Mindfulness çalışmaları sınav döneminde öğrencilerin zihinsel sağlığını geliştiriyor

Mindfulness (bilinçli farkındalık) çalışmasının anksiyete ve depresyon gibi zihinsel rahatsızlıkları pozitif yönde etkilediğini gösteren pek çok bilimsel çalışma yapılıyor. Mindfulness pratikleri hayatın farklı alanlarında ve anlarında pek çok fayda sağlıyor. Peki bu pratikler öğrenciler için de faydalı olabilir mi? 

Farkındalık çalışmaları öğrencileri özellikle yüksek stresli oldukları sınav dönemlerinde nasıl etkiliyor?

Bu soruyu netleştirmek için Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, stres ve depresyonun belirtilerini azaltan mindfulness çalışmalarının yüksek stres dönemindeki öğrencilerin dirençlerini artırıp stres seviyelerini azalttığını ortaya koydu.

Araştırma, mindfulness çalışması yapan üniversite öğrencilerinin zorlukları yenme güçlerinin arttığını ve zihinsel sağlıklarını olumlu yönde geliştiğini ortaya koydu. Bu çalışma özellikle, yaz aylarında yapılan bütünleme sınavları sürecinde çok işe yarıyor.

2 gruba ayrılan Cambridge öğrencilerinden bir gruba, 8 haftalık bir mindfulness kursu verildi. Bu eğitim içerisinde meditasyon, farkındalıkla yürümek, farkındalıkla yemek yemek gibi farklı çalışmalar da yer alıyordu. Bu gruptaki öğrenciler günde 15-20 dakika pratik yaptılar.

Farkındalık çalışmalarına hayatlarında yer veren öğrenciler, en zorlu dönemlerde bile stresle başa çıkabiliyor.

600’ün üzerindeki Cambridge öğrencisini kapsayan bu araştırma sonucunda, 8 haftalık bir temel mindfulness eğitiminin, öğrencilerin mental sorunlar yaşamasının önlenmesine yardımcı olabileceği ve öğrencilerin ruh sağlıklarını olumlu yönde desteklediği çıktı. Zihinsel sağlık özellikle son dönemlerde yükseköğretim kurumlarında endişelerin oluşturan bir konu…

The Lancet Public Health’de yayınlanan araştırmaya göre, üniversite öğrencilerinin ilk yılında zihinsel rahatsızlıkların yayılması genel duruma göre daha düşük risk taşısa da, üniversitenin ikinci yılı itibariyle bu risk yükseliyor. Araştırmacılardan Geraldine Dufour, “öğrencilerin zihinsel sağlık servislerine daha fazla talepte bulunmasıyla, farkındalık çalışmalarının öğrencilere yardım edip etmediğini görmek istedik” diyor. Dikkati şimdiki ana getirmeyi amaçlayan ve giderek önemi artan mindfulness çalışmalarının anksiyete ve depresyon belirtilerini de iyi yönde geliştirdiği ortaya kondu. Ancak bu araştırma öğrencilerin zihinsel sağlığı üzerindeki etkileri gösterdiği için büyük önem taşıyor.

Araştırmacılar, farkındalık eğitimine katılanların, yılın en stresli döneminde dahi, düşük stres seviyeleri gösterdiğini paylaşıyor. Ancak farkındalık eğitimine katılmayan diğer gruptaki öğrencilerin akademik yıl ilerledikçe stres seviyelerinde artış görüldü. Araştırmacılardan Profesör Peter Jones ise, farkındalık eğitiminin insanlara giderek artan stresle baş etmede yardımcı olduğunu gösterdiklerini söylüyor.

Kaynaklar:
The Guardian
Daily Mail
The Cambridge Student 

 

İlginizi çekebilir: Mindfulness ile başarıyı yakalama yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!