Menopozu yönetmek ve semptomlarını hafifletmek için: Menopoz dönemine özel beslenme ve yaşam önerileri

Menopoz dönemi, kadınların hayatında tıpkı gebelik, emzirme dönemi gibi dönüm noktalarından biridir. Bu dönem gelirken yanında bir çok belirtisini de getirebilir.  Ani sıcak basmaları, duygu durum değişiklikleri, sinirlilik, yorgunluk bu dönemde en çok görülen ve kadınları zorlayan semptomlarındandır. Eğer bir de bunların yanına kilo alma durumu eşlik ederse menopoz kadınlar için iyice zorlu bir döneme dönüşmeye başlıyor.

Daha çok hormonların kontrolünde olan bu dönemde belirtileri tamamen ortadan kaldırmak imkansız olsa da küçük yaşam tarzı değişiklikleri menopozu yönetmek ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

İşte menopoz döneminde uygulayabileceğiniz 10 öneri:

1. Bu dönemde ilerleyen yaşla ve metabolizma hızının azalmasıyla birlikte kilo almaya daha meyilli olabilirsiniz. Hormonların da etkisiyle gelen kilolar genellikle karın bölgesinde toplanmaya meyillidir. Karın bölgesi yağlanma ilerleyen dönemlerde insülin direnci ve kalp hastalıkları için de risk faktörüdür. Kilo almayı engellemek için gün içinde aldığınız kalorileri kontrol altında tutmaya özen gösterin.

2. Şeker ve seker içeren besinleri bu dönemde sınırlamanız gerektiğini unutmayın. Beyaz ekmek veya beyaz undan yapılan ürünler yerine tam tahıl tüketiminizi artırın.

3. Baharatlı besinler menopoz semptomları artırabilir. Yoğun baharat içeren besinlerden uzak durmak sıcak basmaları, gece terlemelerini ve ruh hali değişimlerini önleyebilir.

4. Kafein içeren besinlerin aşırı tüketimi özellikle şikayetlerin yaşandığı dönemde şiddetini artırabilir. Kendinizi gözlemleyin ve gerekirse kafein alımınızı sınırlayın. Alkol tüketimini sınırlamakta da fayda var.

5. Menopoz döneminde östrojen hormonunun da azalmasıyla kalp hastalıkları için risk artabilir. Bu sebeple doymuş yağ tüketimini azaltmak, tuz tüketimini sınırlamak bu dönemde kalp dostu beslenme programı için önemlidir.

6. Sebze ve meyveler, antioksidan, vitamin, mineral ve lif içerikleriyle birçok hastalığı önlemeye yardımcı olurlar. Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye ve rengarenk seçimler yapmaya özen gösterin.

7. Menopoz döneminde kalsiyum ihtiyacı normalden daha yüksektir. Süt, yoğurt, peynir ve yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum içeren besinler arasında, beslenmenizde yer vermeyi unutmayın.

8. Düzenli egzersiz metabolizmanızı hızlandırır ve vücudunuzun daha hızlı yağ yakmasını sağlar. Bunun sıra egzersiz mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olması sebebiyle bu dönemde ruhunuzu da besler.

9. Düzenli uyku uyumaya özen gösterin. Yeterli ve düzenli uyku vücut ağırlığının kontrolünde önemli olduğu kadar gün içinde stresin de azalmasına yardımcı olur.

10. Elinizden geldiğince stresten uzak durmak aslında bu dönemde yapmanız gerekenlerin en başında geliyor. Menopoz dönemini, belirtilerini kabul edin, kendinizle barışın. Kendinizi sevin ve her gün aynaya bakıp gülümsemeyi ihmal etmeyin.

 

İlginizi çekebilir: Yıllar, yaşların yanına kiloları da ekler mi: Yaşlara göre beslenme önerileri

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam