Mide ağrısına ne iyi gelir? Nasıl geçer, ev çözümleri nelerdir?

Zaman zaman mide ağrısı yaşayan kişilerin en fazla merak ettiği şey, mide ağrısına ne iyi gelir, sorusu. Mide ağrıları öylesine yaygın ki, herkes bunu yaşamının bir noktasında muhtemelen yaşayabilir. Yemek yedikten veya bir şeyler içtikten sonra ortaya çıkan hazımsızlık ve mide ağrısı, genelde endişelenecek bir durum değildir. Elbette bu, kıvrandıran mide ağrısı, uykudan uyandıran mide ağrısı gibi sürekli devam eden veya aniden şiddetli bir biçimde ortaya çıkan bir durumsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.

Mide ağrısına yol açan midede hazımsızlığın yaygın belirtileri ise şunlardır:

 • Mide ekşimesi
 • Mide bulantısı
 • Şişkinlik
 • Gaz
 • Geğirme, bazen acı veya kötü tat veren sıvının ağıza gelmesi
 • Kötü kokulu veya ekşi nefes
 • Hıçkırık veya öksürük

Midede hazımsızlığın pek çok farklı nedeni olabilir. Bu durum bazen kötü beslenme alışkanlıklarından, üşütmeden kaynaklanabileceği gibi bazen sadece strese bağlı olarak da gelişebilir. Peki stres kaynaklı mide ağrısına ne iyi gelir? Eğer mide ağrınızın altında ilaçla tedavi edilmesi gereken tıbbi bir durum yatmıyorsa bazı ev çözümleri ile ağrıyı ortadan kaldırmanız mümkün. Mide ağrısına iyi gelen şeyler neler? Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler, mide ağrısına iyi gelen çaylar var mı? İşte bu sorulara cevap niteliğinde, mide ağrısına iyi gelebilecek bazı doğal çözümler.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Mide ağrısına ne iyi gelir?

İşte mide ağrısına karşı alabileceğiniz önlemlerden bazıları.

Su içmek

Mide ağrısına ne iyi gelir sorusunun belki de en basit yanıtı su tüketimi. Vücudunuzun yiyecek ve içeceklerdeki besinleri verimli bir şekilde sindirmesi ve emmesi için suya ihtiyacı var. Susuz kalmak sindirimi daha zor hale getirir, bu da mide rahatsızlığı olasılığını artırır. Bunu önlemek için yaklaşık olarak günde 2- 2,5 litre su tükettiğinizden emin olmalısınız. Özellikle sindirim sorunları yaşayan kişiler için su tüketimi daha önemli. Kusma ve ishal gibi sindirim problemleri, çok hızlı bir şekilde dehidrasyona neden olabilir, bu semptomları olan kişiler yeteri kadar su içmeye özen göstermeli.

Yatmaktan kaçınmak

Vücut yatay konumdayken midedeki asidin geriye ve yukarıya doğru hareket etmesi daha olasıdır, bu da mide ekşimesine neden olabilir. Mide ağrısı yaşayan kişiler, geçene kadar en az birkaç saat yatmaktan kaçınmalıdır. Yatması gereken biri, ideal olarak 30 derecelik bir açıyla başını, boynunu ve üst göğsünü yastıklarla desteklemelidir.

Ilık bir duş ve sıcak su torbası

Isı, gergin kasları gevşetebilir ve hazımsızlığı hafifletebilir, bu nedenle ılık duş mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca ayaklarınıza sıcak su torbası koymak veya ısı pedleri kullanmak da benzer bir etkiye sahip olabilir.

Sigara ve alkolden uzak durmak

Sigara içmek boğazı tahriş edebilir ve mide rahatsızlığı olasılığını artırabilir. Bir toksin olarak alkolün sindirimi de zordur ve karaciğere, mide zarına zarar verebilir. Bu yüzden mide ağrısı yaşayan kişiler kendilerini daha iyi hissedene kadar sigara ve alkolden uzak durmalıdır.

