Modellik okulundan farkındalık dersleri 3: Sorumluluk güçlendirir

“Büyük güçler büyük sorumluluklar getirir.”
Voltaire

Modanın, modelliğin, güzel giyinmenin veya lüks içinde yaşamanın spiritüel olmadığını düşünenlere yepyeni bir bakış açısı sunmak için hazırladığım “Modellik Okulunda 5 Farkındalık Dersi” yazı dizimin 3.yazısını okuyorsunuz. Bu yazı dizisinde Ferhan Aral Model Academy’de 8 hafta süren modellik eğitiminde kazandığım farkındalıkları paylaşıyorum. İlginizi çektiyse, dizinin tamamını okumanızı öneririm. 

Modellik, yüzlerce kişinin yıllarca döktüğü emeğin 10 dakikalık sunumudur.

Voltaire’in dediği gibi büyük güçler büyük sorumluluklar getirir. Bunun tersi de doğrudur. Büyük sorumluluklar büyük güç getirir.

Ferhan hoca akademinin daha ilk günü bizimle moda dünyasının ne kadar ciddi ve büyük bir iş olduğunu ve model olmanın ne kadar büyük bir sorumluluk getirdiğini paylaştı. Modelliğin, yüzlerce kişinin yıllarca döktüğü emeğin 10 dakikalık bir sunumu olduğunu anlattı. Bunu, kendine özgü güçlü ifadesiyle öyle etkili şekilde aktardı ki belki de hepimiz ne kadar önemli bir işin içinde olduğumuzu ilk defa anladık.

Bir tasarımcının gecelerini gündüzlerine katarak yarattığı bu eserler için kim bilir yaşamın ne konforlarından vazgeçmesi gerektiğini hatırlattı… O kıyafetleri kalıplara döken, diken, prova eden, üretenler… Tam da hayal edilen şeyin ortaya çıkması sürecindeki doğum sancıları… Bu sancılarla dönüp duran yüzlerce kişi… Sunumu parlatacak en uygun koreografinin yaratılması… Defile günü mekanı düzenleyen onlarca insan… Sahne arkasında tüm emeğiyle işin en güzel şekilde sunulması için ter döken yüzlercesi… Günler süren hazırlıklara rağmen yaşanan aksaklıklar ve daha nicesi… Her şey bu 10 dakikalık sunum için!

Böylesi bir sorumluluğun bir insanı ne kadar güçlendirebileceğini hayal edebiliyor musunuz? Daha önce modelliği hiç bu açıdan düşünmüş müydünüz?

Üstelik bir modelin o 10 dakika içindeki tek sorumluluğu kendi performansı da değil. Bu kısacık zaman zarfı içinde podyumda gerçekleşebilecek her şeye rağmen sunumu en etkili şekilde tamamlamaktan da sorumlu. Koreografide bir hata yaptığında hatayı yaratıcı bir hareketle dönüştürmek, bir başkası hata yaptığında yine yaratıcı bir tavırla akışa devam etmek… Bir modelin işini doğu şekilde yapabilmek için ne kadar mindful olmaya ihtiyaç duyduğunu görüyor musunuz? Dikkat ve yaratıcılık bu işin kalbi!

Bir model için başarı, zarafeti üzerine giyecek kadar çok pratikle gelir.

Adım atmayı öğrenerek başladığımız eğitim, yürümek, poz vermek, yürürken ceket giyip çıkartma ve grup koreografisinde grupla birlikte hareket etme becerisi kazanmaya kadar çok çeşitli uygulamalar ile devam etti. Ferhan Aral 8 hafta boyunca bizlerle, yılların birikimi ile oluşmuş son derece pratik ve etkili teknikler paylaştı. Bu teknikleri paylaştığı her seferinde ise bol pratikle tekniği bedene öğretmenin önemini vurguladı. Podyumda olmanın ne kadar kontrol dışı dinamikleri olduğunu ve ancak öğrendiklerini bol pratikle kendine kazandıran modellerin başarılı olabileceğini paylaştı. Söylediklerini dünyaca ünlü modellerin defilelerini bu yeni gözlerle izlediğimde daha iyi anladım. Yürüyüşleri öyle akıcı ve eforsuzdu ki belli ki zarafeti üzerlerine giyecek kadar çok pratik yapmışlardı.

Ferhan hocamın da üstüne basa basa söylediği gibi “Ne iş yapıyor olursan ol pratik etmediğin hiçbir şey senin olamaz. Seni dönüştüremez, enerjisiyle seni saramaz. Başarılı olmak istiyorsan, yaptığın her ne ise onunla bir olacak kadar etkileşimde olmalısın.

İyi bir model olmanın güzel olmakla ilgili olduğunu düşünmüştünüz değil mi? Güzellik belki de bir modelde aranan nitelikler sıralamasında ilk 3’e bile girmiyor olabilir. Böylesi bir sorumluluğu taşıyacak kabiliyette olmak, ilgi, dikkat, %100 mevcudiyet ve çok sıkı bir pratik! Her işte olduğu gibi modellikte de başarının sırlarını bu özellikler oluşturuyor.

Bu eğitime katılmadan önce birbirinden güzel kadınları, birbirinden harika kıyafetlerle, güven içinde, eforsuzca yürürken izlediğimde, düşündüğüm tek şey izlediklerimin ne kadar harika olduğuydu. Bir modelin giydiği kıyafette yüzlerce kişinin emeğini muazzam bir sorumlulukla taşıdığını bilmek ve işin özünün ne denli mindful bir pratik olduğunu anlamak moda dünyasına ve modelliğe olan bakış açımı tamamen değiştirdi. Bu bakış açısını kendi işlerime nasıl adapte edebilirim diye düşünmeye başladım.

Hiçbir şeyin göründüğü gibi kolay olmaması, muazzam güçlerin muazzam sorumluluklarla ortaya çıktığını anlayarak bakmak nasıl da her şeyi değiştiriveriyor değil mi?

Modellerden öğrendiklerimizi kendi işimize ve yaşamımıza uygulasak neler değişirdi?

Bu yazıdan ilham aldıysan, düşüncelerini aşağıdaki yorumlar alanında paylaşır mısın? Sana neler hissettirdi meraktayım. Bu 5 yazılık bir dizi, devamı için lütfen takipte kalın.

Sorularınız ve paylaşımlarınız için benimle her zaman [email protected] adresimden iletişime geçebilirsiniz.

YENİ YENİ YENİ! Youtube kanalım yayına girdi. Yoga, farkındalık, meditasyon, nefes pratikleri ve yaşamınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler için kanalıma abone olmayı unutmayın. Beğendiğiniz videoları like ederek ve paylaşarak daha çok faydalı içerik üretmeme yardımcı olursunuz. Desteğiniz için teşekkürler.

İlginizi çekebilir: Modellik okulundan farkındalık dersleri 2: Adımların farkındalığı

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam