Migreni tetikleyen 10 besin ve migren tedavisi

Günümüzde en yaygın hastalıklardan birisi de migrendir ve maalesef yediklerimiz ve içtiklerimiz de dahil olmak üzere pek çok şey migren atağını tetikleyebilir. Migren Araştırma Vakfı’na göre, migreni tetikleyen yiyecekler ancak diğer tetikleyicilerle birleştiğinde migreni tetikleyebilir. Ancak bu kombinasyonlar genel olarak son derece bireyseldir ve araştırmayı zorlaştırır. Evrensel bir migren tetikleyicisi diye bir şey olmasa da migren ataklarına neden olabilecek veya katkıda bulunabilecek bazı yaygın tetikleyiciler vardır.

1. Kafein

Çok fazla kafein tüketimi migreni tetikleyici olabilir. Ancak Amerikan Migren Vakfı’na göre kafein aslında çok ılımlı miktarda kullanıldığında  yaklaşan migren ataklarını durdurmaya yardımcı olabilir. Ayrıca ara sıra kullanıldığında baş ağrısını hafifletebilir. Kafein içeren yiyecek ve içecekler şunları içerir:

 • Kahve
 • Çay
 • Çikolata

2. Yapay tatlandırıcılar

Birçok işlenmiş gıda, yapay tatlandırıcı içerir. Bunlar, tatlılık katmak için yiyecek ve içeceklere eklenen şeker alternatifleridir. Ancak bu tatlandırıcılar migrene neden olabilir. Özellikle aspartam, migren ataklarını tetiklediği gözlenmiştir.

3. Alkol

Hepimizin tahmin ettiği üzere Alkol de, migreni tetiklediği düşünülen en yaygın ürünlerden biridir. Bir araştırmaya göre, migreni olan katılımcıların %35’inden fazlası alkolün ortak tetikleyicilerinden biri olduğunu bildirdi.

Alkolü tetikleyici olarak bildiren katılımcıların %77’sinden fazlasında özellikle kırmızı şarap tetikleyici olarak bildirilmiştir. Alkol, baş ağrılarının gelişmesinde önemli bir rol oynayan dehidrasyona neden olabilir.

4. Çikolata

Amerikan Migren Vakfı’na göre, çikolatanın alkolden sonra migren ataklarını tetikleyen en yaygın ikinci madde olduğu düşünülüyor. Migren atağı geçiren kişilerin tahmini yüzde 22’sini etkilediğini söylüyorlar.

Çikolata, bazı insanlarda baş ağrısını tetikleyebilen hem kafein hem de beta-feniletilamin içerir.

5. MSG içeren gıdalar

Monosodyum glutamat (MSG), vücudumuzda doğal olarak bulunan bir glutamik asit sodyum tuzudur. MSG belirli gıdalarda daha çok gıda katkı maddesi olarak bulunur. Tüketimi güvenli kabul edilir, ancak bazı araştırmacılar bunu migren ataklarıyla ilişkilendirir.

Amerikan Migren Vakfı, migreni olanların yüzde 10 ila 15’inde şiddetli migren ataklarını tetikleyebileceğini belirtiyor. Diğer koruyucular da bazı kişilerde tetikleyici olabilir.

6. Şarküteri etler

Şarküteri etleri, jambon, sosisler dahil olmak üzere tütsülenmiş etlerin tümü, rengi ve tadı koruyan nitrat adı verilen koruyucular içerir. Bu yiyecekler, beyindeki kan damarlarını genişlettiği düşünülen nitrik oksidi kana salabilir. Nitrik oksidin migrene neden olabileceğine veya migrene katkıda bulunabileceğine dair bazı kanıtlar var.

7. Yıllanmış peynirler

Yıllanmış peynirler, tiramin adı verilen bir madde içerir. Bir gıdanın yaşlanması proteinlerin parçalanmasına neden olduğunda oluşur.

Peynir ne kadar uzun süre bekletilir ve yıllanırsa tiramin içeriği o kadar yüksek olacaktır. Tiramin, baş ağrılarını ve migreni tetiklediği söylenen başka bir kimyasaldır. Tiramin içeriği yüksek yaygın peynirler şunları içerir:

 • Beyaz peynir
 • Rokfor
 • Parmesan Peyniri

8. Salamura ve fermente gıdalar

Eski peynirler gibi, salamura edilmiş ve fermente edilmiş gıdalar da yüksek miktarda tiramin içerebilir. Bu yiyecekler şunları içerir:

 • Turşu
 • Kefir
 • Kombucha (alkol içeriği de olabilir)
 • Pancar turşusu

9. Dondurulmuş gıdalar

Dondurulmuş yiyecekler ve içecekler, şiddetli, bıçak saplanır gibi ağrıları tetikleyebilir. Hızlı bir şekilde soğuk yiyecekler yerseniz, egzersiz yaptıktan sonra veya aşırı ısındığınızda migren ataklarına dönüşen baş ağrıları yaşamanız muhtemeldir.

10. Tuzlu yiyecekler

Tuzlu yiyecekler özellikle zararlı koruyucular içerebilen tuzlu işlenmiş yiyecekler, bazı insanlarda migreni tetikleyebilir. Yüksek düzeyde sodyum tüketmek kan basıncını artırabilir, baş ağrılarına veya migren ataklarına neden olabilir.

Migren tedavisi

Migren tedavisi, reçeteli ve reçetesiz (OTC) ilaçlar ile alternatif ilaçların bir kombinasyonunu içerebilir.

Ara sıra baş ağrısı veya migren ağrısı için, ağrıyı hafifletmek için Excedrin Migren gibi OTC ilaçları alabilirsiniz. Doktorunuz ayrıca ağrıyı azaltmak için triptan ilaçları reçete edebilir.

Düzenli migren atakları yaşıyorsanız, doktorunuz muhtemelen önleyici ilaçlar yazacaktır. Bunlar, kan basıncını düşürebilen ve migren ataklarını azaltabilen beta blokerlerı içerebilir. Antidepresanlar bazen depresyonu olmayanlarda bile migren semptomlarını önlemek için reçete edilir.

Bazı alternatif ilaçların migren tedavisine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var. Bunlar:

 • Migren ataklarının sıklığını azaltabilecek masaj terapisi
 • Migren ataklarını önlemeye yardımcı olabilecek B2 vitamini (riboflavin)
 • Magnezyum takviyeleri

Migren atakları ağrılı olabilir ve hayatınızı ciddi manada kesintiye uğratabilir. Neyse ki, bunları önlemenize yardımcı olabilecek bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve benimsemeniz gereken alışkanlıklar var. Bunlar:

 • Düzenli yemek yemek ve asla öğün atlamamak
 • Kafein alımını sınırlamak
 • Düzenli uyumak
 • Yoga, mindfulness veya meditasyon deneyerek hayatınızdaki stresi azaltmak
 • Parlak ışıklara veya doğrudan güneş ışığına baktığınız süreyi sınırlamak, her ikisi de duyusal migrene neden olabilir
 • Televizyon, bilgisayar ve diğer ekranlardan sık sık “ekran molaları” almak
 • Baş ağrısını tetikleyebilecek herhangi bir gıda alerjisini veya intoleransını belirlemenize yardımcı olacak bir eliminasyon diyeti denemek

İlginizi çekebilir: Stresle mücadelede en faydalı vitamin ve mineraller

Hanife Kara Diyetisyen
Diyetisyen Hanife Kara, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Üniversitede aldığı eğitim süresince birçok kamu ve özel sağlık kuruluşunda uzun ... Devam