Mine Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Mine çiçeği, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı, bol miktarda rengarenk çiçekler açan bir bitkidir. Hem bahçede hem de iç mekanda saksıda yetiştirilebilen mine çiçeği genel olarak yetiştirilmesi kolay bir bitki olsa da günde sekiz ila on saat güneş ışığına ihtiyaç duyduğu için bitkinin aydınlık bir yerde yetiştirilmesi gerekir.

Mine çiçeği yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise toprak seçimidir. Drenajı iyi ve nemli toprak seven mine çiçeğinin ıslak toprakta uzun süre durmaması gerekir. Bu nedenle bitkiniz için toprak hazırlarken toprağa kompost gibi malzemeler ekleyerek drenajı arttırabilirsiniz.

Mine çiçeğine dair merak ettiklerinizi ve mine çiçeği bakımında dikkat etmeniz gereken püf noktalarını bu yazıda okuyabilirsiniz.

Mine Çiçeği Nedir?

Mine çiçeği genelde tek yıllık olarak yetiştirilen bir çiçektir. İlkbahardan sonbahara kadar sürekli olarak rengarenk çiçekler açan mine çiçeğinin günde sekiz ila on saat güneş görmesi ve nemli ve drenajı iyi bir toprakta olması gerekir. Ayrıca bitkilerin arasında hava akımı olması için yeteri kadar mesafe olması önemlidir. Mine çiçeği, arı ve kelebek gibi tozlayıcı böcekleri kendine çektiği için bahçede bakmak için ideal bir çiçektir. Ancak bitkiye yeteri kadar güneş ışığı sağlamak mümkünse mine çiçeğine iç mekanda bakmak da mümkündür.

Mine çiçeğinin genel özellikleri ve ihtiyaçları şu şekildedir:

Botanik adı: Verbena

Aile: Mine çiçeğigiller (Verbenaceae)

Türü: Tek yıllık, çok yıllık

Olgunlaştığında ulaştığı ölçüler: 20-30 cm yükseklik, 30-40 cm genişlik

Güneş isteği: Tam

Toprak isteği: Nemli, drenajı iyi toprak

Toprak pH’ı: Asidik, nötr

Çiçeklenme dönemi: İlkbahar, yaz, sonbahar

Çiçek rengi: Beyaz, kırmızı, mor, pembe

Kökeni: Avrupa

Toksisite: Bazı türleri hayvanlar için zehirlidir.

İlginizi çekebilir: Melisa Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Mine Çiçeği Nasıl Bakılır?

Mine çiçeği, orta ila hızlı bir büyüme hızına sahip, bahçede kolayca yetişen ve ilk yıllarında dahi bol miktarda çiçek açan bir bitkidir. Mine çiçeği bakmak için sağlanması gereken en önemli koşullar doğrudan güneş ışığı ile drenajı iyi ve nemli bir topraktır. Sıcağa ve kuraklığa tahammül edebilen mine çiçeğini yazın en sıcak dönemlerinde sulayarak bitkinin çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.

Mine çiçeği bakımında dikkat etmeniz gereken noktalar genel olarak şu şekildedir:

Işık ihtiyacı

Mine çiçeğini doğrudan güneş alabileceği bir yere dikmelisiniz. Mine çiçeği günde en az altı saat güneş ışığına ihtiyaç duysa da sekiz ila on saat güneş ışığı daha iyi olacaktır. Mine çiçeğine gölge bir yerde bakmanız halinde çok daha az çiçek açacaktır.

Su ihtiyacı

Mine çiçeği olgunlaştıktan sonra ortalama bir miktarda suya ihtiyaç duysa da kısa süreli kuraklıkları tolere edebilir. Bu nedenle bitkiniz olgunlaşana kadar toprağın her yerinin eşit bir şekilde nemli olmasına dikkat edin. Ancak toprağın çok ıslak olması halinde mantar hastalığı görülebileceği ve bitkiye örümcek akarları gelebileceği için toprağın nemli olmasına ancak ıslak olmamasına özen göstermelisiniz.

Toprak ihtiyacı

Mine çiçeği hafif asidik ila nötr pH’a (5,8 ila 7,2) sahip toprakları sever. Mine çiçeği toprak konusunda genelde seçici olmadığı için toprağın drenajının iyi olması yeterli olacaktır. Bununla birlikte toprakta kil gibi malzemelerin olması, kök çürümesine neden olabileceği için toprağın yapısını hafifletmek adına kompost gibi malzemeler kullanabilirsiniz.

Sıcaklık ve nem ihtiyacı

Mine çiçeği yaz sıcağında ve neminde iyi gelişen bitkilerdir. Hatta çoğu türün sıcaklık, kuraklık ve hastalıklara karşı dayanıklı olacak şekilde geliştirildikleri söylenebilir. Çiçek açmak için yaz sıcağına ihtiyaç duyan mine çiçekleri soğuk havalara karşı hassastır.

