Mindful seks: Bilinçli farkındalık ile zihni arındırıp cinsel hazzı doruklarda yaşamak

Cinsel birliktelik sırasında, aniden akşam yediğiniz yemeğin ne kadar tuzlu olduğunu, iş yerinde çalışma arkadaşınızla yaşadığınız tartışmayı ya da bu aralar ne kadar kilo aldığınızı düşündüğünüz zamanlar oldu mu? Henüz böyle bir şey deneyimlememiş olsanız bile azımsanmayacak kadar çok sayıda kişi cinsel birliktelik sırasında zihnini dış uyarıcılara kapatmakta zorlanıyor. Hatta bu durum o kadar yaygın ki, psikologlar çoktan buna bir isim verip üzerine çalışmalar yürütmeye başlamış. “Spectatoring” yani “seyirci kalmak” adı verilen bu davranış, cinsel hazzı ve orgazmı doğrudan etkileyen bir düşünce ve davranış şekli.

Cinsel birliktelik sırasında aklınıza başka düşünceler geliyor mu?

Cinsel ilişki sırasında cinsel deneyime tam anlamıyla odaklanmayı engelleyen en yaygın uyarıcılar kişinin fiziksel olarak nasıl göründüğünü düşünmesi ve cinsel performansını değerlendirme çabasına girmesi. Zihin, cinsel birliktelik sırasında başka düşüncelerle meşgul olduğunda yaşanan deneyimden zevk alınması da giderek zorlaşıyor. Bu nedenle cinsel birliktelikten alınan hazzın yüksek olması, zihninizi var olan her şeye kapatıp yalnızca o anı deneyimlemeye odaklanmanızla mümkün.

Günümüzde “zihni her şeye kapatıp ana odaklanmak” denildiğinde akla ilk gelen şey “mindfulness”, yani bilinçli farkındalık. Son zamanlarda kişiler üzerindeki olumlu psikolojik etkileri bilimsel olarak da desteklenmiş olan bilinçli farkındalık uygulamaları kişinin mutluluğunu artırırken depresyon, gerginlik gibi olumsuz duyguların ortaya çıkmasını engelleyerek psikolojik bozuklukların ve hatta kronik rahatsızlıkların önlenmesinde oldukça etkili. Yapılan çalışmalar kişinin iyi olma halinde gözle görülür değişimler yaratan bilinçli farkındalığın cinsel mutluluğu artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bilinçli farkındalık (mindfulness) nedir?

Bilinçli farkındalık (mindfulness) kısaca tamamen içinde bulunduğunuz ana ve yalnızca o anda olan şeylere odaklanmayı, geçmiş ve gelecekle ilgili tüm düşüncelerden uzaklaşmayı amaçlayan bir uygulama. Günlük yaşamda hissettiğimiz duygular ve bedenimizin deneyimleri tutarsızlık içinde hareket ediyor. Örneğin, bir toplantı sırasında masada duran portakallı kekin kokusu size mutluluk vererek o keki yeme ya da koklama isteği uyandırsa da o an odaklanmanız gereken şey toplantıda konuşulanları not almak ya da oturduğunuz yerden karşınızdaki kişiyi dikkatle dinlemek olduğu için duyularınızı ve duygularınızı kontrol altında tutmak durumunda kalabiliyorsunuz. Bilinçli farkındalık ise zihnin, bedenin ve duyguların bir araya gelerek aynı şeye odaklanması, aynı amaca hizmet etmesi demek. Yani o keki koklayarak, tadına odaklanarak o an dünyada o kekten başka hiçbir şey olmadığı algısının oluşması, bir meditasyon hali.

Yalnızca cinsellik sırasında ana odaklanmaya ve zihninizdeki düşüncelerden kurtulmaya çalışmak yerine bunu tüm hayatınıza da uygulayabilirsiniz.

Cinselliğe geri dönecek olursak, bedenin yoğun olarak uyarıldığı cinsel deneyim sırasında zihninizin cevaplamanız gereken bir e-mailde olması yaşadığınız deneyime tam olarak odaklanmanıza engel olabilecek bir faktör. Ancak bilinçli farkındalığı kazanmak, yani bedeni ve zihni aynı zeminde buluşturabilmek yoğun bir çalışma ve pratik gerektiriyor.

Cinsel birliktelik sırasında zihninizi meşgul eden düşüncelerden nasıl kurtulabilirsiniz?

Cinsel paylaşım sırasında zihninizde dönüp duran ve sizi yaşadığınız deneyime tam olarak odaklanmaktan alıkoyan düşüncelerle başa çıkmanın birçok farklı yolu var. Bunlardan biri kendinize müdahale ederek o anda olmaya odaklanmak için komut vermeniz. Derin bir nefes alarak kendinize “ana dön, odaklan” gibi bir kelime belirleyip “andan” çıktığınızı hissettiğinizde içinizden bu kelimeyi söyleyerek kendinizi ana geri getirmeyi deneyebilirsiniz. Yine de böyle zamanlarda zihninizin başka şeylerle meşgul olduğunu düşünmek, buna gereğinden fazla odaklanmak ve kendinizi bu deneyim yüzünden yargılamak tersi bir etki de yaratabilir. Bu nedenle kendinizi zorlamadan, düşüncelerinize çok anlam yüklemeden ve düşünerek daha da derinlere inmeden kendinizi ana geri getirmeye dikkat edin. Derin nefesler alıp vermek ve nefesinize odaklanmak size olduğunuz ana geri dönmeniz konusunda en yardımcı olabilecek tekniktir. Cinsel birliktelik sırasında beden hareketlerinizi nefes alış verişlerinizle senkronize etmek de ana geri dönmenizi sağlayacaktır. Yalnızca bedeninizi dinleyin ve bedeninizde yaşanan değişimlere ve uyarıcılara odaklanın.

Bilinçli farkındalıkla yaşanan cinsel deneyimde bile zihninizi meşgul eden tüm düşüncelerden tam anlamıyla arınabilmeniz mümkün değil. Zaten amaç bu düşüncelerden tamamıyla kurtulmak da değil. Önemli olan sizin bu düşüncelerin farkında olmanız ve bu düşüncelere derin anlamlar yüklemeden, sizi esir etmelerine izin vermeden sonlanmasına yardımcı olmak ve düşüncelerinizden çok bedeninizin size söylediklerine kulak vermek.

Bilinçli farkındalık zamanla öğrenilen ve zor zamanlarda kullanılan yardımcı bir teknik olmanın da ötesinde yaşam stilinize entegre olması gereken bir sağlıklı yaşam uygulaması. Bu nedenle yalnızca cinsellik sırasında ana odaklanmaya ve zihninizdeki düşüncelerden kurtulmaya çalışmak yerine iş yaşamından arkadaşlarınızla olan ilişkilerinize kadar hayatınızın her alanında bilinçli farkındalıkla hareket etmeye çalışırsanız zamanla cinsel yaşamınızda deneyimlediğiniz pozitif değişimler de kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Kaynaklar:
Headspace
Mindful
Psychology Today

 

İlginizi çekebilir: Hem cinsel hayatınızı hareketlendirecek hem de enerji seviyenizi artıracak bir diyet

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!