‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’: Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nden kanseri önlemeye yardımcı öneriler

Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı. Özellikle son günlerde kanserle ilgili çok fazla paylaşım gördüğünüzü tahmin ediyorum. Bu konuda rakamlar maalesef üzücü; kanser, dünyadaki ikinci önde gelen ölüm nedeni ve geçtiğimiz yıl yaklaşık 9.6 milyon kişinin kanser sebebiyle öldüğü biliniyor. Küresel olarak, yaklaşık 6 ölümün 1’inin sebebi kanser. Kansere karşı korunmak, kanserle savaşın ilk ve belki de en önemli adımı. Ben de bugün sizlere American Institute for Cancer Research’ın (AICR) kanser önleme önerilerini getirdim:

1. İdeal kilonuzu koruyun

Kansere karşı korunmak için ilk yapmanız gereken şeylerden biri vücut ağırlığınızı kontrol etmek. Beden kitle indeksinizin ve vücut yağ oranınızın sağlıklı aralıkta olduğundan emin olun. Fazla kilonun ve obezitenin birçok kanser türü için risk olduğunu unutmayın.

2. Fiziksel olarak aktif olun

Fiziksel aktivite, kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kanser riskini artıran kilo alımını, fazla kiloyu ve obeziteyi önleme konusunda da destekçidir. Günlük rutininizde tempolu yürüyüşe veya herhangi sevdiğiniz spora vakit ayırmanız önemli. Haftada en az 150 dakika orta şiddetli fiziksel aktivite veya 75 dakika yoğun fiziksel aktivite daha iyi bir yaşam ve kansere karşı savaş için önemli.

3. Tam tahıllar, sebze, meyve ve baklagillerden zengin beslenin

Kansere karşı savaşta bitki bazlı diyet ön planda. Sebze, meyve, tam tahıllar ve kuru baklagiller içerdikleri lif ve diğer bileşenlerle kanser riskini azaltırlar. Bu besinler vitamin ve mineral içeriklerinin yanı sıra fitokimyasallar da içerirler. Fitokimyasallar vücuttaki hücreleri kansere neden olabilecek hasarlardan koruyan biyolojik olarak aktif bileşiklerdir. AICR (American Institute for Cancer Research)  yemek hazırlarken, tabağınızın en az 2/3’ünü sebze, meyve, kepekli tahıllar ve fasulye ile doldurmayı hedeflemeniz gerektiğini söylüyor. Bunun yanı sıra bulaşıcı olmayan diğer hastalıkların önlenmesine yardımcı olacak olan tuz, doymuş ve trans yağ alımını azaltmanız da önemli.

Sebze, meyve, tam tahıllar ve kuru baklagiller içerdikleri lif ve diğer bileşenlerle kanser riskini azaltırlar.

4. Hazır ve işlenmiş gıdaların tüketimini azaltın

Yağ, şeker ve nişasta içeriği yüksek olan hazır ve işlenmiş besinler de kansere karşı savaşta tüketmemeniz gerekenler arasında. Bunun yanı sıra bulaşıcı olmayan diğer hastalıkların önlenmesine yardımcı olacak olan tuz, doymuş ve trans yağ alımını azaltmanız da önemli. Bu konuda etiket okumak da büyük önem taşıyor.

5. Kırmızı et ve işlenmiş et tüketimini sınırlayın

Yapılan çalışmalara göre kırmızı et bazı kanser türlerinin riskini artırabiliyor. Bu sebeple eğer kansere karşı korunmak istiyorsanız kırmızı et tüketiminizi sınırlamanız önemli. İşlenmiş et için ise durum çok daha ciddi. Geçtiğimiz yıllarda Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı rapora göre işlenmiş et tüketimi ile kanser arasında güçlü bir ilişki var. Günlük tüketilen işlenmiş etin her 50 gramlık kısmının kolorektal kanser riskini yaklaşık % 18 artırdığı tahmin ediliyor.  Ve tüketilen işlenmiş et miktarı arttıkça risk de artıyor.

İlginizi çekebilir: Ne kadar et tüketmelisin: Et tüketiminde sınırları aşıyor olabilir misin? 

6. Şekerli içeceklerin tüketimini sınırlayın

Şekerle tatlandırılmış içeceklerin birçok kanser türüne sebep olabilen kilo alımına, fazla kilo ve obeziteye sebep olabileceğine dair çalışmalar var. Şekerli içecekler yerine su, maden suyu, ayran gibi daha sağlıklı seçimlere yönelin.

7. Alkol tüketimini sınırlayın

Kanserden korunmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de alkol tüketimini sınırlamak.

8. Sigarayı bırakın

Kanserin risk faktörleri arasında ilk sırayı tütün ve sigaranın aldığını biliyor musunuz? Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre tütün kullanımı kanser için en önemli risk faktörü ve kanser ölümlerinin yaklaşık% 22’sinden sorumlu. Sadece sigara kullanımını bırakarak bile kanser riskini azaltmanız mümkün.

9. Kanseri önlemek için takviye kullanmayın

Bütün besin ögesi, vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı besinlerden karşılamayı hedefleyin. Sağlıklı bir diyetin yanı sıra kanser riskini düşürmek için herhangi bir besin takviyesi kullanmanıza gerek yok. Gereksiz ve yüksek dozda kullandığınız bazı takviyelerin kanser riskini artırabileceğini de unutmayın.

10. Bebeğinizi emzirin

Emzirmek, hem anne hem de bebek için birçok fayda sağlar. Emzirmek annenin meme kanserine, bebeğin de ileri dönemde fazla kilo veya obeziteye karşı korunmasına yardımcı olur.

 

İlginizi çekebilir: Senin diyetin hangisi: Kendin için “en iyi diyet”i bulabilmen için 5 önemli madde

Betül Karakuş Diyetisyen
2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, ... Devam