Sindirimi zor gıdalardan kaçınmak

Bazı yiyeceklerin sindirimi diğerlerinden daha zordur, bu da mide rahatsızlığı riskini artırır. Mide ağrısı yaşayan herkes kızarmış veya yağlı, ağır veya kremsi, tuzlu veya işlenmiş gıdalardan kaçınarak mide ağrısı oluşumunun önüne geçebilir.

Mide ağrısına bitkisel çözüm: Mide ağrısına iyi gelen çaylar

Mide ağrısına aslında mutfağınızda her zaman bulunan birkaç bitkisel kaynakla (eğer özel bir sağlık durumunuz veya alerjiniz yoksa) çözüm bulabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte onlardan bazıları.

Nane

Mide ağrısına bitkisel çözüm noktasında ilk önerilenlerin arasında nane yer almakta. Nane nefes tatlandırıcı özelliğine ek olarak aşağıdakilere yardımcı olabilir:

 • Kusma ve ishali önleme
 • Bağırsaklardaki kas spazmlarını azaltma
 • Ağrıyı giderme

Nanenin bu özelliklerinden yararlanmak için çiğ veya pişmiş şekilde tüketebilirsiniz. Geleneksel olarak, nane çayı mide ağrısına iyi gelen çaylar ve mide ağrısına iyi gelen içecekler arasında gösterilir. Nane yapraklarını toz haline getirmek veya suyunu sıkmak ve diğer çaylar, içecekler veya yiyeceklerle karıştırmak da mümkündür. Nane şekerlerini emmek de mide ağrısını ve rahatsızlığını azaltmanın başka bir yolu olabilir.

Zencefil

Mide ağrısına ne iyi gelir? Zencefil, konu mide rahatsızlıkları ve hazımsızlık olduğunda bu soruya karşı akla gelebilecek doğal çözümlerden biri. Öyle ki mide ağrısına bitkisel çözüm şeklinde nitelendiriliyor. Zencefil, mide kasılmalarını hızlandırmaya yardımcı olabilecek gingerol ve shogaol adı verilen kimyasallar içerir. Bu, hazımsızlığa neden olan yiyecekleri midede daha hızlı hareket ettirebilir. Zencefildeki kimyasallar ayrıca bulantı, kusma ve ishali azaltmaya da yardımcı olabilir.

Mide ağrısı yaşayan kişiler yemeklerine toz zencefil eklemeyi veya mide ağrısına iyi gelen çaylar arasında gösterilen zencefili bu şekilde içmeyi deneyebilir.

Tarçın

Tarçın, sindirimi kolaylaştırmaya ve sindirim sisteminde hasar riskini azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç antioksidan içerir. Tarçındaki diğer yararlı maddeler ise gaz, şişkinlik ve krampları azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca mide ekşimesi ve hazımsızlığı azaltmak için mide asiditesini nötralize etmeye de yardımcı olabilirler.

Mide ağrısı yaşayan kişiler yemeklerine 1 çay kaşığı tarçın tozu eklemeyi deneyebilir. Alternatif olarak, çay yapmak için tarçını kaynar suyla karıştırmayı deneyebilirler. Bunu günde iki veya üç kez yapmak hazımsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kimyon

Evde mide ağrısına ne iyi gelir? Sevilen baharat kimyon da mide sağlığına faydalarıyla dikkat çekiyor. Kimyon, aşağıdaki durumlara yardımcı olabilecek aktif maddeler içerir:

 • Hazımsızlığı ve aşırı mide asitlerini azaltma
 • Azalan gaz
 • Bağırsak iltihabını azaltma
 • Antimikrobiyal olarak hareket etme

Mide ağrısı yaşayan kişiler yemeklerine 1 veya 2 çay kaşığı öğütülmüş veya toz kimyon karıştırmayı deneyebilir. Alternatif olarak, çay yapmak için kaynar suya birkaç çay kaşığı kimyon tozu da ekleyebilirler.

