Meditasyon yaparak duyularınızın büyülü dünyasını keşfedin

İnsan beyni, en ilkel haliyle her türlü saldırıyı fark eder ve hayatta kalma içgüdüsü bu saldırılara karşı yanıt verir. Kabuslar, korku filmleri hep bu dürtüyü harekete geçirme mantığı üzerine oturtulur. Meditasyon yapmak için gözlerinizi kapattığınızda ise aynı karanlık duygularınızda benzer bir etki yaratır. Hintli spiritüel lider Sri Sri Ravi Shankar, “Meditasyon yaptığınızda tamamen rahatlar. Aynı zamanda farkındalık ve zeka gücü daha da keskinleşir. Duygular daha net hale gelir. Daha iyi görür, daha iyi düşünür, daha iyi duyarsınız. Saf kristal gibi duygularınız her şeyi en net haliyle gözler önüne serer” diyor.

Meditasyon yaparak duyularınızın büyülü dünyasını keşfedin

İlk başlarda meditasyon insana tuhaf gelebilir. Gündelik arzuların kurbanı olmuş insanların türettiği trendlerden biri olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak anksiyete döngüsüne kapıldığınızda, zihniniz size hatalar yaptırmaya başladığında, etrafınızdaki birçok şeyle bağ kuramadığınızı hissetmeye başladığınızda bir şeyleri değiştirmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. İşte bu değişimi sağlamanın en etkili yolu, meditasyon yapmak.

Meditasyon sayesinde bir zamanlar uyanamayan, vakit bulamadığı için makyajını bile metroda yapan, tüm randevularına geç kalan insanı geride bırakıp her zaman kahvesi demlenirken veya banyonun suyu ısınırken kendini sakince oturmuş, meditatif müzikler dinleyen bir insan olabilirsiniz.

Meditasyon yapmaya başlayanların deneyimlerine bakılırsa, meditasyonla birlikte en büyük değişim zihni sakinleştirmekten ziyade duyguların değişimi. Derin bir meditasyon seansından sonra gözlerinizi ilk açtığınızda, sanki dünyaya ilk defa gerçekten bakmış gibi olursunuz. Her şeyin rengi daha değişik gelmeye başlar. Meditasyon sırasında dinlenilen müziklerin, beyindeki gamma dalgalarını artırdığı söyleniyor. Bu gamma dalgaları ise beynin birden çok bölgesindeki bilgiyi işliyor ve birbirine bağlıyor. Daha da ilginci, gamma beyin dalgaları aynı zamanda beş duyuyla gerçekliği algılama yeteneğini artırıyor.

Meditasyon yaparak duyularınızın büyülü dünyasını keşfedin

Meditasyonun, duyuları geliştirdiğine dair bilgileri uzmanlar da destekliyor. London Meditation Center’dan Jillian Lavender’a göre meditasyon yaptığınızda tüm duyular daha rafine bir hal alıyor. Meditasyon seansı sırasındaki derin dinlenme, özellikle koklama duyusuna engel olan toksinleri ve stresi vücuttan uzaklaştırıyor.

Koku duygusu oldukça ilginç. McCann tarafından dünya genelinde yaşları 16-30 arasında değişen 7.000 genç ile yapılan bir araştırmaya göre katılımcıların yarısı teknolojiye erişim arttıkça koku alma duyularının zayıfladığını söylüyor. Bunun sebebi koku alma duyumuzu artık daha az kullanmamızdan veya bu duyunun fazlasıyla flu görülmesinden kaynaklanıyor olabilir. Oysa insanın duyularını kullanması ve duyularına göre hareket etmesi, büyülü bir dünyanın kapısını aralayabiliyor. Bu yüzden belki de meditasyonun sunduğu en büyük hediye, insanın duyularını geliştirmesi. Meditasyon yaparken önemli olan size rehberlik eden ses veya art arda tekrarladığınız sözler değil, siz bunları yaparken aslında bedeninizde ve duyularınızda yaşanan engelleri kaldırmak.

 

Kaynaklar:
The Fifth Sense
MindBodyGreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!