Venüs retrosuna doğru giderken: Belki de kazanmak için önce kaybetmek gerekir

Venüs’ü anlamaya dair…

Gökyüzündeki küçük benefik, nam-ı diğer Afrodit…

Şüphesiz ki son zamanlarda en çok konuştuğumuz ve en sık duyduğumuz gökyüzü hareketi Venüs retrosu. Venüs 22 Temmuz-5 Eylül 2023 tarihleri arasında retro pozisyonda olacak.

Venüs nedir, neden bu kadar çok konuşuluyor, retrosu neden bu kadar önemli?

Venüs gezegeni; güneş sisteminde, güneşe uzaklık bakımından ikinci sırada bulunur. Güneşten en fazla 48 derece uzaklaşabilir. Venüs kendi ekseni etrafında, güneş sistemindeki diğer tüm gezegenlerin aksi istikametinde döner. Güneş etrafındaki dönüşünü 224.7 günde tamamlar. Her gün 1,5 derece ilerler ve bir burçta 25 gün kalır. 1,5 senede bir retro yapar ve retrosu da 45 gün civarı sürer.

Venüs ismini eski Roma tanrıçası Venüs’ten alır. Yunan Mitolojisi’ndeki aşk tanrıçası Afrodit’tir. Ayrıca Zühre, Çolpan, Çoban yıldızı olarak da bilinir. Venüs kadın sembolikleri ve dişil enerjiyi simgeler. Yani aslında dişi bir gezegendir.

Astrolojik olarak güzel olan her şey Venüs ile ilgilidir. Aşk, güzellik, estetik, romantizm, cinsellik, para gibi keyif alınan her şey Venüs’tür. Boğa ve Terazi burçlarını yönetir. Boğa burcunu yönettiği için para ve rahatlık, terazi burcunu yönettiği için de estetik, güzellik, aşk gibi konuları simgeler. Ancak tüm bunların ötesinde Venüs değer duygusudur. Kişinin başta kendine, ardından çevresine ne kadar değer verdiği ve yine ne kadar değer gördüğü ile ilgilidir. Dolayısıyla Venüs olumlu yerleşimlerde değer duygusunu güçlendirirken, olumsuz pozisyonlarda ise değer duygusunu düşürür. Bu sebeple Venüs retrosu değer duygularının bir dizi sınavdan geçeceği zamanlardır.

Bunların yanı sıra Venüs kendi içinde formlara da ayrılır. Gökyüzünde güneşe yakın konumda bulunduğu ve yörüngesi dünyanın yörüngesine göre güneşe daha yakın olduğundan, yeryüzünde güneş doğduktan ya da battıktan sonra da görülebilir. Bu sebeple Venüs, Lucifer (sabah yıldızı), Afrodit (akşam yıldızı) ve Nemesis olarak adlandırılan formlara sahiptir.

Lucifer Venüs Sabah Yıldızı; Venüs’ün gün doğmadan, güneşten önce görüldüğü pozisyondur. Adını Mitolojik olarak egosu ve kibrine yenik düşen Lucifer’den alır. Lucifer, Venüs’ün karanlık yüzünü simgeler. İçinde korku, öfke olan daha dürtüsel, daha ilkel ve zararlı bir enerji barındırır.

Afrodit Venüs Akşam yıldızı; adını yunan mitolojisindeki aşk tanrıçası Afrodit’ten alır. Bolluk, bereket, para, aşk gibi Venüs’ün simgelediği konularda şans verir. Afrodit formu Venüs’ün daha verimli, daha uysal, daha ahlaki olan formudur.

Bir de bunların yanında Venüs’ün Nemesis pozisyonu vardır. Bu sene Venüs retro hareketinde iken Nemesis Venüs pozisyonunu alacaktır. Nemesis pozisyonu retro Venüs’ün Güneş ile kavuşumudur. Venüs Nemesis iken, Güneş’in ışığı Venüs’ü baskılar, Venüs görülmez ve karanlıkta kalır. Ancak Güneş ile kavuşan Venüs’ün egosu artar, kendini Güneş gibi hissetmeye başlar. Abartılı bir benlik, abartılı bir içgüdü… Kontrolsüz içgüdülerle savaşma…

Evet Venüs’ün Aslan burcunda retro yapacağı bu dönemde, Güneş de  Aslan burcuna geçip Venüs’le kavuşunca 11-15 Ağustos tarihleri arasında Venüs’ün Nemesis formu aktive olacaktır. Bu kavuşuma Aslan burcundaki Lilith’in de eşlik etmesi ve Uranüs’le aralarındaki sert etkileşimle manipülasyonlara çok açık olunacak bir zaman dilimine işaret etmekte… Abartılı duygular, saçmalamış dürtüler, sahtekar ve hilekar eylemler… Değer algısında dengesizlikler…

Finansal astroloji bakımından da para piyasalarında tüm dünyada büyük manipülasyonlar söz konusu olacaktır. Nemesis döneminde geçmişte yaşanan kayıplar ve korkular gün yüzüne çıkabilir. İçsel olarak takıntılarla yüzleşmek, sorunları realist bir yaklaşımla çözümlemeye çalışmak bu dönemde faydalı olacaktır.

Değer duygularımızın bir dizi testten geçeceği Venüs retrosu 2023 yazına damgasını vuracak. 16 Ağustos tarihinde retro Venüs’ün de eşlik edeceği Aslan burcunda gerçekleşecek olan yeni ay ise büyük bir kırılma noktası…

Belki de gerçekten kazanabilmek için önce tamamen kaybetmek gerekir…

Kim bilir?

İlginizi çekebilir: Ay düğümleri burç değiştiriyor: ‘Kadersel yolda yeni güzergah’

Çimen Halitoğlu Çakır Karma Astrolog
1985 Van doğumluyum. Lisans eğitimimi Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde 2011 senesinde tamamladım. Üniversite sonrası Turizm-Otel/Cafe-Restaurant işletmeciliği gibi alanlarda hizmet verdim. Yaşamı ve varoluşu sorgulamam ... Devam