 yağ asidi içerir.

ceviz

B vitaminleri

B vitaminleri kompleks halinde bulunurlar ve vücut için birçok faydaları vardır. Ama özellikle sinir sisteminin sağlığı için gereklidir. Eksikliklerinde yorgunluk, depresyon, konsantrasyon eksikliği, hafıza problemleri ve sinirlilik gibi komplikasyonlar oluşabilir. B vitaminleri modunuzu besler. B vitaminleri açısından zengin olan besin kaynakları ; maya, koyu yeşil yapraklı sebzeler, deniz mahsulleri, muz, tavuk, yumurta, badem, avokado. Unutmadan  tam buğday unu da B vitaminlerince zengin bir besindir.

b vitamini

İşlenmemiş besinler

Depresif halinizi değiştirmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek için yapay tatlandırıcıları, renklendiricileri ve işlenmiş besinleri mümkün olduğunca beslenme programınızda yer vermemeye çalışın.

Hayatınızdaki dengeyi yönetebilirseniz daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürmeniz garanti.

Selin Şahin Diyetisyen
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, ... Devam