Mindfulness ve yazı, farkındalığınızı geliştirmenize nasıl yardımcı olur?

Düşüncelerinizi sansürlemeden günlük yazarken kaleminizden ne aktığını okumak aydınlatıcı olabilir. Sadece kaleminizi kağıdın üzerinde hareket ettirme eylemi, sizi tam burada olan, ana getiren meditatif bir eylem haline gelir. Dikkatinizi sayfaya yönlendirirsiniz, zihninizi açarsınız ve sayfada neler olduğunu görerek görünmeyeni görünür kılarsınız.

Günde ister beş dakika ister 60 dakika yazıyor olun, günlük tutmak, düşüncelerinizi, alışkanlıklarınızı, güçlü yönlerinizi ve dünyayı yorumlama yollarınızı ortaya çıkararak bakış açısı kazanmanıza ve öz farkındalığınızı derinleştirmenize yardımcı olur. Bu nedenle bilinç akışınızın yargılama korkusu olmadan akmasına izin verin.

Günlük tutmanın, öz farkındalık, içgörü ve netlik için mükemmel bir uygulama olsa da, değişim, belirsizlik zamanlarında gezinmek ve zor duygularla başa çıkmak için de muazzam bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Texas Üniversitesi’nde profesör olan James Pennebaker, yazma aktivitesi hakkında onlarca yılda çok sayıda çalışma yürütmüştür. Haftada üç gün, 20 dakika duyguları hakkında yazan kişilerin fiziksel ve zihinsel sağlıklarında gözle görülür bir iyileşme yaşadıklarını keşfetmiştir.

Katılımcılar yazma seansından sonraki aylarda, daha mutlu, daha az depresif ve daha az endişeli olduklarını belirtmişlerdir. Aynı zamanda katılımcılarda yazma seanslarından sonraki aylarda daha düşük kan basıncı, gelişmiş bağışıklık fonksiyonu ve daha az doktor ziyareti oldu gözlenmiştir. Hayatları hakkında ise daha iyi ilişkiler, gelişmiş hafıza ve işte daha fazla başarı bildirmişlerdir.
Dallas’taki bir mühendislik şirketinde günlük yazma rutinleri uygulandığında ise sonuç olmuştur.

Hiçbir şey yazmayan gruplardaki akranlarıyla karşılaştırıldığında, günlük tutan grup üyelerinin, olmayanlara göre işe girme olasılığını üç kat daha fazla olduğu görülmüştür. Günlük tutmak, farkındalık kapasitenizi geliştirir. Farkındalığınız geliştikçe de olaylara daha geniş ve farklı açılardan bakma becerinizi geliştirmiş olursunuz. Bu da hayatınızda yaşadığınız problemlere başka yollardan çözüm bulmanız anlamına da gelmektedir.

Bazen kelimeleri kağıda dökmekte zorlanabilirsiniz. Sadece bilincinizin kağıda akmasına izin verin. Eğer yazmakta zorlanıyorsanız harekete geçmek için şu soruları kullanabilirsiniz:

“Şu anda hayatımda en çok takdir ettiğim şey…”
“… olduğunda en iyi halimdeyim.”
“Beni hayata bağlayan şey…”
“Şu anda gerçekten ihtiyacım olan şey…”
“Mevcut olmama engel olan şey…”
“Eğer korkum olmasaydı, … yapardım.”
“Gerçekleştirmek istediğim eylem için ilk atacağım ilk adım…”

Düzenli olarak günlük tutmak için mindfulness meditasyonunu kullanabilirsiniz. Mindfulness pratiği sonrası yazacağınız meditasyon günlüğünüz farkındalığı ve anlayışı derinleştirmek için en iyi yollardandır. Herhangi bir yargı, eleştiri, beklenti olmadan kendinizi özgürce ifade edin ve sözlerinizi nezaket ve merakla ele alın.

En önemlisi kendiniz için uygun ve sürdürülebilir bir rutin ve format geliştirin ve sabah, gündüz veya gece olmak üzere günde beş dakika ile başlayın.

Dizüstü bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda günlük yazabilirsiniz. Ben tabii ki elle yazmanızı öneririm. El yazısı birincil yazma eylemimiz ve bilincin en kolay aktığı yöntemdir. Ayrıca kaleminizi kağıt üzerinde hareket ettirme eylemi kendi içinde meditatif olabilir, dikkatinizi şimdiye çekerek bedeninizi ve zihninizi senkronize edebilir. Ve ayrıca evet, ben hala kağıt kalem sevenlerdenim.

Başta biraz destek iyi gelebilir. Mindfulness meditasyonu ile birlikte günlük yazımı denemek istersen YouTube kanalıma göz atabilirsin. Sabahları bizimle meditasyona oturmayı deneyebilirsin.

Kaynak:
The Mindful Day, Laurie J. Cameron

İlginizi çekebilir: Anlamlı yaşam yolunda mindfulness: Logoterapi ve mindfulness

Ceylan Ulusoy Mindfulness Eğitmeni
1981 yılında Bursa'da doğdu. Meditasyonla ilk defa 17 yaşında tanıştı. Meditasyon eğitimleri 2004’te bir meditasyon merkezine adım atmasıyla devam etti. Üniversite eğitimi sırasında kendi ... Devam