Fesleğen

Fesleğen gazı azaltabilecek, iştahı artırabilecek, krampları hafifletebilecek ve genel sindirimi iyileştirebilecek maddeler içerir. Ayrıca midedeki asit miktarını azaltmaya yardımcı olabilecek öjenol isimli bir madde de içerir.

Tüm bu özellikleri sebebiyle, mide ağrısı yaşayan bir kişi, semptomları azalıncaya kadar yemeklerine 1 veya 2 çay kaşığı kuru fesleğen yaprağı veya birkaç taze fesleğen yaprağı eklemeyi deneyebilir. Daha hızlı sonuçlar için yarım çay kaşığı kuru fesleğeni veya birkaç taze yaprağı, kaynamış su ile karıştırıp çay olarak da içebilirsiniz.

Limon suyu, karbonat ve su

Bu karışım mide ağrısına karşı bir ev çözümü olarak biliniyor. Çünkü gaz ve hazımsızlığı azaltmaya yardımcı olabilecek karbonik asit üretir. Ayrıca karaciğer sekresyonunu ve bağırsak hareketliliğini iyileştirebilir. Misket limonu veya limon suyundaki asitlik ve diğer besinler, safra asitlerini nötralize ederken ve midedeki asitliği azaltırken yağları ve alkolü sindirmeye ve emmeye yardımcı olabilir. Mide ağrısına iyi gelebileceği düşünülen tarif için kullanılan malzeme oranları genellikle şu şekildedir:

 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 su bardağı su

Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler

Peki, mide ağrısını önlemek ve hafifletmek için ne yemeli? İşte cevaplar:

BRAT diyeti

BRAT diyeti, mide ağrısına ne iyi gelir dendiğinde karşınıza çıkmış olması muhtemel bir tabir. BRAT diyetinin genelde ishal, kusma gibi sindirim problemleri yaşayan çocuklara önerilen bir beslenme şekli olduğunu söyleyebiliriz. Anlamı ise muz, pirinç, elma püresi ve tost. Bu yiyeceklerin tamamı nişastalı, bu nedenle yiyecekleri birbirine bağlamaya yardımcı olabilirler. Bu da kişinin tuvalete çıkma sıklığını azaltarak ishalini hafifletmeye yardımcı olabilir.

BRAT diyetindeki yiyecekler yumuşak oldukları için mideyi, boğazı veya bağırsakları tahriş eden maddeler içermezler. Bu nedenle, mide ağrısını da yatıştırabilirler. Ayrıca çoğu potasyum ve magnezyum gibi besinler açısından da yüksektir.

İncir

Mide ağrısına ne iyi gelir sorusuna karşılık olabilecek ve mide ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında gösterilen besinlerden biri de incir. İncir, kabızlığı hafifletmek ve sağlıklı bağırsak hareketlerini teşvik etmek için müshil görevi görebilecek maddeler ve hazımsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek bileşikler içerir. Mide ağrısı yaşayan kişiler, semptomları düzelene kadar günde birkaç kez incir yemeyi deneyebilirler. Alternatif olarak, çay yapmak için 1 veya 2 çay kaşığı incir yaprağı da demleyebilirler.

Ancak mide ağrısına ishal de eşlik ediyorsa incir tüketmekten kaçınılmalıdır.

Karanfil

Karanfil, midedeki gazı azaltmaya ve mide salgılarını artırmaya yardımcı olabilecek maddeler içerir. Bu, basıncı ve krampları azaltabilecek yavaş sindirimi hızlandırabilir. Karanfil ayrıca bulantı ve kusmayı azaltmaya da yardımcı olabilir.

Mide ağrınız varsa yatmadan önce, 1 veya 2 çay kaşığı toz karanfil ile 1 çay kaşığı balı karıştırmayı deneyebilirsiniz.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Kaynak: medicalnewstoday

İlginizi çekebilir: Hazmı kolaylaştıran besinler: Sindirim sağlığına dost 14 yiyecek

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!