Gübre ihtiyacı

Mine çiçeğinin toprağına kompost ekleyerek bitkinizin beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bitkinizin büyümesini desteklemek için ise çok amaçlı bir bahçe gübresi kullanabilirsiniz. Çiçeklenmenin artmasını istiyorsanız fosfor içeriği daha yüksek bir gübre alarak bitkinizi besleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kahve Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Mine Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Mine çiçeğini çoğaltmanın en iyi yolu, gövdeden parçalar keserek çelik yöntemiyle çoğaltmaktır. Bitkinizi çelikle çoğaltmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Keskin bir makas yardımıyla sağlıklı görünen gövdelerin ucundan 10-15 cm’lik bölümler kesin. Kestiğiniz yerin alt kısmındaki yaprakların üçte birini çıkartın. Ardından kestiğiniz ucu köklendirme hormonuna batırın.
 • Küçük saksılara gözenekli saksı karışımı doldurun. Kestiğiniz yerleri saksılara dikin. Saksı karışımının iyice nemlenmesi için dikkatlice sulayın.
 • Saksıları plastik bir poşet ile örtün ve doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık bir yere yerleştirin. Kesimleri düzenli olarak kontrol edin ve gerektiğinde toprağı sulayın.
 • Birkaç hafta geçtikten sonra gövdeyi hafifçe çekerek köklenmenin başlayıp başlamadığına bakın. Hafif bir direnç hissediyorsanız, kökler gelişiyor demektir. Kökler iyice geliştikten sonra bitkinizi isterseniz bahçeye isterseniz de daha büyük bir saksıya transfer edebilirsiniz.

Mine Çiçeği Nasıl Canlandırılır?

Mine çiçeği dayanıklı bir bitki olsa da bazen sulamanın az olması, aşırı sıcaklık, besin bakımından yetersiz toprak, böcekler ve hastalıklar nedeniyle cansızlaşabilir. Bitkinizi canlandırmak için sorunu tespit etmeniz ve doğru adımları atmanız çok önemlidir.

Mine çiçeğinizi canlandırmak için öncelikle sağlığını değerlendirmeniz gerekir. Bunun için yapraklarda solma ya da sararma varsa toprakta çatlama belirtilerine bakabilirsiniz. Toprağın aşırı nemli ve ıslak olması halinde ise kök çürümesinden şüphelenebilirsiniz.

Sorunun nedeni toprağın çok kuru olmasıysa bitkinizi iyice sulamalısınız. Toprak çok ıslaksa bitkinizi yeni ve drenajı iyi bir toprağa dikmelisiniz. Bitkinizi az veya aşırı sulamamaya dikkat etmelisiniz.

Bitkinin cansızlaşmasının nedeni sulama değilse zararlılar ve hastalıklar bakımından kontrol etmelisiniz. Bitkide herhangi bir haşere fark ederseniz, böcek ilacı veya doğal solüsyonlar kullanabilirsiniz. Hastalık söz konusuysa ne tür bir hastalık olduğunu anlamalı ve buna göre ilaç kullanmalısınız. Ayrıca hastalıktan etkilenen kısımları keserek hastalığın yayılmasını engellemelisiniz.

Mine çiçeğinizi canlandırmak için genel olarak şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Bitkinizin aydınlık ve dolaylı güneş ışığı alan bir yerde olmasına dikkat edin.
 • Düzenli sulama yapın. Sulamalar arasında toprağın hafifçe kurumasına izin verin.
 • Bitkinizi büyüme dönemi boyunca dengeli bir gübre ile her 3-4 haftada bir gübreleyin.
 • Aşırı büyüyen bitkileri ilkbaharda budayın ve solmuş çiçekleri koparın.
 • Bitkinizi zararlılara karşı düzenli olarak inceleyin ve örümcek akarları gibi zararlılar varsa böcek ilacı kullanın.

Mine Çiçeği Tohumu Nasıl Ekilir?

Mine çiçeği tohumlarını ilkbaharda iç mekanda ekebilir ve don tehlikesi geçtikten sonra bahçeye transfer ederek yetiştirebilirsiniz. Mine çiçeği tohumlarını ekmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Tohumları saksı karışımına ekin, üstüne bastırın, ancak toprakla örtmeyin.
 • Tohumların nemli kalmasını sağlayın. Saksıların üzerine şeffaf bir poşet geçirin.
 • Tohumların çimlenmesi için iki ila dört hafta bekleyin. Bu süreçte saksıların sıcak ve aydınlık bir yerde olduklarından emin olun.
 • Yapraklar gelişmeye başladıktan ve don tehlikesi geçtikten sonra bitkilerinizi bahçeye veya daha büyük saksılara transfer edin.

İlginizi çekebilir:

Latin Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Kurdele Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalı?

Hosta Çiçeği Bakımı

Gardenya Çiçeği Bakım Kılavuzu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!