Mindful eating ile kilo verme: Farkındalık gücünü keşfedin

Kilo verme yolculuğunda birçok insan çeşitli diyetler dener ve kısa vadeli başarılardan sonra tekrar eski kilolarına döner. Bu döngüyü kırmak ve kalıcı bir şekilde kilo vermek için bilinçli beslenme (mindful eating) anahtar olabilir. Ama burada birçok kişiyi yanılgıya götüren yine  kilo vermeye odaklanarak mindful eating çalışmaya başlamaktır.

Mindful eating yeni bir diyet sistemi ya da kilo verme odaklı bir yaklaşım değil, aslında bir farkındalık uygulaması.

Farkındalıkla beslenme (mindful eating), yemek yediğinizin, neden yediğinizin farkında olmak, bedeninizi dinlemeyi öğrenmek, açlık, tokluk ipuçlarını izlemeyi öğrenmek, yemeğin keyfini gerçekten çıkarmakla ilgilidir. Bu yaklaşım, duygusal açlık ve bedensel açlık arasındaki farkı ayırt etmenize, porsiyon kontrolünü öğrenmenize ve daha sağlıklı seçimler yapmanıza yardımcı olur.

Aynı zamanda stresi azaltmaya, genel sağlığınızı iyileştirmeye ve yemekle olan ilişkinizi daha sağlıklı hale getirmeye yardımcı olabilir.

Başlarken;

  • Küçük adımlarla başlayın. Bir anda tüm beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışmak yerine, ilk 1 hafta her yediğinizin ilk 5 lokmasını farkındalıkla yemeye gayret edin, süreyi yavaş yavaş artırın.
  •  Kendinize karşı nazik olun. Kendinizi vakit ayırmadığınız ya da bahaneler bulduğunuz için eleştirmek yerine, bu düşüncelerinizin farkına varın ve yola devam edin.
  • Destek alın. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek alın veya bir mindful eating uzmanıyla konuşun.

Mindful eating’in beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmekte nasıl kullanabilirsiniz?

  • Anın tadını çıkarın: Telefonunuzu kapatın, televizyonu kapatın. Yiyeceğinizin görsellerine, kokularına, dokularına ve tatlarına odaklanın.
  • Vücudunuzu dinleyin: Gerçekten aç olduğunuzda yiyin ve rahatça doyduğunuzda durun. Karnınızın guruldadığı, başınızın döndüğü gibi açlık sinyallerinizi fark edin ve onlara saygı duyun.
  • Her lokmayı değerlendirin: Yavaşça çiğneyin, tat tomurcuklarınızın lezzetlerle dans etmesine izin verin.

Farkındalıkla yeme kilo vermeye nasıl yardımcı olur? (Hedefiniz bu olmasa bile!)

Yiyeceğinizle bilinçli bir şekilde bağlantı kurarak yemek, dolaylı yönden kilo yönetiminizi de etkiliyor. Hepimiz strese girdiğimizde cipslere, tatlılara elimizi uzatmışızdır. Televizyon izlerken farkında olmadan atıştırmak da hepimizin çokça yaptığı bir davranış.  Farkındalık burada devreye girer ve gerçek açlık ile duygusal tetikleyicileri ayırt etmeye yardımcı olur.

Bunu yanında mindful eating egzersizi ile; yavaşlayarak, yemeğinizin tamamının keyfini çıkardığınızda, vücudunuzun tokluk sinyallerine daha fazla uyum sağlarsınız. Bu da doğal olarak daha küçük porsiyonlarla doygunluk hissine yol açar. Kendinize yeter demden kendiliğinden gelen tatmin hissi daha az yemenize, bunun sonucu olarak kilo kaybına neden olur.

Unutmayın: Mindful yeme, tartıda belirli bir sayıya ulaşmakla ilgili değildir. Yiyeceklerle barışık ve dengeli bir ilişki geliştirmekle ilgilidir. Bonus mu? Bu şekilde belki de hiç fark etmeden, fazlalık kilolarınızdan da kurtulursunuz.

Öyleyse, bir dahaki sefere yemeğe oturduğunuzda derin bir nefes alın, dikkat dağıtıcı unsurlarınızı bir kenara bırakın ve yemeğinizle gerçekten bağlantı kurun. Vücudunuz ve zihniniz üzerinde ne kadar olumlu bir etkiye sahip olduğunu şaşırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 8 Mart’ta bedenimizi sevmeyi de kutlayalım!

Ceylan Ulusoy Mindfulness Eğitmeni
1981 yılında Bursa'da doğdu. Meditasyonla ilk defa 17 yaşında tanıştı. Meditasyon eğitimleri 2004’te bir meditasyon merkezine adım atmasıyla devam etti. Üniversite eğitimi sırasında kendi ... Devam