Moda tarihine damgasını vuran 10 ilham verici kadın

Modanın tarihte önemli bir yere sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır elbette. Bir de moda ikonları vardır ki gerek giyim tarzları, gerek modaya kattıkları yenilikler ile hayatlarımızı önemli ölçüde etkilemişlerdir. Kimi inci kolyeyi, kimi dümdüz siyah bir elbiseyi, kimi kalın kaşı, kimi hasır sepeti, kimi ise saç bantlarını dahil etmiştir moda dünyasına.

Peki tarihe damga vuran, tüm dünyanın hayran olduğu, yüzyılın en bilinen moda ikonlarından hayat adına neler öğrendik hiç düşündünüz mü?

Aslında her biri yaşadıkları hayat ve kişilikleri ile birçok insanın ilham kaynağı olmuştur. Birbirinden değerli bu ilham perilerini saymakla bitirmek mümkün değil. Ancak, benim listemde yer alan 10 tanesi, eminim birçoğunuzun listesinde de yer almaktadır. Gelin bu muhteşem kadınlardan neler öğrendiğimizi kısaca hatırlayalım.

Audrey Hepburn

Sanırım gelmiş geçmiş tüm moda ikonları arasında favorim Audrey Hepburn diyebilirim. Minyon yüzlü güzelin bizlere öğrettiği o kadar çok hayat dersi var ki elbette saymak ile bitmez.

Sadeliği ve güler yüzlülüğü ile, doğallığın kadınları ne kadar güzelleştirebileceğini dünyaya öğreten bu kadın, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinde de önemli rol oynamıştır. 1980’li yıllardan itibaren UNICEF ile çalışmaya başlayarak, dünyanın birçok ülkesinde bulunan yoksul çocuklara yardım etmesiyle bir kez daha ne kadar muhteşem bir insan olduğunu bizlere kanıtlamıştır.

Kurduğu her cümlenin içerisinde adeta bir özlü söz bulabileceğimiz motivasyon güçlendirici, ve pozitif yaklaşımları ile hatırlanan moda ikonundan öğrenmemiz gereken en önemli iki ders; içten olmaktan ve iyilik yapmaktan asla vazgeçmemek olsa gerek.

Grace Kelly

Zerafet denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Grace Kelly, daha Monako prensesi olmadan önce Hollywood’un prensesi olmuştu bile.

Oldukça varlıklı bir aileden gelen oyuncu o dönemin bir başka yıldızı Marilyn Monroe’ya nazaran daha soğuk gibi gözüksede, çevresi tarafından hep aksi söylenmiştir. Öyle ki, Monako Prensesi olmasından sonra bile tüm zamanların en başarılı yönetmenlerinden olan Alfred Hitchcock, bu yıldız ile çalışmaktan vazgeçmeyi bir türlü kabul etmemiştir.

Grace Kelly gerek giyimi, gerek zarifliği ile yüzyılın belki de en hayran bıraktıran ikonları arasında yer alıyor. Ünlü marka Hermes kendisine o derece hayran olmuş olmalı ki bir çanta modelini onun ismi ile ölümsüzleştirmiştir.

Bunca şöhrete, masal gibi bir hayata rağmen iyi kalpli ve dürüst bir insan olmaktan asla vazgeçmemişti Monako prensesi ve başarıya ulaşmak için çalışmanın, sürekliliğin ve dürüstlüğün önemini kendi sözleriyle bizlere söylemişti.

Prenses Diana

Bir başka prenses, bir başka ilham perisi, bir başka moda ikonu var sırada, tabiki Prenses Diana. Tüm dünyanın sevgisini kazanan Leydi Di çok genç yaşta, bir trafik kazasında hayatını kaybederek hepimizi yasa boğmuştu.

Zerafetin vücut bulmuş hali olan Diana, üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen bugün bile modanın göz bebeklerinden olmayı koruyor ve dünya üzerinde en hayranlık uyandıran kadınlardan biri olmayı başarıyor.

Yaşadığı tüm entrikalara, bütün zorluklara rağmen kendisi olmaktan vazgeçmeyen Diana’nın bize kazandırdığı en önemli hayat dersi; tüm yaşadıklarımıza rağmen benliğimizi korumamız ve hayata olan inancımızı kaybetmememiz olmuştur sanırım.

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe için, dünyanın en bilinen moda ikonlarından biri olduğunu söylemek elbette mümkün. Kısacık ömrüne skandallar, evlilikler, ödüller ve birçok film sığdıran bu sarı bombaya listemizde yer vermemek olmazdı.

Dünya çapında bir üne sahip olan ve filmlerinde genellikle aptal sarışını oynayan Marilyn Monroe’nun, aslında canlandırdığı karakterlere göre oldukça akıllı olduğu bilinen bir gerçektir.

Üzerinden yıllar geçmiş olsa da ölüm sebebi gizemini hala koruyan, yalnızca 36 yaşında iken hayata veda eden bu kadından bana göre öğrenilen en önemli ders; hayatı başkaları için değil, kendimiz için yaşamak olmuştur.

Coco Chanel

Coco Chanel, diğer bir tabirle modanın tarihini değiştiren kadın. Tabuları yıkan, kadınların daha özgür, daha rahat, daha sade, bir o kadar çekici giyinmelerini sağlayan ikona tüm dünya kadınları olarak çok şey borçluyuz aslında.

