Merkür Başak burcu retrosu: Kendinle yüzleşmeye var mısın?

Daha önceki yazılarımda 2023 retroların damga vuracağından söz etmiştim. İletişimin ve zihnin gezegeni Merkür de 23 Ağustos-16 Eylül 2023 tarihleri arasında Başak burcunda retro pozisyonda olacak.

Merkür güneşe en yakın gezegendir. Yaşamı zihinsel olarak nasıl algıladığımız, zihin yapımız, algımız, bireysel ifade gücümüz, iletişim becerilerimizi ifade eder. Diğer tüm gezegenleri algılamamız ancak doğru algılayan bir Merkür ile mümkündür.

Bunun yanı sıra ticaret, alışveriş, anlaşmalar, sözleşmeler, teknoloji, iletişim araçları, yolculuklar, medya-basın kuruluşları, gazeteciler, basın yayın çalışanları, öğretmenler Merkür ile sembolize edilir.

Başak ve İkizler burçları Merkür tarafından yönetilir. Bu sebeple Başak burcu zihinle, İkizler burcu ise konuşma ile bilinir.

Merkür retrosu kendi yönettiği ve aynı zamanda yücelimde olduğu Başak burcunda gerçekleşecek. Bu sebeple etkisi diğer Merkür retrolarına göre daha güçlü hissedilecektir. Merkür 21 Derece Başak burcunda Denebola sabit yıldızı üzerinde retro hareketine başlayacak.

Başak burcu yapısı gereği eleştireldir. Kılı kırk yaran, sorgulayan bir yapıya sahiptir. 21 derece Denebola ise bu eleştirel yapıyı daha da yükselten bir sabit sabit yıldız. İşin içinde Denebola varsa hiçbir şey olurunda kalmaz. Sürekli sorgu, sürekli sorgu ve bunun getirdiği bir kontrol dürtüsü…

Merkür bu hatta retro yapacağı için de kılı kırk yaran, sürekli sorgulayan, analiz yapan ve sentezleyen bir zihin yapısı devreye girecektir. Özellikle geçmişten bu yana gelen mevcut düzenin sorgulanması… Eleştirinin dozunun kaçması ise kaçınılmaz.

Başak burcu aynı zamanda işçi ve işverenler, sağlık sektörü, hizmet sektörü, askerler, kamu kuruluşları, sendikalar, evcil hayvanlar, tarım ile de ilgilidir.

Merkür’ün retro yapacağı tarihlerde bahsi geçen konularda da birtakım zorluklar, gerilemeler, engellemeler meydana gelir. Aynı zamanda iletişimde ve yolculuklarda aksaklıklar, teknolojik aletlerin bozulması, iletişimde yanlış anlaşılmalar retronun ana gündemleri arasında. Merkür retrosunda yeni anlaşmalar yapmamak, yeni bir işe başlamamak, yeni bir tohum ekmek çok önerilmez. Çünkü şartlar mutlaka değişecek, engellenmeler ve kısıtlamalar meydana gelecektir. Bu dönemde başlanan işler ağır ilerler, engellere takılır ve eninde sonunda biter.

Merkür retrosundan en çok Başak burçları etkilenirken İkizler, Yay ve Balık burçları da en çok etkilenen ikincil grup olacaktır.

Merkür retrosunda iletişimimiz zorlu olsa da daha iyi gözlem yapmak, yaptığımız işlerdeki eksikleri bularak tamamlamak, planlarımızı gözden geçirmek faydalı olacaktır. Bu dönemde yapmamız gereken en önemli şey gözden kaçırdıklarımızı fark etmek ve düzenlemeler yapmak olacaktır.

Merkür kişinin bilinç düzeyidir. Retro zamanları bilinçaltımızdakileri açığa çıkarıp düzenlemek için muazzam zamanlardır. Yüzleşmek, öğrenmek ve bilmek bazen insanı korkutur… Çünkü bilmek demek konfor alanından çıkmak anlamına gelir. Merkür Retro dönemi ise kendi bilincimizle, düşünce tarzımızla yüzleşmek için muazzam zamanlardır. Kendinle, bilinçaltına attıklarınla yüzleşmekten korkma. Konfor alanından çıkmak pahasına dahi olsa…

Ancak yüzleşebilirsen kurtulabilir, çöpleri ait olduğu çöp kutusuna atabilirsin…

Unutma ki,

Kendini bilen evreni bilir!

Bu retroda sor kendine: Yüzleşmekten en çok korktuğum ama dönüştürmem gereken şey nedir?

İlginizi çekebilir: Venüs retrosuna doğru giderken: Belki de kazanmak için önce kaybetmek gerekir

Çimen Halitoğlu Çakır Karma Astrolog
1985 Van doğumluyum. Lisans eğitimimi Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde 2011 senesinde tamamladım. Üniversite sonrası Turizm-Otel/Cafe-Restaurant işletmeciliği gibi alanlarda hizmet verdim. Yaşamı ve varoluşu sorgulamam ... Devam