Meslek seçiminde elementlerin etkisi ve Çin astrolojisi

Hayatımız boyunca inişli çıkışlı farklı dönemler geçirir, bazı noktalarda önemli kararlar alır ve yolumuza devam ederiz. Bu önemli kavşaklardan biri de çocukların meslek seçimlerinde karşımıza çıkar. Eğer ideal bir dünyada yaşasaydık meslek seçimi, aslında tecrübelerimizle, kişisel kararlarlarımızla belirlenmesi gereken bir konu iken, maalesef sınav sistemlerine, notlara dayalı bu dünyada 12. sınıfın sonunda bir dayatma olarak karşımıza çıkar.

Sözel mi, sayısal mı? Şu sınav mı, bu sınav mı? Hangi dersler? İşte bu noktada çoğu ailede bir araştırma, hafif bir heyecan, biraz kafa karışıklığı, ne yapacağını bilememenin endişesi gibi duygular su yüzüne çıkmaya başlar. Bu çoğu ebeveynin titizlikle, detaylıca üzerinde durduğu bir konudur. Acaba evdeki her geçen gün büyüyüp gelişen, karakteri şekillenen, bizi zaman zaman şaşırtan gencin meslek hayatı ne olacaktır? Hangi konuya daha yatkın, ilgi alanları neler, kendini nasıl ve nerede daha iyi ifade ediyor, hobileri mesleğine dönüşebilir mi, hayatın hangi alanlarında merakı daha yüksek, mesleğini severek mi yapacak, yoksa para kazanma telaşı ile mi, mecbur hissederek mi?

Bunlar gibi binlerce soruyu yaşamaya, düşünmeye başlarız. Onun için en uygunu bulmaya çalışırken bazen kendi hatalarımızdan aldığımız derslerle onu yönlendirmeye başlarız. Ya da yapmak isteyip de kendi hayatımızda başaramadığımız duygular, istekler yükselir ve çocuğumuza bu kalıpları uydurmaya çalışırız. İsteyerek veya istemeyerek “Sen buna uygunsun, sen şu mesleği yap/yapma” gibi bildirimlerde bulunuruz.

Aslında hayata hazırlanan her genç kendi potansiyeli içinde biricik ve eşsizdir. Potansiyeline uygun bir şey yaptığı zaman ise o içindeki değerli cevher ortaya çıkar ve başarı ile beraber tatmin ve mutluluk getirir. Çünkü hayatının ona özel ritmi ile beraber akışta olmaya başlar ve her şey kolaylıkla gelişir.

İşte Çin astrolojisi aslında tam da bu noktada devreye girer: Potansiyelini bilmek ve ona göre yol almak. Kaderin 4 sütunu ya da ”Bazi” de dediğimiz ve doğum tarihimize göre hesaplanan bu astroloji bize sahip olduğumuz potansiyel hakkında bilgi verir. Adeta hayat yolculuğumuzun haritası gibidir. Sene, ay, gün ve saat hanelerinden oluşan bu sistemde her sütun 2 element tarafından temsil edilir.

Tüm Çin metafizik bilimlerinde olduğu gibi bu sistemin temelini de 5 element ve 12 hayvan sembolü oluşturur: Ateş, Toprak, Metal, Su ve Ağaç. Bu elementlerin arasındaki ilişki bizi tasvir eder ve hayat yolculuğumuzda bize eşlik eder. Karakterimiz, yeteneklerimiz, potansiyelimiz, hayatımızdaki kişilerle ilişkilerimiz, güçlü ve zayıf yanlarımız, kariyerimiz, kaderin 4 sütunundaki 8 elementin arasındaki ilişki ile yorumlanabilir.

Bu astrolojik sistemde her sene, 2 yeni element ile başlar. Bu elementler hem bizlerin şahsi haritalarını nasıl etkileyeceği, hem de sene genelinin nasıl geçeceği hakkında bilgi verirler. Bu şekilde, seneye farkındalıkla başladığımızda, o dönem için inişli ve çıkışlı dönemlerimizi yönetmemiz, optimize etmemiz, bilinçli kararlar almamız kolaylaşır. Konumuz olan meslek seçiminden örnek verirsek, her sene başında hangi iş sektörlerinin daha kazançlı, hangilerinin daha sıkıntılı bir dönem geçirebileceğini öngörebiliriz. Bu senenin elementi olan Metal Elementi, Ateş elementi için Para demektir. Dolayısıyla, 2021 Öküz senesinde para kazanacak öncelikli sektör olarak; Ateş elementi sektörleri gelir. Su endüstrileri ve Ağaç elementi sektörleri için ise kazançlı bir dönem değildir.

Aynı şeyi 20 senelik dönemler için de söylemek mümkündür. Çin Astrolojik takvimi 20 senelik periyotlara bölünmüştür ve her periyodun öne çıkan elementi ve ona bağlı iş sektörleri ve meslekleri vardır. 2024-2044 seneleri arasında, yani yakın gelecekte, 9. periyoda giriyoruz. Trigramlarla da ifade edilen bu periyot Ateş elementine, vücutta gözlere ve ailede ortanca kıza karşılık geliyor. Görsel sanatlar, performans, kültür, sanat, güzellik, görüntü teknolojilerinin ve genç başarılı kadınların daha çok gündemde olacağının da habercisi olarak görmek mümkündür. Meslek seçimlerinde bu veriyi de atlamamak doğru bir yaklaşım olur.

İşte bu haritalar ve elementler arasındaki ilişkiler ile kendimizi (çocuğumuzu) tanımamız, her yeni seneye, döneme hazırlıklı girmemiz ve uzun dönemler için doğru seçimler yapmamız mümkündür. Bu aslında bir çeşit “kendini (çocuğunu) bilme” yöntemidir. Çocuğunuzu bilmeniz, daha iyi anlamanız, ihtiyaçlarını belirlemeniz, yola bilinçli olarak çıkmasına, geleceğine ve yapabileceklerine odaklanarak bilinçli tercihler yapmasına yardımcı olmak açısından çok önemlidir.

Yapılan analizler sayesinde çocuğunuz ile ilgili farkındalık geliştirebilir, yeteneklerini geliştirmesine, kendi için doğru bir meslek seçmesine, iyi bir yaşam kalitesine ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bu konuda danışmanlık almak isteyenler bize mail atabilir, mesaj yazabilirler.

www.madeinfengshui.com
[email protected]
https://www.facebook.com/madeinfengshui/
https://www.instagram.com/madeinfengshui/

İlginizi çekebilir: 2021’in burcu Öküz: Çin astrolojisine göre bizleri neler bekliyor?

Bahar Gücüyener Pardorokes Yüksek Mimar & Feng Shui Uzmanı
1970 yılında İstanbul’da doğan Bahar Pardorokes Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesinin ardından Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ... Devam