Meyve şaraplarının ve tarihin kilit lokasyonu: Şirince gezi rehberi

Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı çok samimi bir mahalle olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz senelerde popülaritesi iyice artan Şirince, 21 Aralık 2012 tarihinde neredeyse herkesin zihnine ismini kazıdı! Maya takvimine göre bu tarihte kıyamet kopacaktı ve kıyametin gerçekleşmeyeceği tek yer Şirince’ydi. Ayrıca, Yunan romancı ve gazeteci Dido Sotiriou’nin eserlerinden Sabahattin Ali’nin öykülerine kadar pek çok eserde de bu mahalleden bahsediliyor. Anlayacağınız, Şirince küçük olduğu kadar büyük bir yer taşıyor zihinlerde ve kalplerde.

Milattan önce 5. yüzyılda kurulmuş olan bu mahallenin asıl ismi Kırkınca’ydı. Bu ismin bu mahallenin kuruluşuna dahil olan 40 köleden geldiği çeşitli kaynaklarda belirtiliyor. Zaman geçtikçe Kırkınca ismi Kirkice ve Kirkince oluyor. En sonunda, bu mahalleye yerleşen insanlar oturdukları yerin güzelliğini diğer insanlardan saklamak için buraya Çirkince demeye başlıyorlar. Cumhuriyet’in ilanından sonra dönemin İzmir valisi olan Kazım Dirik ise bu mahallenin adını Şirince olarak güncelliyor.

Eğer bu yıl Şirinceli bir gezi planı hazırlamaktaysanız şu an doğru yerdesiniz! Bu yazımızda, eski Rum evleriyle, meyveli şarap kokularıyla ve çeşitli eğlenceleriyle dikkat çeken Şirince’yi sizler için kaleme aldık.

Şirince’ye nasıl ve ne zaman gidilir?

Şirince’deki konaklama yerlerinin çoğu şömine içerdiği için bu mahallenin kıştan yaza kadar her mevsim ziyarete açık olduğunu belirtebiliriz. Bizlere kalırsa kışın soğuğunda ve yazın sıcağında Şirince’yi köşe bucak keşfetmek biraz zorlayacağı için sonbahar veya ilkbaharda burayı ziyaret etmelisiniz.

İzmir’in Selçuk ilçesinden Şirince’ye giden dolmuşlar bulunuyor ve bu araçlarla bu mahalleye kolayca ulaşabilirsiniz. Selçuk dolmuşlarına ek olarak, kendi arabanızla da Şirince’ye varabilirsiniz fakat yollara biraz dikkat etmeniz gerekiyor. Bu mahallenin neredeyse tamamı Arnavut kaldırımı ve bu yollarda araba sürerken normalden çok daha özenli olmalısınız. Ayrıca, Şirince’nin yollarının büyük araçlar için biraz dar olduğunu da belirtmek istiyoruz. Şirince’nin içine girdiğiniz zaman ise farklı yerlerde aracınızı park edebileceğiniz otoparkların olduğunu fark edeceksiniz. Kısacası, Şirince geziniz esnasında park yeri için telaşlanmanıza gerek yok.

Şirince’de görülmesi gereken yerler

Mükemmel bir dağ manzarasını izleme fırsatı yakalayabileceğiniz Şirince’de görmeniz ve şarap tadımı yapıp yemek yemeniz gereken pek çok yer bulunuyor. Gelin, bu yerlerinden bizim radarımıza takılanları şimdi birlikte inceleyelim!

Aziz John Baptist Kilisesi

Kaynak: kulturenvanteri

Eğer tarihi ve dini mekanları gezerek kültürlenmekten hoşlanıyorsanız Şirince’deki ilk durağınız 1800’lü yıllarda inşa edilen St. John Baptist Kilisesi olabilir. Şirince’yi tepeden inceleyebileceğiniz bu lokasyon, tarihi yoğunluğu ve göz kamaştırıcı mimarisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca, bu ufak kilisenin bahçesinde bulunan dilek havuzuna bozuk para atıp dilek dileyebilirsiniz ve sevdiklerinizle keyif kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Nesin Matematik Köyü

Bir eğitim neferi olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka Nesin Matematik Köyü’ne uğramalısınız. Matematiği kucaklayan bu yer, bir eğitim ve araştırma kurumu olarak biliniyor. Şirince’nin merkezine 1 kilometrelik uzaklıkta olan bu lokasyon, 2007’de matematikçi Ali Nesin ve yazar Sevan Nişanyan tarafından kuruldu.

Aziz Dimitrios Kilisesi

Kaynak: kulturenvanteri

Aziz John Baptist Kilisesi’ne yakın bir yerde bulunan Aziz Dimitrios Kilisesi, 19. yüzyıldan kalma bir kilise olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli yenileme çalışmalarıyla günümüzdeki haline getirilen bu kilisenin çevresinde bir şeyler atıştırabileceğiniz mekanlar bulunuyor. Bu kilisenin bir de uzun saatler boyunca kendisini izletecek bir manzarası bulunduğunu da belirtmek istiyoruz.

La Kavala Restaurant

Canlı müzik dinleyerek Şirince’nin imza yemeklerini tatmak istiyorsanız La Kavala tam size göre! Bu restaurantta kavunludan karadutluya kadar pek çok meyve şarabının tadına bakabilirsiniz. Ayrıca, La Kavala’nın kabak çiçeği dolmasını da mutlaka yemelisiniz. La Kavala’nın etrafında bulunan butikleri ve bijuterileri gezerek hem sevdiklerinize güzel hediyeler alabilirsiniz hem de tarzınızı etnikleştirebilirsiniz.

Artemis Restaurant

Gözlemelerden tavuk yemeklerine kadar pek çok seçeneği menüsünde barındıran Artemis Restaurant da tercih edebileceğiniz yemek mekanları arasında bulunuyor. Çeşit çeşit yemeklere ek olarak, Artemis’te kumda kahvenin tadına bakabilirsiniz. Kumda yapılan kahveyi içtiğiniz zaman evde yaptığınız Türk kahvesinin tadını unutmak isteyebileceğinizi vurgulamalıyız!

Eğer sakin bir tatil ve kültürel bir gezi geçirmek istiyorsanız Şirince’yi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Bu mahallenin gece hayatı çok yoğun olmadığı için kafanızı dinleyerek kendinizle baş başa kalma fırsatını elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Göğe tırmanmaya hazırsanız mutlaka görmeniz gereken Karadeniz Yaylaları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!