Modayı bugünlere taşıyan Coco, aynı zamanda tüm kadınların dolabının olmazsa olmazı siyah mini elbiseyi hayatlarımıza dahil etmiştir. İnci kolye ile pantolonu kombinleyerek dünyaya yepyeni bir akım getirmiştir.

Yeniliklere açık olmayı ve hayallerimizin peşinden gitmeyi öğreneceğimiz biri varsa şu dünyada, kuşkusuz o da Coco Chanel’dir..

Edie Sedgwick

Listedeki diğer isimlere göre moda ikonları arasında ismi daha az anılsa da, bana göre bugüne kadar yaşayan en trend kadınlardan biriydi o. Yaşadığı dönemin ‘it girl’ü olarak bilinen Edie Sedgwick, göz makyajı, saçları, kocaman küpeleri, umursamaz ve rahat tavırları ile 60’lı yılların en önemli ilham perilerindendi.

Hele biri vardı ki Edie hep onun ilham kaynağı olmuştur, o kişi Andy Warhol’un ta kendisiydi. Birlikte çalışmaya başlamaları ikisinin de yükselmesini sağlamıştı. Belki de Warhol’da bu denli popülaritesini Edie’ye borçludur ne dersiniz?

Bana göre bu güzelin hayatını bitiren ise Bob Dylan ile yaşadığı aşkın bitişi olmuştur. 28 yaşında hayatını kaybeden Edie’nin yaşadıklarından çıkaracağımız ders; hayatı ne kadar dolu dolu yaşasak da kendimizi fazla tüketmemek ve uyuşturucudan uzak durmak olmuştur.

Jacqueline Kennedy Onassis

Amerika’nın tüm first ladyleri arasında tüm dünyanın gözbebeğiydi diyebiliriz Jacqueline Kennedy için. Yalın güzelliği ve sıcacık gülüşü ile kalpleri çalan Jackie’nin stilinin de tam bir prenses stili olduğunu söyleyebiliriz.

Eşini bir suikast ile gözlerinin önünde kaybeden bu kadının böyle büyük bir acıya rağmen güzel enerjisini kaybetmemesi kendine hayran olunması için en önemli sebep olabilir.

Ondan öğrendiğimiz ise kesinlikle şu olsa gerek; acımız ne kadar büyük olsa da hayatın devam ettiğini ve herşeye rağmen güzel olduğunu asla unutmamak.

Jane Birkin

Bu güzelliği atlamak olmazdı elbette. Maskülen, feminen ve bohem tarzı en güzel harmanlayan ve natürellikten asla vazgeçmeyen Jane Birkin günümüzde hala en ilham alınan moda ikonları arasında yerini korumayı başarıyor.

Dünya markası Hermes meşhur Kelly çantasından sonra onun da ismini bir çantasına vererek bu ismi de özlümsüzleştirmiştir.

Onca başarısının dışında, bir de Serge Gainsbourg ile yaşadığı dillere destan aşk ile tarihe adını yazdıran Jane Birkin bizlere aşkı en tutkulu şekilde yaşamayı öğretmiştir sanırım. Tam da Jane Birkin’in yaptığı gibi, bize zarar vermediği sürece aşkı dolu dizgin yaşamak, zarar vermeye başladığını hissettiğimiz an ise ne kadar zor gelse de bitirebilmek bu güzel kadının bize en önemli öğretisi olsa gerek.

Brigitte Bardot

Saç bantları, şapkalar ve dağınık saçların tanrıçası olan Brigitte Bardot için, yüzyılın en önemli moda ikonlarından olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bir jean üzerine düz bir kazak giyerek de şık olunabileceğini bizlere öğreten bu sarışın bomba, yeri geldiğinde İspanyol elbiseleri de en güzel şekilde taşımayı bilmiştir.

Aynı zamanda bana göre dünyanın en güzel kahkül modelini hayatımıza dahil eden bu ilham perisinden öğrenilen onca şeye ek olarak, hayatı dolu dolu yaşayıp mümkün olduğunca eğlenmenin sanırım en önemlisi olduğunu söyleyebilirim.

Twiggy

Kısacık saçları ile modaya bambaşka bir soluk kazandıran bir isim diyebiliriz Twiggy için.

Gelmiş geçmiş en başarılı modellerden olan Twiggy’nin Twiggy olma hikayesi küçük bir tesadüf ile başlamış olsa da, moda dünyası açısından oldukça büyük bir adım olmuştur.

Kendine inancı olmasaydı bugünlere gelemeyeceğini söyleyen modelden öğrenilebilecek ders her zaman kendimizi sevmek ve kendimize inanmak olmalıdır.

Son olarak, bunca muhteşem kadına rağmen, tüm bu saydıklarımı öğrendiğim aslında bir kişi var şu hayatta. En büyük ilham kaynağım ve tanıdığım en güçlü kadının anısı ile satırlarımı sonlandırmak istiyorum. Bugün o kadının doğum günü…

Bu dünyadan muhteşem bir anne geçti. Ne şanslıyım ki o da bana denk geldi…

İlginizi çekebilir: Kadınları dinlemek isteyenlere: Kadınların hikayesini anlatan 5 dizi önerisi

Gizem Okut
1986 yılında İstanbul’da doğdum ve Kıbrıslıyım. 2010 yılında DAÜ’de Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdikten sonra Londra'da moda yazarlığı da dahil olmak üzere moda ... Devam