Modellik okulundan farkındalık dersleri 2: Adımların farkındalığı

“Ayaklarınla dünyayı öpercesine yürü.”
Thich Nhat Hanh

Modanın, modelliğin, güzel giyinmenin veya lüks içinde yaşamanın spiritüel olmadığını düşünenlere yepyeni bir bakış açısı sunmak için hazırladığım “Modellik Okulunda 5 Farkındalık Dersi” yazı dizimin 2. yazısını okuyorsunuz. Bu yazı dizisinde Ferhan Aral Model Academy’de 8 hafta süren modellik eğitiminde kazandığım farkındalıkları paylaşıyorum. İlginizi çektiyse, dizinin tamamını okumanızı öneririm.

Academy’nin daha ilk dersinde Ferhan hoca modelliğin inceliklerinden bahsederken vurgulu bir sesle “Herkes yürür, biz adım atarız” demişti. Duyar duymaz ilgimi çeken, çok sevdiğim ve hiç aklımdan çıkmayan bir söz oldu bu. Sadece podyum pratiklerinde değil sokakta yürürken de sık sık aklıma gelmeye başladı. Kendimi hızlı ve telaşlı bir yürüme halinde bulduğum her sefer durup dikkatimi adımlarıma getirmeye başladım. Bir süre sonra adımlarımın içi dolmaya başladı. Bastığım yeri hissetmeye başladım.

Hissederek, bilinçli olarak attığım her adımla güçlendiğimi fark ettim. Ayaklarımın altından yaşam yükseliyordu sanki. Adımlarım güçlendikçe güvenle dolduğumu gördüm. Güvenle doldukça adımlarım güçlendi. Bu hal içinde uzunca kalabildiğim bir gün etrafımı izlemeye başladım. Yanımdan geçenler başlarını kaldırıp bana bakıyordu ve belki de ilk defa bana bakıyor olmalarından hiç rahatsız olmadım. Coco Chanel’in “Her gün bir defiledir ve dünya senin podyumun” sözünü yaşayabildiğim birkaç muhteşem dakika içinde buldum kendimi. Bu anların yaşamımda artarak çoğalmasını dileyerek devam ettim yoluma.

Şimdi daha iyi anladım!” dedim. Bir model, ışığının gücü kadar parlaktı ve bu gücü yere sağlam basan adımlarıyla açığa çıkarıyordu. Ferhan hoca “Kendinize baktırın!” dediğinde de söylediği tam olarak buydu. Işığını mevcudiyetinle ve adımlarının kararlılığı ile öyle bir parlat ki gözlerini senden alamasınlar.

Bir zen Budist rahip, öğretmen, yazar, şair ve barış aktivisti olan Thich Nhat Hanh’ın “Ayaklarınla dünyayı öpercesine yürü” sözünü hatırladım hemen sonra. Aslında o da aynı şeyi farklı cümlelerle ifade etmişti. Hem de ne ifade! Ayaklarınla yeri öper gibi yürüdün mü hiç? Bu kalitede bir yürüyüşü, her şeyle bir olduğunu hissedecek kadar sürdürdün mü? Meditasyon yapmak, daha mindfull bir yaşama adım atmak istiyor, ama nereden başlayacağını bilemiyorsan yürümek yerine adım atmayı deneyimlemek ister misin? Gücünü açığa çıkarmak, ışığını parlatmak istiyorsan sadece adımlarının farkındalığı bile seni düzenli bir pratikle oraya taşıyabilir.

Bugün dünyada ve Türkiye’de birçok insan farkındalıklı yürüyüşü bir mindfulness pratiği olarak uyguluyor. Sen de bu hafta aklına gelen her an, yürümek yerine, adım atmayı hatırlamak ister misin? Model olmak pek de sandığımız gibi kolay değilmiş, değil mi? Bence de öyle!

Bu yazıdan ilham aldıysan, düşüncelerini aşağıdaki yorumlar alanında paylaşır mısın? Sana neler hissettirdi, meraktayım. Bu 5 yazılık bir dizi, devamı için lütfen takipte kalın.

Sorularınız ve paylaşımlarınız için benimle her zaman [email protected] adresimden de iletişime geçebilirsiniz.
YENİ YENİ YENİ! Youtube kanalım yayına girdi. Yoga, farkındalık, meditasyon, nefes pratikleri ve yaşamınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler için kanalıma abone olmayı unutmayın. Beğendiğiniz videoları like ederek ve paylaşarak daha çok faydalı içerik üretmeme yardımcı olursunuz. Desteğiniz için teşekkürler.

YOUTUBE kanalıma buradan ulaşabilirsiniz… 

İlginizi çekebilir: Modellik okulundan farkındalık dersleri 1: Var olmanın görkemi

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam