Meraklı ve becerikli ISTP kişilik tipi ve bu kişiler için doğru meslekler

Bir toplulukta görev dağılımı yapıldığında el becerisi ve mantığın öne çıktığı görevleri üstlenenler genelde ISTP kişilik tipine sahip insanlar oluyor. En yaygın kişilik envanterlerinden biri olan Myers-Briggs Kişilik Testi’ne göre içe dönük, düşünme ve algılama kapasitesi yüksek ISTP kişilik tipini, en meraklı ve yenilikler konusunda cesur insanlar oluşturuyor. Bebekliğin her yere bakma, her şeyi gözleme ve elleyerek öğrenme merakının yetişkinlerde en çok ortaya çıktığı kişilik tipi ISTP olsa gerek.

ISTP kişilik tipinin özellikleri

Myers-Briggs Kişilik Testi temelini ünlü Avusturyalı psikiyatr Carl Jung’un tanımladığı, tüm insanların ortak dört yetisi olan algı, sezgi, duygu ve düşünceden alıyor. Bu yetilerin farklı oranlarda bir araya gelmesiyle toplam 16 kişilik tipi ortaya çıkıyor. Şimdiye kadar yapılan testler, toplumda bu tiplerin görülme sıklığı konusunda fikir veriyor. Buna göre, ISTP kişilik tipinin görülme sıklığı %5 civarında.

ISTP kişilik tipinin açılımı şu şekilde:

  • I – Introvert (içe dönük)
  • S – Sensing (sağduyulu)
  • T – Thinking (düşünen)
  • P – Perceiving (algılayan)

6 kişilik tipi içinde en yapıcı olan insanlar ISTP, hem de gerçek anlamda: Parçaları birleştirerek bir şeyler üretmek, bozuk bir aleti alıp kurcalamak ve tekrar birleştirmek tam onlara göre! Etraflarına merak ve mantıkla yaklaşan bu kişiler en iyi öğrenme şeklinin deneme yanılma yöntemi olduğunu düşünüyor ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmaktan da çekinmiyor. İlişkilerin kendi istedikleri ölçüde spontan ilerlemesinden hoşlanan ISTPler, detaylara ve kendinden beklenenlere karşı oldukça dikkatli insanlar.

ISTP kişilik tipi için, el becerilerini ve hata bulma / çözme kabiliyetlerini verimli kullanabilecekleri işler doğru tercih.
Üretmeye düşkün ISTP’yi mutlu edecek meslekler

ISTP kişilik tipi için, el becerilerini ve hata bulma / çözme kabiliyetlerini verimli kullanabilecekleri işler doğru tercih. Bunlara birkaç örnek şöyle sıralanabilir:

  • Uçak, inşaat, makine, elektrik-elektronik mühendisi
  • Pilot, uçuş kontrol görevlisi, makinist
  • Sistem analisti, veritabanı yöneticisi, yazılımcı
  • Jeolog, biyolog, acil servis doktoru
  • Polis, itfaiyeci
  • Marangoz, tamirci, kuyumcu, aşçı

Bu kişilikle ilgili ilginç olabilecek bir bilgi ise, toplum geneline bakıldığında üniversiteden mezun olma oranı en düşük olan kişilik tipi olmaları. ISTPlerin mesleki uzmanlık ve el sanatlarındaki becerisi düşünüldüğünde, bu bilgi kulağa çok da mantıksız gelmiyor. ISTP kişilik için önerilen hobilerden birkaçı ise okçuluk, avcılık, dalış, uçuş, yamaç paraşütü, motorsiklet ve ekstrem sporlar.

Siz de bu %1 ila %3’lük aralıkta olup olmadığınızı görmek ve kişilik tipinizi bulmak istiyorsanız teste buradan ulaşabilirsiniz. Diğer kişilik tipleri hakkında daha fazla bilgi almak için takipte kalın.

İlginizi çekebilir: Kişilik tipleri ve özellikleri: Hangi kişilik tipine sahipsiniz ve bu ne anlama geliyor?

Kaynaklar:

16personalities

Truity

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!