Metabolizmanızı hızlandırmak ve dengelemek için hangi besinleri sofranızdan eksik etmemelisiniz?

Kalorisi kişiye özel düzenlenmiş sağlıklı bir beslenme programı, optimum süre ve şiddette yapılan fiziksel aktivite ve yeterli uyku bireylerin sağlıklı bir bedene ve sağlıklı kilo aralığına sahip olmasının birincil şartıdır.

Metabolizma hızlandıran besinler

Peki “Beslenme programınızı uygularken kilo kaybetmenize yardımcı olabilecek hızlandırıcı ve dengeleyiciler nelerdir?” derseniz birlikte inceleyelim…

Yeşil çay

Yeşil çay, içeriğinde bulunan antioksidan özellikli flavanol ve polifenollerin sağlık için potansiyel yararlı olduğu bilinmektedir. Yeşil çayda bulunan en bol kateşin olan epigallocatechin-3-gallate (EGCG) anti-obezite ve anti-diyabetik özellikler de dahil olmak üzere, yeşil çayın sağlığa etkilerinin çoğuna katkıda bulunabilecek önemli bir biyoaktif molekül olduğu gösterilmiştir.

Tarçın

Tarçın (cinnamomum cassia) hem Avrupa, hem Arap ülkelerinde çoğu gıdayı tatlandırmak için kullanılan önemli baharatlardan biridir. Tarçın, antioksidan, anti-obezite, antihiperlipidemik ve antidiyabetik özellikleri nedeniyle halk tıbbında kullanılmaktadır.

Zerdeçal

Zerdeçal, Asya mutfağında gıda aroması ve renklendirme maddesi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, sarı rengi bir polifenolik pigment olan curcumin (diferuloymethane) kaynaklıdır. Zerdeçal bitkisinin, A, E, C vitamini, glutatyon (GSH, GSSG), B1, B3 veB9 vitaminleri bakımından iyi bir kaynak olduğu ve içerdiği zengin fenolik ve flavonoit miktarları dikkate alındığında oldukça güçlü bir antioksidan bitki olduğu yapılan çalışmalarla söylenmektedir.

Yaban mersini

Yaban mersini ılıman iklimlere adapte olmuş üzümsü bir meyve türüdür. Yapılan çalışmalar, yaban mersini tüketiminin kan basıncını düşürdüğünü, diyabet gelişimini engellediğini, yağ birikimini azalttığını, endotel disfonksiyonu ve görmeyi geliştirdiğini ortaya koymuştur.

Paraguay çayı  (Yerba mate)

Orta tropik bir bitki olarak yüksek sıcaklığa ve yağışa ihtiyaç duyan yerba mate çoban püskülügiller familyasından bir bitki türüdür. Yerba bitki, mate kap anlamına gelmektedir. Sağlık açısından özellikleri araştırılan “yerba mate’’nin kilo kaybını hızlandırdığı, yağlanma ve insülin duyarlılığınında yüksek yağlı diyetin zararlı etkilerini azalttığı ve inflamatuar biyobelirteçlerinin azaldığı gözlemlenmiştir.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı, hafif, lezzetli bir beslenme şekli: Akdeniz diyeti

Aslı Akay Diyetisyen
Lisede sayısal eğitiminin ardından Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden onur derecesi ile mezun olmuştur. Üniversitede tezini yeme bozuklukları üzerine hazırlamış ve beslenmede psikoloji ... Devam